Pilný je „lakomý“: Na růst platů příští rok nejsou peníze, vzkázal ministrům

Autor: ČTK - 
22. 8. 2017
18:40

Návrh státního rozpočtu na rok 2018 za současné situace není schopen pokrýt požadavky na zvyšování platů ve státní správě. Ministerstvo financí přitom díky dobrému vývoji ekonomiky a výběru daní navýšilo příjmy rozpočtu proti květnovému návrhu o deset miliard korun. Novinářům to v úterý řekl ministr financí Ivan Pilný (ANO).

Vláda v červnu schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 50 miliard korun. Výdaje rozpočtu by měly včetně peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů činit 1,342 bilionu korun a příjmy 1,292 bilionu korun.

„Na příjmové straně jsme přidali deset miliard korun díky vývoji ekonomiky a lepšímu výběru daní, a tyto peníze se postupně rozpouštějí v požadavcích ministerstev. V případě, že by docházelo k přidávání na platech, tak ten schodek je neudržitelný. Jedině, že bych se vrátil ke květnové verzi. A to znamená brutálně sebrat ministerstvům vše, co jsme jim teď rozdali. A to si nepřejí ani ministři, ani pan premiér. Takže jak budou vypadat platy a schodek, o tom se povede na vládě určitě diskuse,“ uvedl Pilný.

Doplnil, že rozpočet předložený vládě bude obsahovat výdaje kapitol a částka na platy ve výši 12 miliard bude uvedena zvlášť. „A vláda se rozhodne, jak s tou částkou naloží,“ dodal. Pilný musí vládě rozpočet předložit do konce srpna. Kabinet bude jednat o rozpočtu během září, kdy ho i musí schválit.

Ministr dále upozornil, že kdyby použil vyšší odhad příjmů a ministerstvům sebral již rozdělené peníze a vrátil se ke květnovému návrhu rozpočtu, měl by k dispozici 22 miliard korun. „A ani to nestačí,“ řekl. Sám ale navrhovat zvýšení schodku vládě nebude, pokud by o tom vláda hlasovala, zdrží se hlasování.

Jen ministerstvo školství požaduje na navýšení platů 11 miliard korun, což by znamenalo navýšení platů učitelů a nepedagogických pracovníků o 15 procent.

Pilný slíbil ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkoví (ČSSD), že diplomacie dostane na příští rok dalších 475 milionů korun na obranu proti kybernetických hrozbám nebo na oslavy významných výročí. Resort zároveň navrhl snížit ministerstvu dopravy původně slíbený růst rozpočtu na dopravní stavby o 1,5 miliardy korun.

Doporučujeme
marais ( 24. srpna 2017 09:45 )

Myslím, že erár dostal v období této vlády už dost..trochu skromnosti, pánové! Stát má dluhy a stále jede v deficitu!

tomik007 ( 22. srpna 2017 20:52 )

Pilonjoch vi ze kdyz duchodcum ubere, tak tim vyresi nekolik problemu najednou - krome zvysene dodavky plynu do krematoria

ellenic ( 22. srpna 2017 20:22 )

Klidně si navyšujte platy, ale hlavně pane Pilný nezapomínejte na seniory, protože důchody seniorů jsou ostudou vlád této republiky. Většina z nich poctivě pracovala víc jak 40 let ve svém životě. Po vypočítání důchodu je jim většinou do pláče, jakou almužnu pobírají. Když zaplatí většinou víc jak polovinu důchodu za nájem, tak jim na ostatní potřeby moc nezůstane. Myslím tím hlavně seniory, kteří jsou samotní, bez partnera .

jonn ( 22. srpna 2017 19:48 )

Velice správně , růst by měla jejich pracovní morálka .

sores ( 22. srpna 2017 19:09 )

Jasně o lidi mu nejde, ten se naž.ere dosyta a do peněženky nemá hluboko,nažra.ný nikdy nepochopí hladového! Ať si zkusí žít s 11 nebo 12 tisíc na celý měsíc,hov.a.do! Ten nám ještě scházel jako by nebylo dost Sobotky a Kalouse.Naši sousedé německé si žijí důstojně a nemusí počítat,to to není vládě trapné??Nikdy je nedoženeme v životní úrovni.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa