S Trumpem si za Česko třásl rukou Hamáček. Zeman raději vyjel na rybník

Autor: simao, ČTK - 
6. 7. 2017
18:50

Příležitost sejít se s Donaldem Trumpem alespoň ve Varšavě český prezident Miloš Zeman nevyužil. Na summit s americkým prezidentem vyslal šéfa Sněmovny Jana Hamáčka, který pověření od Zemana přijal prý rád. Zeman se místo toho v rámci své dovolené vydal v gumovém člunu na rybník v Novém Veselí. 

Proč Česko nebylo ve Varšavě na schůzce 12 zemí střední a východní Evropy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zastoupeno na úrovni hlavy státu jako drtivá většina ostatních? Podle Jana Hamáčka (ČSSD), který v Polsku zastupoval Českou republiku, je nutno tuto otázku klást prezidentské kanceláři.

Trump přitom ve Varšavě přijal poměrně rychle pozvání slovinského prezidenta Boruta Pahora na návštěvu Slovinska. S tím, že termín se doladí. Trumpova manželak Melania se přitom narodila právě ve Slovinsku, do USA se přestěhovala  roce 1996.

Kiska nechyběl, Zeman zůstal na Vysočině

Zatímco např. slovenský prezident Andrej Kiska na polské schůzce nechyběl, Miloš Zeman ano. Tráví totiž momentálně dovolenou na Vysočině. A shodou okolností právě dnes vyrazil na svou tradiční plavbu po novoveselském rybníku.

„Byl jsem pověřen panem prezidentem, abych jej tady zastoupil. Toto pověření je jeho právem a já jsem pověření rád přijal. Není to poprvé,“ uvedl předseda Poslanecké sněmovny Hamáček. A na sociální síti se pochlubil fotkou, kdy si potřásl rukou přímo s Trumpem.

Mluvilo se třeba o Evropské unii. Hamáček ke schůzce uvedl, že i během ní Trumpa se zástupci tuctu států, sdružených v tzv. iniciativě Trojmoří, ujistil, že „pro ČR to není alternativa ke členství EU“ a iniciativa „nemůže být ani chápána jako alternativa či nějaké východní křídlo EU“.

„Prezident Trump se jednoznačně jménem Spojených států přihlásil k Severoatlantické smlouvě a k článku pět (o kolektivní obraně – pozn. red.). To zaznělo naprosto jasně,“ řekl Hamáček českým novinářům.

2 procenta HDP na obranu Česko neplní

To, že se Trump přihlásil ke spojeneckým závazkům v rámci NATO, považuje Hamáček za klíčové.

„Samozřejmě to podmínil, že všichni budou plnit své závazky, což ale ČR vnímá. Ještě před tím, než přišel Donald Trump s těmito požadavky, tak naše vláda rozhodla o navyšování rozpočtu na obranu, aby postupně narostl na 1,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP) s výhledem na dvě procenta. Čili i ČR bere tuto věc vážně,“ uvedl Hamáček. 

Trump ve Varšavě prohlásil, že všechny členské státy NATO musí plnit své finanční závazky vůči alianci – a pochválil v této souvislosti Polsko, že jako jeden z mála členů NATO odvádí na obranu dohodnutá dvě procenta HDP. Česko tento cíl neplní, stejně jako ostatní členské země se ale zavázalo, že tak do roku 2024 učiní.

Jak snížit závislost na plynu z Ruska?

Na pořad jednání se ve Varšavě dostala i nabídka dovozu zkapalněného zemního plynu z USA – i jako možnost, jak snížit závislost na plynu z Ruska. „Pro všechny v Evropě je dobré mít alternativu. Česká republika už alternativu má, jsme schopni dovážet plyn například z Norska. Jsou ale státy, které alternativu nemají, například Pobaltí, a poznaly to na sobě, když platily Gazpromu faktury,“ podotkl Hamáček.

„Americký plyn může vyvolat konkurenční boj a bude to prospěšné pro všechny spotřebitele, protože konkurenční boj většinou znamená snížení cen,“ dodal šéf Sněmovny.

Možnost dovozu amerického plynu i do Česka závisí podle Hamáčka na příštím propojení plynovodů, v současnosti ale Česko potíže s dodávkami plynu nemá, to je spíše problém jiných států, které americkou iniciativu velmi vítají.

VIDEO: Trump se s tím „nemaže“. Takhle v Bruselu odstrčil černohorského premiéra

Video Nekompromisní Trump smetl černohorského premiéra. - Reuters
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
konimrd ( 7. července 2017 08:46 )

když Zeman zjistil že se Trump bojí Kima, tak s ním přestal kámošit, to dá rozum

havran2 ( 6. července 2017 22:03 )

ZEMAN-plavu si ani nevím jak ...

eliska963852 ( 6. července 2017 21:20 )

Zeman se Trumpovi od počátku nechutně vlísával, není divu, že se mu zhnusil. Vždyť on se svým chováním hnusí i kámošům Putinovi a Si. Je to opilá, vlezlá troska.

tomik007 ( 6. července 2017 21:09 )

Zdalipak ma Donald po tom hamczkove treseni vsechna pera?

kukuku ( 6. července 2017 21:00 )

Zeman se Trumpovi citlivě vnucoval, když se mu nevnucovali jiní. Teď už je Zemanovi jasné, že víc se dá vytlouct z Číňanů a Rusů. To ale zase nepochopíš Ty.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa