Lidé v Praze si na konci víkendu připomínali zločiny z druhé světové války, během kterých docházelo k systematické likvidaci židovské populace na spoustě míst světa. Na události promluvily také Evelina Merová a Judith Rosenzweigová, které jako malé dívky žily v terezínském ghettu ve stejném pokoji s číslem 28.

„Všechny jsme byly ročník 1930. Tak dobře jsme se snesly, nikdy jsme se nehádaly. Vychovatelka nám pomáhala, abychom se učily. Od deseti let jsme do školy chodit nemohly. Vždy na chodbě dával někdo pozor, jestli nejde prohlídka. Když ano, začaly jsme zpívat. Byla tam děvčata s krásným hlasem, zpívala v opeře Brundibár, bohužel se domů nevrátila,“ řekla na akci Judith Rosenzweigová, která žije v izraelské Haifě. Do židovského státu se dostala hned po jeho vzniku v roce 1948.

Z Polska do Sovětského svazu

Druhá dívka z pokoje 28 Evelina Merová žije v Praze. Z Osvětimi se po válce dostala do Sovětského svazu, kde ji adoptovala rodina lékaře. Do Československa se vrátila roku 1960. „Díváme se na svět trošku jinak. Máme jinou stupnici hodnot. Někdy se nám nářky a hádky zdají malicherné, protože jsme poznaly, že život je o něčem jiném,“ poznamenala Merová.

Prahou prošel pochod, který připomínal hrůzy druhé světové války.
Prahou prošel pochod, který připomínal hrůzy druhé světové války.
Autor: ČTK/Vostárek Josef

Podle ní by člověk měl vnímat jen to důležité a s nepodstatnými věcmi by si neměl dělat starosti. „A nedělat také nic proti svému svědomí, i když je to někdy těžké. Člověk nemusí plnit všechny rozkazy, když jsou proti lidskému svědomí,“ dodala. Judith Rosenzweigová by si zas přála, aby byl všude na světě klid a mír. „Nemá cenu se navzájem zabíjet pro nic za nich a ztrácet drahé lidi, nemá to žádný výsledek,“ uvedla Rosenzweigová.

Z celkem 60 dívek, které pokoj číslo 28 v terezínském ghettu obývaly, jich přežilo pouhých 15. Na vzpomínkové akci promluvil také izraelský velvyslanec v České republice Daniel Meron. „Antisemitismus není nový. Objevuje se v různých podobách. V posledním roce jsme viděli dramatický nárůst počtu antisemitských útoků v Evropě a Severní Americe. Byl to nejhorší rok od nacistické éry,“ uvedl na shromáždění Meron.

Podívejte se na fotografie z pochodu:

Fotogalerie
4 fotografie