„Neberte úplatky,“ nabádal Zeman nové soudce. Jmenoval jich 28

Autor: ČTK, var - 
27. září 2017
15:25

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval 28 soudců. Nováčky varoval před braním úplatků. Ve svém projevu zmínil jako konkrétní příklady korupce v justici kauzu ústeckého konkurzního soudce Jiřího Berky a případ, v němž litoměřický soudce Ladislav Jelínek přijal podle obžaloby jako úplatek lahev whisky. Ani Berka, ani Jelínek však zatím v těchto případech nejsou pravomocně odsouzeni.

„Neber úplatky, neber úplatky, neber úplatky,“ řekl Zeman 19 ženám a devíti mužům, kteří do jeho rukou složili soudcovský slib. Uvedl, že případy korupce některých soudců kazí jméno všech soudců.

Pokud si budete chtít vypít skleničku whisky, kupte si ji sami,“ doporučil nováčkům s odkazem na soudce Jelínka. Jelínek čelí společně s bývalým kolegou Josefem Knotkem obžalobě za to, že ovlivňovali výsledky několika trestních řízení. Za korupci původně dostal tříletou podmínku, verdikt ale zrušil Nejvyšší soud a nařídil případ projednat znovu. Pravomocně byl Jelínek odsouzen v jiné věci, a to rovněž za korupční jednání.

Druhý zmíněný soudce Berka podle žalobce způsobil spolu s dalšími lidmi škodu 264 milionů korun zfalšovanými konkurzy. Jeho kauza se vleče řadu let. Na sklonku roku 2015 ho táborský soud poslal do vězení na 8,5 roku, přičemž Berka se chce bránit odvoláním. Do právní moci rozsudku o vině platí u obou mužů presumpce neviny.

 Zeman chválil zkrácení soudních případů

Já jsem upozornil pana ministra spravedlnosti, že rozsudek v této kauze dosud po 14 měsících nebyl zpracován, což, pane ministře, poněkud kazí onen dobrý obraz (justice),“ zdůraznil Zeman směrem k přítomnému Robertu Pelikánovi (ANO). Ústecký deník nicméně před dvěma týdny uvedl, že Berkův advokát nyní – tedy 22 měsíců po vyhlášení verdiktu – už písemné odůvodnění rozsudku obdržel.

Do právní moci rozsudku o vině platí u Berky i u Jelínka presumpce neviny. Prezidentovými výroky ohledně živé kauzy se nedávno zabýval Ústavní soud, a to v souvislosti s jednou ze stížností bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Dospěl k závěru, že Zemanovy výroky k jeho kauze se „nezřídka pohybovaly na samé hraně přiměřenosti působení na soudní moc.“

Zeman jinak české soudnictví ve středu pochválil. „Jsem velmi rád, že mohu konstatovat, že se výrazně zkrátila doba, po kterou justice vyřizuje různé případy. Je také dobré, že po armádě a policii jsou soudci na třetím místě z hlediska důvěryhodnosti a že je zde rostoucí trend,“ uvedl prezident, který stav justice v sobotu hodnotil v Lánech se svým expertním týmem.

Pelikán chce výběrové řízení soudců

Nově jmenovaní soudci částečně nahradí ty, kteří v rámci přirozené obměny skončili či postupně skončí ve funkci do konce letošního září. Nejvíce – devět – jich zamíří do obvodu Krajského soudu v Brně, čtyři noví posílí obvod působnosti Městského soudu v Praze. Po třech nováčcích přibude do obvodů středočeského, plzeňského, ústeckého a ostravského soudu. Dva soudci půjdou pod královéhradecký krajský soud a jeden pod Krajský soud v Českých Budějovicích. Zeman jim závěrem ceremoniálu popřál vedle zdraví a štěstí také „rozumné a rychlé rozsudky“.

Kandidáty na soudce navrhují ministrovi spravedlnosti předsedové jednotlivých krajských soudů. Pelikán chce od příštího roku zavést změnu, podle níž by všichni nominanti nejprve museli projít výběrovým řízením a dvouletou intenzivní přípravou završenou simulovaným soudním jednáním. Předsedové krajských soudů se záměrem nesouhlasí.

Video Prezident Zeman a jeho proslov v OSN - Vera Renovica Blesk

zednik ( 28. září 2017 08:09 )

25letému Ukrajinci, který na jaře na autobusové zastávce na proseku brutálně zmlátil seniora, kterému předtím ukradl tašku a senior se proti tomu ohradil napařil soudce podmínku Jde i bez úplatků. Pohoda klídek, žádný stres, kašlat na vše...

Iondynskypes ( 27. září 2017 22:09 )

..krakonos500 ( 27. září 2017 18:51 )

Už našel ten Peroutkův článek?

aIIahakbar ( 27. září 2017 18:47 )

Šu.kal tvoji postiženou mámu.

rego_senior ( 27. září 2017 18:45 )

Já se omlouvám za toho našeho debilního synka, on za to nemůže a má to úředně potvrzený.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud