Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Chce je stíhat za Čapí hnízdo

Autor: všm, ČTK, mim - 
10. 8. 2017
17:50

Kauza Čapí hnízdo nabírá na obrátkách. Pražská policie požádala v souvislosti s vyšetřováním Sněmovnu o vydání šéfa ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka (také ANO) k trestnímu stíhání. Blesku to potvrdila šéfka sněmovního mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS).

„Můžu potvrdit, že Městské státní zastupitelství v Praze odeslalo do Poslanecké sněmovny žádost o vydání dvou poslanců v kauze Čapí hnízdo,“ řekla Blesku tisková mluvčí Štěpánka Zenklová. O vydání zákonodárců k trestnímu stíhání rozhoduje sněmovní mandátový a imunitní výbor. „Jde o poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka,“ potvrdila předsedkyně výboru Miroslava Němcová.

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek byl zprávou šokován. „Nic nevím, nečekal jsem to. Vůbec nevím, jaká je v tom má role, na policii jsem podával vysvětlení. Přesto budu hlasovat pro mé vydání, tak se k tomu hnutí staví,“ odpověděl. 

Předseda hnutí ANO Babiš považuje žádost policie za snahu politického systému zlikvidovat ho. Řekl to deníku Právo. Načasování žádosti podle něj ukazuje na snahu ovlivnit volby. „Vůbec mě to nepřekvapuje, čekal jsem, že mě budou chtít před volbami dostat na čemkoli. Je to politický boj, nic jiného. Po Praze jsem od ledna 2016 slýchal, že se to na mě připravuje. Je to dlouhodobě promyšlená akce.,“ uvedl.

Na twitteru o situaci informoval i předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). „Dnes jsem obdržel od policie žádost o udělení souhlasu s trestním stíháním dvou poslanců, a to poslance A. Babiše a poslance J. Faltýnka,“ napsal Hamáček. „V té žádosti je uveden i důvod, ale já nejsem oprávněn obsah té žádosti komentovat, protože s obsahem se musí nejprve seznámit členové mandátového a imunitního výboru," dodal. Potvrdil také, že Sněmovna by se měla žádostí zabývat na své nejbližší schůzi, která začne v úterý 5. září.

Žádost souvisí s možným zneužitím dotací na farmu Čapí hnízdo ve výši 50 milionů korun. Okolnostmi získání evropských peněz se zabývá také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). 

Imunitní výbor bude jednat o Babišovi a Faltýnkovi příští pátek 18. srpna v 9 hodin.

Výbor by přitom ještě na začátku roku měl méně práce. Etický kodex hnutí ANO ještě v zimě říkal, že každý jeho reprezentant, proti kterému bude zahájeno trestní stíhání, okamžitě rezignuje na všechny volené funkce a hnutí opustí.  Tato formulace z kodexu ale v březnu zmizela. Místo ní se v kodexu objevila mírnější verze, která odstoupení členů požaduje až ve chvíli, kdy budou čelit obžalobě.

Čachry s Čapím hnízdem?

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnímu oznámení. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Lhůta pro policejní rozhodnutí v kauze se několikrát prodlužovala. Dohledové Vrchní státní zastupitelství v Praze však v prošetřování možného dotačního podvodu neodhalilo žádné významné pochybení. 


Co se bude dít:

1.     Sejde se mandátový a imunitní výbor

2.     Dá buď doporučující, nebo zamítavé stanovisko a pošle jej na schůzi poslanců, aby o něm hlasovali.

3.     V případě, že výbor doporučí, hlasuje Sněmovna většinou PRO.

4.     V případě, že nedoporučí, což je vzhledem ke stranickému rozložení nepravděpodobné, i tak se nakonec vyjádří Sněmovna.

 

Výběr událostí kolem případu farmy Čapí hnízdo

2006 - Architekt Jiří Javůrek řekl, že začaly práce na projektu přestavby zanedbaného statku a lihovaru na konferenční centrum, uvedl v březnu 2012 server iDNES.cz. V únoru 2006 se majitelem zanedbaného areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil Andreji Babišovi.

1. prosince 2007 - Společnost s ručením omezeným ZZN AGRO Pelhřimov z holdingu Agrofert se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla a.s. ZZN Pelhřimov.

Únor 2008 - Společnost ZZN AGRO Pelhřimov se přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo, majitelé akcií byli od té doby anonymní.

20. srpna 2008 - Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt Farmy Čapí hnízdo.

Červen 2010 - Farma Čapí hnízdo byla dokončena a otevřena. V té době byla v médiích farma spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal.

Září 2010 - Udělením dotace pro Farmu Čapí hnízdo se zabýval týdeník Ekonom. Podle něj byla firma při žádosti o dotaci brána jako malý podnik a jak časopisu potvrdil středočeský dotační úřad, v případě propojení s kapitálově silnější společností by dotaci nezískala.

Únor 2011 - Při jednom z auditů bylo zjištěno, že Farma Čapí hnízdo požádala v roce 2009 o jednu platbu dříve, než uhradila příslušnou fakturu. Kvůli porušení podmínek byla firmě vyměřena pokuta, která včetně penále dosáhla šesti milionů korun. V roce 2012 byla většina pokuty odpuštěna, firma zaplatila pouze 37.000 korun plus penále.

Říjen 2013 - „S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří,“ řekl Andrej Babiš týdeníku Respekt. V té době Babišovo ANO mířilo za výrazným úspěchem ve volbách do Sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že společnosti půjčil 400 milionů korun a má tam pronajatu jednu budovu.

Listopad 2013 - Podle prohlášení Andreje Babiše skupina Agrofert převzala „ztrátovou a předluženou farmu“ Čapí hnízdo. Babiš to řekl 13. března 2016.

Červen 2014 - Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Podle obchodního rejstříku se sloučila s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti skupiny Agrofert.

29. října 2015 - Premiéru měl film Matrix AB režiséra Víta Klusáka. „Myslím, že to je nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel,“ řekl v dokumentu Andrej Babiš o Čapím hnízdě. Už v době uvedení filmu Babiš obvinil Klusáka z „podrazu“, později tvrdil, že citace byla vytržená z kontextu.

29. prosince 2015 - Server Aktuálně.cz informoval, že policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo. Babiš už předtím řekl, že si není vědom žádného pochybení.

2. března 2016 - Server Neovlivni.cz napsal, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert získal 50 milionů korun z evropských fondů.

11. března 2016 - Předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a ODS Petr Fiala oznámili, že požádají o svolání mimořádné schůze Sněmovny kvůli kauze kolem Čapího hnízda.

13. března 2016 - Babiš řekl, že zná jméno vlastníka Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy žádala o dotace, nechce ho ale prozradit.

16. března 2016 - Babiš po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že na mimořádné schůzi zveřejní majitele Čapího hnízda z doby, kdy společnost žádala o evropské dotace.

21. března 2016 - Server HlídacíPes.org napsal, že u strategických rozhodnutí při čerpání dotace pro Čapí hnízdo stál Babišův „dvorní právník“ Václav Knotek, akcie údajně držel společně s další právničkou Agrofertu Gabrielou Knapovou.

23. března 2016 - Na mimořádné schůzi Sněmovny Babiš řekl, že farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Sněmovna pak na návrh ČSSD mimořádnou schůzi přerušila do doby, než Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zveřejní výsledky svého vyšetřování.

24. května 2017 - Andrej Babiš skončil ve funkci ministra financí a místopředsedy vlády.

26. května 2017 - Na twitterovém účtu skupiny Julius Šuman, která zveřejnila nahrávky Andreje Babiše, se objevila auditorská zpráva ministerstva financí o farmě Čapí hnízdo. Dokument dochází k závěru, že nelze prokázat ani vyloučit propojení Čapího hnízda s holdingem Agrofert v době žádosti o dotaci určenou pro malé a střední podniky.

31. května 2017 - Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) oznámil, že očekává, že své vyšetřování okolo dotací pro farmu Čapí hnízdo uzavře do konce roku.

10. srpna 2017 - Policie zaslala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy hnutí ANO Faltýnka. Žádost souvisí s kauzou dotací na farmu Čapí hnízdo.

 

O kauze hovořil kdysi Babiš i ve studiu Blesku:

Video Andrej Babiš (ANO): Jsem chyba v systému - politickém i mediálním. - Blesk / Jan Jedlička, Zuzana Štíchová
720p 480p 360p 240p

O co u Čapího hnízda mimo jiné jde?

Video Čapí hnízdo jako klec pro Babiše: Právníci našli cestu, jak mu zavařit! - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička, David Vaníček
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
Nezadat ( 11. srpna 2017 17:31 )

Voliči nejsou tak hloupí aby neviděli jak se chovají tradiční prasata co rozryli za 20 roků celou vlast a opět se rvou ke korytu za každou cenu.Už mě unavuje ten věčný hon na čarodějnice.Proč si nepřiznají,že kauza Čapí hnízdo je jejich produkt který vytvořili debilním zákonem a Babiš toho využil a proč ne.On zákon neporušil a potrestat by měli ty hovada co ho vymysleli.Nejsem jeho volič,ale teď budu a asi pořádně jim šlápl na kuří oko když je odstavil od zlodějen a konečně byl rozpočet v přebytku a to je to co je rozpaluje do nepříčetná,že to neskončilo v jejich kapsách.

hejhej ( 11. srpna 2017 13:52 )

Za dotace na Čapí zhnízdo stíhejte především Kalouska, který dotaci schválil, stejně jako korunové dluhopisy bez zdanění, které dokonce vymyslel a celou tehdejší vládu i s poslanci. A kdy se bude projednávat prodej OKD a jejic bytů pod cenu, při kterém exceloval Sobotka ??? To politikům nevadí z ODS, TOP09 a KDUČSL ? Odporný hon před volbama na p.Babiše, který jim 4 nevadil. Jsou to politická hovada.

Nezadat ( 11. srpna 2017 13:09 )

Babiš,tak to chápu,ale Faltýnek?To už je příliš přitažený za vlasy.Podělaná chovná svííně z plzeňských práv opět ukazuje co je za krypla.Stejně půjde ČSSD do prde.le.

zdenek43 ( 10. srpna 2017 23:51 )

 Jak se evropská krize zhoršuje a západní banky, energetické koncerny, developeři a průmyslové firmy se z Česka stahují, vliv Pěti rodin narůstá. +++ Pěti rodin - Petr Kellner z PPF, - Marek Dospiva z Penty, - Patrik Tkáč z J&T, - Karel Komárek z KKCG a Zdeněk Bakala z BXR. Jedná se o nejvýznamnější trend, který můžeme dnes v Česku pozorovat. Pokud se nějaký p o l i t i k ///// Ing. Andrej Babiš - předseda hnutí ANO 2011, zastávající od října 2013 funkci poslance Parlamentu České republiky. Mezi roky 2014–2017 působil jako první místopředseda vlády České republiky a ministr financí v kabinetu Bohuslava Sobotky ///// pokusí tento trend zvrátit, může skončit - obrazně řečeno - jako senátor Pat Geary, který se v Kmotrovi 2 probudil s mrtvou prostitutkou v posteli. Aby se z této šlamastyky mohl dostat, muselo se pro něj přátelství s donem Corleonem stát nezbytností. ++ Andrej Babiš, Martin Roman nebo Radovan Vítek rovněž nejsou opravdovými kmotry. Babiš tímto směrem možná vykročil, ale postrádá širší "rodinu", kterou ostatní mají. Babiš jede stále z velké části na vlastní pěst. Roman byl vždy tak trochu loutkou v rukách ostatních, a pokud si někdo v jeho blízkém okolí zaslouží být nazýván kmotříčkem, je to Vladimír Johanes. Vítek chvíli flirtoval s kmotřením při jednání o Sazce, ale nyní je opět pouhým developerem. +++ Kmotříčci jako Roman Janoušek, Ivo Rittig, Tomáš Hrdlička, Patrik Oulický a Pavel Dvořák jsou ve srovnání s těmi skutečnými kmotry ničím. Mají nějaké ty dovednosti, i pokud jde o černý trh, a mají důležité kontakty, ale nevlastní ono zásadní bohatství: doly, banky, pojišťovací společnosti, loterijní byznys, noviny - tedy nic z toho, co dělá českého kmotra kmotrem.

eda22 ( 10. srpna 2017 22:19 )

Klikací farma Agrofertu koukám jede naplno.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud