Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Sobotka v Terezíně: Štvaní národů proti sobě je nebezpečné, vede k válce

Autor: ČTK - 
21. května 2017
12:36

Spolupracující Evropa je tou nejlepší pojistkou proti opakování válečných a totalitních hrůz, řekl dnes premiér Bohuslav Sobotka na Národním hřbitově v Terezíně, kde se konalo tradiční shromáždění k uctění obětí nacistické perzekuce. Potřebu připomínat si události druhé světové války zdůraznil předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

„Právě tady, v Terezíně, můžeme nejlépe pochopit cenu míru i to, jak nebezpečné je rozdělování společnosti, jak nebezpečné je štvaní národů nebo štvaní lidí proti sobě,“ uvedl premiér. „Toto vědomí má, myslím, naše kultura hluboce zakořeněné a já věřím, že nám pomůže rozlišovat mezi dobrem a zlem,“ řekl ke stovkám přihlížejících.

Sobotka nedávno Čechy varoval před zaostáváním v evropské integraci a vyzval k urychlenému přijetí eura:

Video  Premiér Sobotka: Česko musí říct, kdy přijme euro. EU se teď zrychlí.  - Zuzana Štíchová, Petr Soukup
Video se připravuje ...

Po položení věnců, hymně a projevu Vodičky a Sobotky následovala křesťanská a židovská modlitba. Tryzny se zúčastnila řada politiků, ústavních činitelů, velvyslanců. Přijely delegace a zástupci spolků z Polska, Německa, starostové měst a obcí a několik pamětníků.

„Je potřeba si pořád dokola připomínat, co se tady dělo, i když lidi jsou nepoučitelní,“ řekla Bohumila Havránková z Terezínské iniciativy, která sdružuje bývalé vězně z ghetta, jímž prošlo mezi lety 1941 a 1945 na 155 tisíc Židů z celé Evropy. Na 117 tisíc z nich se nedožilo osvobození.

Samotné tryzně předcházela vzpomínka u Malé pevnosti, která sloužila jako věznice gestapa, prošlo jí 32 tisíc mužů a žen. V Terezíně jich zahynulo přes 2600, další tisíce potom v jiných nacistických táborech. „Přijel jsem uctít památku lidí, kteří trpěli během okupace. Ještě pár dní před koncem války se tu popravovalo,“ řekl pamětník květnových událostí Emil Šneberg.

Památník Terezín, který tryznu pořádá, loni navštívilo na 280 tisíc lidí, většina z nich byli cizinci. Podle ředitele Jana Munka je nutné oslovovat zejména mladé lidi. „Připomínky musíme přizpůsobovat nové době, využívat sociální sítě, internet. Bez připomínání nám hrozí, že se některé hrůzy mohou opakovat,“ řekl.

V roce 1991 vzniklo v Terezíně, který byl založen jako pevnost na konci 18. století, Muzeum ghetta. To dokumentuje osudy Židů.

 

lesnismes ( 22. května 2017 06:55 )

Sobotka ma samozrejme pravdu..Coz se ale neda rici o tom zbytku nakapsovanejch krecku kteri si udelali z politiky jenom zdroj solidnich prijmu a navazovani kontaktu k svemu prospechu bez ohledu na to co slibovali volicum.Ti jsou v cesku po volbach vzdy az na poslednim miste.Proc jiz neni davno schvalen zakon o socialnim bydleni??Deti jsou rodicum v cesku odebirani jen proto ze namaji kde bydlet z ruznych duvodu .Tisice rodin s detmi bydli na zavsivenych a hlavne predrazenych ubytovnach,nikoho s politiku tohle po volbach uz vubec nezajima.Nezajem zodpovednych politiku o obycejne lidi je jiz normalni vec a skoro nikdo se na nic nepta!!! Kde jsou normalni nezastraseni a kriticsti novinari slapajici zodpovednym neustale na paty,kde je ceska "inteligence" vysvetlujici ruznym Frantum,Karlum jak spolu veci souvisi a otevrit vsem temto sfasizovanym troubum trochu oci.To by bylo velice potreba jinak to odnesou zase jen normalni ,obycejny lidi.

hejhej ( 21. května 2017 21:06 )

wp2t:

buban ( 21. května 2017 20:29 )

Bohužel, nestalo se tak. Jsou 2 možnosti: buďto tam žádná z pecí není aktivní, nebo ho jeho ochranka stihla včas uklidit do bezpečí (hoši, tu službu vám nezávidím,ale nejspíš jste profíci, slušně zaplacení).

buban ( 21. května 2017 20:21 )

Evidentně mohou.Také jsem velmi znechucena tím,že ten plešatý nýmand má stále podstatné slovo v české politice.

buban ( 21. května 2017 20:11 )

Sobotka se pokouší o sběr hlasů, kde jen to jde. Kladením věnce v Terezíně ovšem pamětníkům evokuje kladení věnců komáry rudoarmějcům.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa