Rath podal ústavní stížnost kvůli odposlechům. Nemají dle něj být důkazem

Autor: jer, ČTK - 
23. září 2017
14:53

Bývalý středočeský hejtman David Rath podal ústavní stížnost kvůli červnovému rozhodnutí Nejvyššího soudu, který konstatoval, že výsledky odposlechů jsou v Rathově korupční kauze použitelné jako důkazy. Podle Rathových obhájců tím bylo porušeno právo na spravedlivý proces. Informoval o tom v sobotu server iRozhlas.cz. Rath již v srpnu uvedl, že stížnost připravuje.

V téže věci se na Ústavní soud (ÚS) v létě s různými podáními obrátili spoluobžalovaní Martin Jireš, Lucia Novanská, Jindřich Řehák a Václav Kovanda, který potom vzal stížnost zpět.

Rath ještě v srpnu stihl podat stížnost kvůli svým výhradám k nestrannosti senátu Nejvyššího soudu, který se kauzou zabýval. Rath uplatnil námitku podjatosti, zdůvodnil ji obavou, že senát by pod tlakem veřejných vyjádření prezidenta Miloše Zemana a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) nemusel rozhodovat nezávisle a svobodně. Hned po odmítnutí námitky Rath avizoval, že se obrátí na ÚS, což v polovině léta skutečně udělal.

Již za měsíc první jednání

Nejvyšší soud v červnu konstatoval, že Vrchní soud v Praze, který měl vážné výhrady k odůvodnění odposlechů, porušil zákon ve prospěch obžalovaných. Nejvyšší soud ovšem nemohl přímo zrušit verdikt vrchního soudu. Kauzou se tak nyní bude zabývat Krajský soud v Praze, kterému případ loni vrchní soud vrátil. První jednání je naplánováno na 23. října.

Rath v červnu uvedl, že se Nejvyšší soud podvolil politické objednávce. Stížnost k NS podával právě ministr Pelikán. Je to jemnější forma 50. let, prohlásil Rath s poukazem na tehdejší politické procesy. Jeho obhájcům vadilo to, že Pelikán a poté NS zasáhli do živé kauzy, v níž dosud nepadl pravomocný rozsudek.

VIDEO: David Rath v první reakci na verdikt Nejvyššího soudu:

Video David Rath v první reakci na verdikt Nejvyššího soudu - Zdeněk Matyáš


Ústavní soud také stále řeší dřívější Rathovu stížnost, kterou se domáhá, aby se prezident Zeman zdržel jakýchkoliv přímých či nepřímých zásahů do jeho kauzy. Zeman na počátku roku nejprve řekl, že v případě zadržení podezřelého se sedmi miliony korun od vína mu přijdou diskuse o vině či nevině nepatřičné, a podruhé veřejně nevyloučil podání kárné žaloby na soudce Martina Zelenku, jenž odsuzující verdikt nad Rathem zrušil.

Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činností manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší. Odvolací senát rozsudek zrušil loni v říjnu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud