Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

„Překročilo to meze.“ Babiše rozčílilo další kompro k Čapímu hnízdu, dává trestní oznámení

9. října 2017
10:55

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš podává trestní oznámení kvůli twitterovému účtu skupiny Šuman, kde se postupně objevují některé dokumenty o jeho aktivitách či zvukové nahrávky. Činnost anonymní skupiny už překročila všechny meze, uvedl Babiš na pondělní tiskové konferenci na ministerstvu životního prostředí. Reagoval tak na víkendové zveřejnění dokumentů o Farmě Čapí hnízdo. Mají prokazovat, že banka si byla vědoma, že farma patří pod tehdejší Babišovu firmu Agrofert. Babiš uvedl, že farmu nikdy nevlastnil, stejně jako Agrofert.

Na twitterovém účtu se o víkendu objevily naskenované dopisy a dokumenty, ze kterých vyplývá, že banka v letech 2008 a 2010 věděla, že Čapí hnízdo patří Agrofertu. Pokud by propojení existovalo, farma by nemohla získat 50milionovou evropskou dotaci určenou pro malé a střední podniky. Skupina Šuman v minulosti zveřejnila také nahrávky s někdejším vicepremiérem Babišem, kterého Sněmovna v září v případu Čapí hnízdo vydala ke stíhání.

Mezi zveřejněnými dokumenty banky HSBC, jejichž pravost nelze ověřit, je mimo jiné žádost o půjčku pro Farmu Čapí hnízdo, která je prezentována jako kongresové, výzkumné a školicí centrum skupiny Agrofert.

Hlavním zákazníkem a zdrojem příjmů budou podle žádosti firmy ze skupiny Agrofert, která je v žádosti uváděna jako mateřská skupina Farmy Čapí hnízdo. Farma "nebude závislá na cestovním ruchu a kongresové turistice", píše se v žádosti, v jejímž textu je opakovaně zmíněna přidělená padesátimilionová dotace. "Farma Čapí hnízdo je společnost vlastněná přímo panem Andrejem Babišem," uvádí žádost jako podkladovou informaci.

Babiš se k pravdivosti dokumentů nechce vůbec vyjadřovat

Babiš v pondělí uvedl, že dokumenty neviděl. „Můj právní zástupce podává trestní oznámení, protože jednoznačně už ten Šuman překročil meze. Propojení Šumana s některými českými novináři je jednoznačné,“ konstatoval. K pravdivosti a pravosti dokumentů se nechtěl šéf hnutí ANO vůbec vyjadřovat. „Ať ověří policie, jestli jsou pravdivé. Agrofert ani já jsme nikdy farmu nevlastnili,“ řekl.

Video  Babiš o další nahrávce, kde mu redaktor nabízí informace z živé policejní kauzy  - Jakub Veinlich, Petr Soukup
Video se připravuje ...

Twitterový účet Skupiny Šuman publikoval v květnu několik Babišových nahrávek, na kterých zřejmě Babiš mluvil vulgárně o ministrech nebo diskutoval s novinářem svého bývalého deníku, kdy zveřejnit materiály o politických soupeřích. Sněmovna kvůli tomu v květnu přijala usnesení, že Babiš veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických rivalů. Na účtu se objevila například také nahrávka, kde Babiš hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu.

V souvislosti s případem farmy Čapí hnízdo obdrželo státní zastupitelství na konci září usnesení o zahájení trestního stíhání, ale neupřesnilo, koho se týká. V případu vydala Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka Sněmovna v září k trestnímu stíhání. Babiše podle žádosti o vydání podezírá z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se měl dopustit dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek vinu popírají. Tvrdí, že kauza je má poškodit před volbami.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu na mimořádné schůzi Sněmovny ke kauze Čapí hnízdo svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Video  Vydejte Babiše a Faltýnka ke stíhání, doporučil výbor  - Zuzana Štíchová
Video se připravuje ...

villon ( 12. října 2017 12:47 )

Kurvahošigutntag po slovensku! Kúpim si vás aj keď nechcete! Jak k bohatství přišel - viz Kostelecké uz. a další, na to jsou záznamy a filmy. Kleknou na ně NAŠI - to není Burešova STB z Blavy, ale Česká finanční správa, to jsou Burešovi NAŠI. A co je naše, ostatních občanů Česka? Jeho stbáctví je to nejmenší, co by na tom zloději z Čapáku vadilo.

kapturek ( 9. října 2017 14:23 )

tohle se muze stat fakt jen v bananove republice, nejvetsi zlodej za posledni roky podava trestni oznameni na to ze se objevuje pravda, BURESI TY PATRIS S CELOU TVOJI FAMILII ZA MRIZE A KAZDY DEN 100 RAN BICEM a to vsem vcetne decek

xtron ( 9. října 2017 12:48 )

"Potrefená husa se vždy ozve!" ... tohle pravidlo nikdy nezklame

milan1959 ( 9. října 2017 11:48 )

Problém A.B. v politice je ... kromě OBŘÍHO střetu zájmů ... hlavně to, že tenhle pán nemá žádný morální kredit. A to ho prostě diskvalifikuje z role morální autority a největšího polistopadového bojovníka proti korupci. On není lepší než ostatní ... vůbec ne, vůbec ne, naopak. Takže nemá právo tu cokoliv kritizovat, kohokoliv poučovat. Snad to lidi zavčasu pochopí ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa