Rusko agresivně šíří ideologii. Hrozba ale není tak velká, říká expertka

Autor: Zuzana Štíchová - 
13. června 2017
20:59

Politicky, ekonomicky, vojensky i ideologicky - všemi těmito způsoby se snaží Rusko ovlivňovat Evropu včetně České republiky. Na Prague European Summit to přiznala tajemnice centra pro vztahy EU a Ruska Maria Ordzhonikidze. Dodala ale, že hrozba ze strany země Vladimira Putina by neměla být přeceňována, protože Rusko samo o sobě nemá velkou ekonomickou moc.

Rusko je samozřejmě vojenskou hrozbou. Máme tu Ukrajinu, Sýrii a další. Z jiného pohledu jde vlastně trochu i o teroristickou hrozbu, spekuluje se o tom, co se stalo u Smolenska. Pak je to politická hrozba, ekonomická, ale také ideologická. Největší je asi ideologická intervence, velmi agresivní. Co Rusko dělá, je, že se snaží podkopat naše hodnoty, evropské hodnoty, demokracii,“ přiznala během jedné z debat v rámci summitu expertka.

Částečně jsou ale podle ní informace zkreslené. „Většina našeho povědomí o Rusku se k nám dostává skrze média. Realita pak bývá černo-bílá,“ dodala a snažila se posluchače přesvědčit, že údajné hrozby nejsou tak velké, jak se o nich v poslední době mluví.

„Jeho ekonomika není velmi silná. Nemá tedy ekonomickou sílu. Další slabinou Ruska jsou nyní právě ty vojenské konflikty, které musí udržovat,“ poznamenala Ordzhonikidze.

Závěrem ale přiznala, že obavy nejsou zcela smyšlené. „Všechny ty hrozby jsou reálné. Přílišná je jejich velikost. Všechny ty hrozby by měly být monitorovány, analyzovány,“ míní.

Bratříčkování Trumpa s Putinem se nekoná

V debatě, která se točila kolem role externích hráčů v Evropě, tedy kolem Ruska, Číny a Spojených států, zmínil Roland Freudenstein z Wilfried Martensova centra pro evropská studia v souvislosti s Ruskem také fakt, že se zatím nepotvrdily obavy z doby před prezidentskými volbami v USA.

V souvislosti se zvolením Donalda Trumpa se totiž spekulovalo o přílišné náklonnosti Trumpa k ruskému vládci Vladimiru Putinovi. „Zatímco nejistota byla před sedmi měsíci velká, teď jsme si mnohem jistější. Americká demokracie je stará a silná. Žádné bratříčkování mezi Trumpem a Putinem se nekonalo. Spojené státy dokonce chtějí zpřísňovat sankce v bankovním sektoru, které se budou prezidentovi jen těžko rušit,“ doplnil Freudenstein, německý výzkumník pracující v Bruselu.

„Putin chce oslabit Evropskou unii a NATO. NATO se musí chtít bránit, musí na to být vůle. Nepodceňujme ruskou sílu, ale je to naše chyba, že jsme ji v posledních letech podceňovali a že jsme v minulosti nedokázali rychleji jednat,“ poznamenal.

marais ( 14. června 2017 15:06 )

Co je to za kecy? Rusko se akorát brání tlaku západu jak ekonomickému, politickému, tak i vojenskému.. Kde je to udržování přátelských vztahů mezi národy?

gabreta ( 14. června 2017 05:20 )

„Rusko je samozřejmě vojenskou hrozbou". Ale hlavně pro to, že jim Amíci lezou kolem hranic a provokujou. Rusko není Irák nebo Sýrie aby si nenachlo šmejd z NATO vlézt beztrestně na svoje území!!

fotrpjotr ( 14. června 2017 05:17 )

Agresivní americe nesahá Rusko ani po kotníky.

demiro ( 13. června 2017 22:14 )

"Expertka" je kráva nebeská. Občané nejsou blbci a nebudou žrát ty bruselské žvásty...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa