Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Rath si u soudu stěžuje na Zemana. Prezident prý zasahuje do jeho korupční kauzy

Autor: bru/ČTK - 
29. března 2017
15:23

Ústavní soud se bude zabývat stížností bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha na prezidenta Miloše Zemana. Rath se chce stížností domoci toho, aby se prezident Zeman zdržel jakýchkoliv přímých či nepřímých zásahů do jeho korupční kauzy související s rekonstrukcí zámku Buštěhrad. Informovaly o tom Lidovky.cz. Řízení je podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Sedláčkové na samém počátku, Zeman ještě nebyl o Rathově kroku oficiálně informován.

Ústavní stížnost proti trvajícím zásahům prezidenta republiky do probíhajícího trestního řízení, vedeného u Krajského soudu v Praze pod sp. zn. 4 T 21/2013,“ zní průvodní text ke stížnosti v databázi Ústavního soudu. Spisová značka podle serveru odpovídá případu, v němž Rath dostal za korupci 8,5 roku vězení a který kvůli nezákonným odposlechům vrátil Vrchní soud v Praze k novému projednání.

Video: „Netrpíš ztrátou paměti, Miloši?“ ptá se Rath. Co na to Zeman?EMBED_OFF

Ústavní soud přijal Rathovu stížnost minulý týden, potvrdila mluvčí ÚS. S podobnou situací se ještě nesetkala. „Jde o věc úplně novou a kromě odeslání akceptačního dopisu advokátovi stěžovatele s informací, kdo je soudcem zpravodajem a že o věci bude rozhodovat plénum Ústavního soudu, zatím další procesní úkony neproběhly,“ podotkla mluvčí.

Video: Úplatky se v mincích neberou, řekl David Rath ve Studiu Blesk.

Video  Rathovy odposlechy: „Žluťoučké, kulaťoučké,“ byla legrace. Úplatky se v mincích neberou.  - Vera Renovica, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Rathovo podání se vztahuje k tomu, že se prezident Zeman počátkem roku dvakrát slovně ostře vložil do zmíněné kauzy. Nejprve řekl, že v případě zadržení podezřelého se sedmi miliony korun od vína mu přijdou diskuse o vině či nevině nepatřičné, a podruhé pak veřejně nevyloučil podání kárné žaloby na soudce Martina Zelenku, jenž odsuzující verdikt nad Rathem zrušil, napsal web.

Stížnost je neveřejná. Podle advokáta Romana Jelínka, který Ratha v této věci zastupuje, klient stížnost veřejně okomentuje až ve chvíli, kdy se k ní vyjádří i prezident.

oltec ( 29. března 2017 18:36 )

Drzost Rátha je nekonečná měl by být rád že vyfasoval jen osm a pul roku za ty jeho zlodějiny a jít to odsedět

marlen52 ( 29. března 2017 15:46 )

ten si tak může stěžovat už má být dávno v base jsem zvědavá jestli se toho dočkáme

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud