Armáda nakoupí střelivo za miliardu: Nejdražší bude munice pro „bévépéčka“

Autor: jer, ČTK - 
25. 9. 2017
10:20

Informace o zakázkách za více než miliardu korun na nákup munice, výbušnin nebo zařízení na elektronickou ochranu proti výbušninám dostane v pondělí vláda. Kolegům je předloží ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Sdělil to Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Největší plánovanou zakázkou je rámcová dohoda na nákup munice pro pandury a bojová vozidla pěchoty BVP-2. Armáda by měla na jejím základě dostávat střelivo ráže 30 milimetrů v letech 2018 až 2021. „Předpokládaná hodnota veřejné zakázky, respektive všech veřejných zakázek, které mohou být na základě rámcové dohody zadány, činí 743,8 milionu korun bez DPH,“ podotkl Fajnor.

Rámcovou smlouvu chce ministerstvo uzavřít i na dodávky trhavin a speciálních ženijních náloží. V příštích čtyřech letech by úřad chtěl nakoupit trhaviny od firmy Explosia až za 248 milionu korun bez DPH. Výběr Explosie ministerstvo obrany zdůvodňuje tím, že mu není známa jiná společnost, která by vyráběla požadovanou munici.

„Zakázka je nezbytná k ochraně podstatných bezpečnostních zájmů České republiky. Její předmět je určen výlučně pro vojenské účely,“ uvedl Fajnor.

Třetí zakázkou týkající se munice, kterou se bude vláda zabývat, je tendr na firmu, která obmění stabilizátory dělostřeleckých min ráže 120 milimetrů. Obrana předpokládá, že za jejich výměnu a za revize zaplatí asi 77,8 milionu korun bez DPH.

Rozhovor s ministrem Stropnickým: O branné výchově i teroristické hrozbě pro Česko

Video Rozhovor s ministrem Stropnickým: O branné výchově i teroristické hrozbě pro Česko - Blesk - Jaroslav Šimáček
720p 360p

Armáda také plánuje nakoupit 24 souprav Star Manpack, které by měly zvýšit elektronickou ochranu jednotek před rádiově odpalovanými nástražnými výbušnými systémy a před bezpilotními prostředky. Nahradí dosud používaná zařízení, která jsou podle Fajnora morálně zastaralá a neposkytují dostatečnou ochranu. Armádě soupravy dodá společnost URC Systems.

„Především proto, aby byly nově pořízené rušiče propojeny s komplety již pořízenými. Je nezbytné využití již zavedeného software, což by bylo v případě, že by zakázku získala jiná společnost, zcela nemožné a ve svém důsledku by byl celý systém nefunkční,“ poznamenal Fajnor.

Zároveň chce ministerstvo vojákům pořídit modulární přenosné rušiče, které ochrání zasahující pyrotechniky. Armáda za tato zařízení zaplatí dohromady asi 64,4 milionu korun.

Do zbraně! Debata Blesk.cz již ve středu od 14:00

Již tuto středu od 14:00 sledujte živě na Blesk.cz debatu na téma „Do zbraně!“ Hosté byli pozváni dle výsledků průzkumu agentury Phoenix Research. Do studia dorazí právě ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a dále Zdeněk Ondráček (KSČM), Milan Chovanec (ČSSD), Jana Černochová (ODS), Ivan Gabal (KDU-ČSL), Vít Rakušan (STAN), Dominik Feri (TOP 09) a Ivan Bartoš (Piráti).

Doporučujeme
zadnice ( 25. září 2017 14:13 )

Aby po nějaké době bylo možno darovat našim "přátelům"!!!

agfor ( 25. září 2017 12:09 )

Nevím o tom, že by bezpečnost Česka závisela na tom, že živíme 30 žoldáku v Mali, skoro 300 žoldáků v Afghánistánu a jinde. Ale komu by se pak rozdávaly metály ?

santikxauz ( 25. září 2017 11:33 )

To by přece měli platit a nakupovat ušáci,je to pro jejich zájmy,naši republiku nechrání.

jardavozembouch ( 25. září 2017 10:44 )

a nakoupi se jaderne ponorky, prestoze nemame more. pane stropnicky... trochu pokory by to chtelo.

kalina107 ( 25. září 2017 10:38 )

Armáda nakoupí munici za miliardu a rozdá ji fašistům a teroristům . Za další miliardu nakoupí dřevěné Pandury .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa