Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Komunistu a exhejtmana obvinili kvůli dotacím. „Účelovka,“ stěžují si poslanci

Autor: jer, ČTK - 
2. srpna 2017
15:15

Poslanci Josef Novotný (za ČSSD) a Jaroslav Borka (KSČM) podali stížnost proti obvinění v případu údajných machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. Informaci serveru iRozhlas.cz potvrdil jejich advokát Josef Lžičař. V kauze nyní figuruje 26 obviněných.

Borka a Novotný jsou podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Novotný je navíc podle policie podezřelý ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině. Oba obvinění odmítají.

Je to účelově vytvořené, tvrdí právník

Právní zástupce Josef Lžičař řekl, že stížnost proti usnesení o zahájení trestního stíhání poslanců byla podána. Podle něj ještě bude potřeba doplnit argumenty ve stížnosti, protože policie kauzu vyšetřuje už několik měsíců a poslanci zatím nemohli nahlédnout do spisu a nevědí tak, proč jsou stíháni.

„Nejsou si vědomi, že by byli součástí nějaké zločinecké organizace, že by jednali vědomě se skupinou těch 24 osob. Oni se ani neznali a já si myslím, že to je účelově vytvořené,“ doplnil Lžičař pro iROZHLAS.cz.

Sněmovna vydala oba poslance ke stíhání na začátku června. Mandátový a imunitní výbor hlasoval o doporučení Sněmovně u každého zvlášť. Stejně postupovalo i plénum.

Pro vydání Novotného hlasovalo 68 z 85 přítomných poslanců, proti jich bylo sedm. Borkovo vydání ke stíhání podpořilo 69 přítomných poslanců, proti jich bylo šest.

Kauza ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Mezi obviněnými jsou politici, vysocí úředníci a podnikatelé, včetně někdejšího senátora Alexandra Nováka nebo bývalé hejtmanky za ČSSD Jany Vaňhové. V posledních letech už bylo několik lidí kvůli ovlivňování rozdělování dotací v tomto operačním programu odsouzeno.

VIDEO: Premiér Sobotka komentoval ve Sněmovně dění kolem ROP Severozápad:

EMBED_OFF

tgbg ( 2. srpna 2017 18:57 )

KOMUNISTI JSOU ÚPLNĚ STEJNÍ JAKO FAŠISTI!!!! JSOU TO NEJVĚTŠÍ ZLODĚJI A KRVELAČNÍ VRAZI!!!!!

tgbg ( 2. srpna 2017 18:00 )

KOMUNISTI ROZKRADLI BILÓNY KORUN A JAK JE VIDĚT KRADOU DÁL!!!!!

Bedoslav ( 2. srpna 2017 17:59 )

trkic

aksam ( 2. srpna 2017 15:39 )

Pepíku, ty vole, máš to zapotřebí, hráli jsme spolu volejbal.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud