Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Drábová končí. „Jaderná baba“ rezignuje na post středočeské zastupitelky

Autor: ČTK, kal - 
30. května 2017
12:30

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová rezignuje na funkci středočeské zastupitelky. Oznámil to v úterý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se na tom dohodl s Drábovou a předsedou hnutí STAN Petrem Gazdíkem. Chovanec a Gazdík předloží poslanecký návrh na změnu zákona, aby se v budoucnu podobná situace neopakovala. Drábová chce mandát složit do konce týdne.

Spor o mandát Drábové trval od loňských říjnových voleb do krajských zastupitelstev, v nichž získala nejvíc preferenčních hlasů. Ministerstvo tvrdí, že funkce zastupitele a vysokého státního úředníka jsou neslučitelné. Drábová však mandát složit nechtěla a funkce ji odmítlo zbavit i krajské zastupitelstvo. Spor vznikl kvůli odlišnému znění volebního a služebního zákona.

Nyní situaci vnitro řešilo ve správním řízení a čekalo se, že vysloví zánik mandátu. Chovanec však v úterý oznámil, že se po tříměsíčním jednání našla dohoda, na jejímž základě Drábová z funkce odstoupí a politici na oplátku změní zákon. „Naším společným zájmem je odstranit určité vady a nejasnosti v právním řádu,“ řekl Chovanec. S Gazdíkem připravili změnu volebního zákona, na jejímž základě by nově vysocí představitelé státních orgánů mohli být zároveň krajskými zastupiteli.

Oba politici doufají, že se podaří změnu prosadit ještě do podzimních voleb. Pokud by se to nepodařilo, tak ČSSD a STAN podle Gazdíka budou změnu prosazovat i v novém složení Sněmovny. „Dosáhneme tím toho, že zákony budou v souladu,“ řekl Gazdík.

Chovanec děkoval Drábové, ta zmínila rozumný kompromis

Chovanec poděkoval Drábové za to, že svou rezignací pomůže odblokovat současnou situaci. Drábová dohodu označila za rozumný kompromis. Uvedla také, že je ráda, že dohoda pomůže vyřešit situaci do budoucna. „Já jsem vlastně svého cíle dosáhla, i když bych krajskou zastupitelkou byla ráda,“ uvedla Drábová.

Dodala, že bude se zájmem sledovat, jak politici s dohodou naloží. „S panem ministrem jsme si podali ruku a podané ruce já věřím,“ řekla Drábová. „Myslím, že je dobře, že se do politiky vrací politika podané ruky,“ reagoval Gazdík.

V obdobném postavení jako Drábová byla v Královéhradeckém kraji náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), která ale již mandát krajské zastupitelky koncem dubna sama složila. Další tři vysoce postavení státní úředníci problém vyřešili dříve.

gajdal ( 30. května 2017 12:53 )

Cicmal Gazdik se zrejme boji o sve kreslo? Drabova moc dobre vi, co je pod povrchem a v minulosti se k politice vyjadrila. Jen tak mimochodem? Kolik znate bachunaru ze Stanu? Ja, pouze odrostleho pionyra Gazdu Gazdajice Gazdovskeho, ktereho si adoptoval kalous jako onkel nacek sveho schlafend Ijacka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa