„Zpackanou“ vyhlášku o inkluzi čeká změna. Dědictví po Valachové upraví od září

Autor: pet, ČTK - 
14. 8. 2017
18:00

Vyhlášku o společném vzdělávání dětí ve školách schválilo ministerstvo školství loni v září ještě za vlády ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD). Letos od 1. září by měla být vyhláška v novém kabátě. Pracovní komise pro správní právo Legislativní rady vlády v pondělí schválila návrh její novely, který předložilo ministerstvo školství. Uvedl to náměstek ministra pro legislativu Jan Kněžínek. K novele vyhlášky mělo zásadní připomínky několik ministerstev i ombudsmanka.

Současná vyhláška, která upravuje způsob zajišťování podpůrných opatření dětem se speciálními vzdělávacími potřebami, trpí podle ministerstva školství technickými nedostatky a vede k přetížení pedagogicko-psychologických poraden a administrativní zátěži škol. Rozhodlo se proto předložit její technickou novelu, která by měla tyto problémy odstranit.

Měla by se tak třeba prodloužit lhůta na vydání zprávy a doporučení od poraden ze tří na čtyři měsíce a ve speciálních školách by mohly vzniknout třídy pro různě handicapované děti.

Zásadní připomínku měly k návrhu ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo spravedlnosti a úřad veřejné ochránkyně práv. Podle nich návrh upřednostňuje zájmy zřizovatelů, poraden a škol před zájmy dítěte a výrazně zasahuje do organizace speciálního školství. S novelou nesouhlasilo ani ministerstvo financí, které požadovalo přepracování celého rozsahu podpůrných opatření.

Klaus ml. o inkluzi škol: To je zločin na mentálně handicapovaných dětech:

Video Klaus ml. o inkluzi škol: To je zločin na mentálně handicapovaných dětech. - Vera Renovica, Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Nové podmínky společného vzdělávání jsou podle ministerstva financí pro státní rozpočet daleko větší zátěží, než jak to uváděly původní odhady ministerstva školství. Například na letošek byly původně vyčísleny výdaje ve výši jedné miliardy korun, jen za leden až červen byly ve skutečnosti kolem 1,5 miliardy korun.

Podle Kněžínka ale pracovní komise Legislativní rady vlády schválila novelu bez větších připomínek. „Ta vyhláška zůstane tak, jak byla ministerstvem navržena,“ řekl. Nyní by ji měl podepsat ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) a od začátku září by pak měla platit.

Schválení nového nastavení inkluze loni vyvolalo bouřlivé diskuse mezi jejími zastánci a odpůrci, i když většina zdravotně postižených nebo jinak znevýhodněných dětí měla nárok na docházku do běžné školy od roku 2005. Výjimkou byly hlavně děti s lehkým mentálním postižením, které se vzdělávaly převážně odděleně. Vyhláška má za cíl zlepšit podporu pro děti s handicapem a umožnit školám čerpat na ni peníze od státu.

 

Doporučujeme
moiaza ( 14. srpna 2017 21:37 )

Dej volovi funkci a hned vymyslí lejstro. U Valachové to platí dvojnásob.

matno ( 14. srpna 2017 21:14 )

Prosazování inkluze do normálních škol naprosto nechápu. Rozumějte, inkluzi mentálně postižených dětí, protože to je něco jiného, než např. třeba děti pohybově postižené, slabozraké, bez některých končetin, ale s normálně fungujícím mozkem. Vím, o čem mluvím, protože jsem měla devět let v péči dívčinu s pouze lehkým mentálnáím postižením, která navštěvovala tehdejší zvláštní školu. Co mi jen dalo práce ji naučit poznávat např. hodiny. Z fyziky pochopila jak funguje např. páka, kyvadlo, ale to bylo tak všechno. Natož něco z chemie ! A co jsem ji jeden den naučila, druhý den už zapomněla. Zbytečná ztráta času a pro ni spousta stresu. Byla i doma nepozorná a roztěkaná. Nedovedu si představit, že by seděla s asistentem v normální třídě a měla poslouchat jeho vysvětlování, zatímco druhým uchem by vnímala, i nechtěně, dění ve třídě. Výsledek ? Stoprocentní nula.

petr11 ( 14. srpna 2017 20:18 )

...to je hrozný....vláda, která něco zavedla, další to ruší a pořád dokola...to si dělají z lidí blázny...už toho mám vážně plné zuby..co se prohospodařilo peněz???

tomik007 ( 14. srpna 2017 20:16 )

Ty vypadaji tak divne, ze snad nic normalniho ani vymyslet nemuzou

reypal ( 14. srpna 2017 19:56 )

Od počátku byly na znění vyhlášky připomínky od obborníků.Někde jsem četl,že znění vyhlášky vypracovával stávající ministránek.A ten to teď bude "upravovat"? Pochybuji o jeho mentální "zralosti".

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud