Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

V rezervách jsme našli 9 miliard korun, hlásí šéf státní kasy Pilný. Vysokým školám přidá

Autor: base, ČTK - 
18. září 2017
09:21

Ministerstva po výzvě premiéra z minulého týdne v rezervách našla devět miliard korun na zvýšení rozpočtu pro příští rok. Na navýšení rozpočtu vysokých škol tak bude, řekl před pondělním jednáním vlády ministr financí Ivan Pilný (ANO). Nemyslí si ale, že splní požadavek růstu kapitoly o 4,5 miliardy korun. Koaliční strany hovoří o třech miliardách.

Ministr školství Stanislav Štech (ČSSD) si myslí, že částka vybraná z rezerv by mohla být nakonec i vyšší než devět miliard. Počká si na konečnou debatu o rozpočtu, myslí, že peníze se najdou.

Ministr financí Ivan Pilný uvedl, že dva úřady výzvu premiéra nevyslyšely, čtvrtinu rezerv neposkytl ani úřad vlády. „Dva úřady odmítly participaci, státní hmotné rezervy a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a také Úřad vlády k mému překvapení nesplnil úkol,“ uvedl dnes Pilný. O rozpočtu bude kabinet definitivně rozhodovat za týden.

O navýšení financí pro vysoké školy v pondělí stejně jako minulý týden přišly před Strakovu akademii žádat zhruba dvě desítky doktorandů. S hesly „Mgr. Žebrák“ či „Ing. Chudák“ chtěli mladí vysokoškolští pedagogové upozornit na nízké platy doktorandů a sliby vládní koalice na zlepšení situace ve školství.

Štech doktorandy, jejichž stipendium v současnosti činí 7 500 korun, podpořil. Uvedl, že letos se rozpočet zřejmě zvýšit podaří, chtěl by ale, aby tomu tak bylo i v příštích letech. Ministr školství by rád, aby se vláda zavázala k růstu procenta na školství z hrubého domácího produktu, jak je tomu u armády.

V kapitole ministerstva školství navrhuje Pilný na příští rok 161 miliard korun, tedy méně než před prázdninami, kdy to bylo 168 miliard korun. Rozpočet školství by se měl dál odvíjet právě od růstu platů učitelů a dalších zaměstnanců. Letos ministerstvo hospodaří se 156 miliardami korun.


Kvůli růstu platů ve veřejném sektoru navýšil Pilný pro příští rok příjmy navrhovaného rozpočtu o 21 miliard korun proti červnovému návrhu.

Kvůli nespokojenosti s platy vstoupily odbory do stávkové pohotovosti. Chtějí v ní zůstat, dokud vláda o růstu platů nerozhodne. Na protesty jsou připraveny i vysoké školy.

Podívejte se na video, kde mluví Pilný o návrhu rozpočtu:

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

pistora ( 18. září 2017 10:13 )

Tady je jasně vidět že na ministerstvech rezervy jsou jen se zřejmě schovávali na přilepšenou jejím úředníčkům ,kteří přece dřou jako koně.Ještě zbývá přidat ministrům,vládě,poslancům protože ti všichni myslí jen na svůj lid a až potom na sebe!!!

janamorava ( 18. září 2017 09:55 )

Jak jste je našli? Ministr financí a ostatní ministři nemají přehled o tom, kolik mají financí? Najednou jsou "rezervy"? K "hledání" peněz pomůže jen hrozba stávkou? To je hospodaření!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa