Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Splněný sen Zemana i jeho hůlky: Konečně se setkal s Trumpem. A Putin ho pozval do Soči

Autor: simao, Vera Renovica - 
20. září 2017
17:50

Americký prezident Donald Trump (71) měl kravatu nakřivo, český prezident Miloš Zeman (72) byl rozcuchaný jako chlapeček. Ale to nevadí! Po měsících trápení a posměšků se totiž konečně setkali tváří v tvář!

Na slavnostní recepci v luxusním hotelu Lotte New York Palace u příležitosti Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku se český prezident dostal k Trumpovi na “handshake”. To je v překladu potřesení ruky před oficiálním fotografem, které americký prezident a jeho manželka Melania (47) absolvují s každým z několika desítek návštěvníků.

Zeman se tvářil tuze vesele. Asi proto, že nebyl velkým fanouškem exprezidenta Baracka Obamy (56), s nímž recepci absolvoval už dvakrát. Zato Trumpa podporoval už během jeho prezidentské kampaně. 

Jenže… nemluvili!  

Zatímco z minulých let, kdy se podobně setkával s Obamou, hýřil Zeman průpovídkami alespoň o pár slovech, co mezi sebou s americkým protějškem prohodili, letos nebylo nic.

Paní redaktorko, obávám se, že nejste informována o průběhu organizace závěrečné recepce prezidenta Spojených států. Probíhala stejně tak, jako minulý rok s prezidentem Obamou, to znamená tam hosté této recepce přijdou, potřesou si s prezidentem a jeho paní rukou, nechají se vyfotit a zase odejdou. Takže tam není čas na žádné projevy a žádné jednání,“ odpověděl na dotaz Blesku. 

Návštěva možná nebude

Z neschopnosti Zemana se sejít s Trumpem si lidé dělali legraci. Údajně ho pozval telefonicky do Washingtonu, v dubnu se však setkání neuskutečnilo a Zeman dostal z Bilého domu dopis, v němž bylo ve stručnosti Babišovské “sorryjako”.

Pak se začalo spekulovat, že ho Trump kvůli podpoře kontroverzních zbrojařských firem vlastně ani vidět nechce. A nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček (54) upadl v nemilost Hradu, že “rande” neumí zařídit.

Zeman včera dodal, že o návštěvě Washingtonu s Trumpem nemluvili, dokonce připustil, že by se nemusela odehrát! „Kdy a zda dojde k této návštěvě je nyní na americké straně a já jsem prezident České republiky a prezident ČR se nikdy nepodbízí a nikdy se nedožaduje jakékoliv návštěvy,” odpověděl Blesku. 


Naopak u ruského prezidenta Vladimira Putina „kvetla“ Zemanovi pšenka. Pozval totiž českou hlavu státu na návštěvu do Soči. Prezident to řekl českým novinářům na tiskové konferenci v New Yorku, kde se zúčastnil všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN. Zeman poznamenal, že pozvání přijal, protože to považuje svým způsobem za vyznamenání. Navštívit chce i další ruské regiony. Původně se mluvilo o tom, že zavítá do Moskvy, Jekatěrinburgu a Tatarstánu. Do Ruska by měl český prezident odletět 20. listopadu.

2015

Poprvé v OSN v roli prezidenta a na recepci se sešel s Barackem Obamou (56) a jeho chotí Michelle (53). Obama prý tehdy projevil zájem o Zemanovu hůlku. „Řekl jsem, že to je hůlka proti mým politickým oponentům. A on poznamenal: Ano, chápu, to je hůlka proti Parlamentu, že? No já s Parlamentem na rozdíl od prezidenta Obamy nemám tak zvláštní konflikty, ale hůlka se může vždycky hodit,” komentovala pak setkání česká hlava státu.  

Zeman se setkal s americkým prezidentem a jeho manželkou Zeman se setkal s americkým prezidentem a jeho manželkou | Twitter

2016

Na tomto setkání se Zeman zdržel chviličku a prý Michelle “pogratuloval k manželovi”. Pilo se kalifornské víno a český prezident byl mezi prvními, s nimiž se Obama přivítal. To už ale běžela prezidentská kampaň Donalda Trumpa, který Obamu kritizoval. A hradní mluvčí Ovčáček mezitím dal na sociální síť fotku s plackou podporující právě Trumpovo vítězství.  

Recepce s Obamou Recepce s Obamou | Vera Renovica

Setkání s generálním tajemníkem OSN i krajany

Setkáním s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a s českými krajany dnes Zeman ukončí pracovní návštěvu USA. Zpět do České republiky se vydá odpoledne newyorského času (večer SELČ) a do Prahy by měl dorazit ve čtvrtek brzy ráno.

Schůzka s Guterresem by neměla být dlouhá. Oba politici by mohli hovořit o širší reformě OSN, o kterou se generální tajemník OSN snaží. Zeman by také mohl Guterrese pozvat k návštěvě Prahy.

Poslední akcí českého prezidenta před odletem bude návštěva krajanů v České národní budově. Zeman by se měl setkat nejen s představiteli krajanských spolků, ale i s rodinnými příslušníky zaměstnanců českého generálního konzulátu nebo stálé mise při OSN.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

eliska963852 ( 21. září 2017 05:47 )

Trump evidentně Zemana nikdy nepřijme, zbývají tedy východní rozvojové diktatury. Tohle je jenom fotka, nemluvili spolu. Pro Zemana je to dost ponižující vzhledem k tomu, jak zpočátku lezl Trumpoví do zadku.

deep_ass_flsting ( 20. září 2017 20:36 )

Ten článek musel psát nefalšovaný debil, asi někdo od zdenkka, soudě podle pravopisných chyb.

al.bunda ( 20. září 2017 18:36 )

Je fajn číst jak tady kavárenští sluníčkáři kvičí jako špatně střelené prase jen houšť a větší kapky

sexymozek ( 20. září 2017 18:05 )

Kolik platí havloidi bl.ečkům jako je zdenekk a pod. za urážení prezidenta? Moc to asi nebude, tahle svoloč je prodejná za polívku. Kvičte havloidi! Pan prezident je státník světovýho formátu a váš favorit Kchárl doma dělá do plínek, to musí bejt frustrující....

krtek. ( 20. září 2017 17:53 )

v tomhle veku je handshake normalni , asi parkinson

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa