Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Babiš o nahrávkách: Redaktor mě vyprovokoval, stojí za tím Chovanec

Autor: ČTK, Mii - 
5. května 2017
15:00

Ministr financí a předseda hnutí Andrej Babiš považuje zveřejněné nahrávky, na kterých mluví s redaktorem deníku MF Dnes o připravovaných článcích o svých politických rivalech, za zmanipulované. Vidí v tom provokaci ze strany zmíněného novináře. Babiš to v pátek řekl novinářům v Plzni. Později jeho verzi odmítl i dotyčný novinář Marek Přibil. 

Babiš v minulých dnech autenticitu nahrávek, které se objevily na internetu, nezpochybnil. Tvrdil však, že je neslyšel. Kvůli záznamům svých rozhovorů ale podal trestní oznámení. Má prý dojem, že je léta sledován a odposloucháván.

Zároveň ministr financí řekl, že je přesvědčen o tom, že za jeho sledováním a odposloucháváním stojí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Je to cílená koordinovaná akce, která mě má zlikvidovat,“ prohlásil v pátek Babiš. Žádná média podle svých slov neovlivňuje a akce s odposlechem byla provokace novináře. Chovanec podobná nařčení razantně odmítá.

O nahrávkách ministr financí Andrej Babiš promluvil i ve Studiu Blesk:

Video  Exkluzivně: Babiš podá trestní oznámení kvůli nahrávkám a odposlechům  - Vera Renovica, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

„On mi tam něco podsouval, já jsem to kopal od sebe. Ten rozhovor byl nepříjemný, byla to provokace, teď už to vím,“ řekl v pátek novinářům šéf hnutí ANO. Obdobně se vyjádřil i ve čtvrtečním pořadu ČT24 Interview, kde uvedl, že „si určitě nepamatuje, že by se na toto téma s Markem Přibilem scházel“. „Je to podvrh. Je to kampaň,“ řekl v ČT24 Babiš.

Přibil: Nic jsem nenahrával

Šéf hnutí ANO na nahrávkách diskutuje o připravovaných článcích v médiích, která mu v minulosti patřila. Druhý muž Babišovi říká, že má připravené materiály o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi nebo vnitra Chovancovi (oba ČSSD). Debatují, zda s jejich publikováním nepočkat až na období před volbami.

Společnost Mafra oznámila, že i když nahrávku považuje za pochybnou, redaktora Mladé fronty DNES, který na ní vystupuje, se rozhodla propustit. List patří stejně jako Lidové noviny do mediální skupiny Mafra, která je součástí holdingu Agrofert. Babiš do února holding vlastnil, poté ho kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů.

Dotyčný novinář Marek Přibil se v pátek večer k záležitosti krátce vyjádřil na svém facebookovém profilu. Odmítl, že by byl nasazený od ministra Chovance, jak tvrdí Babiš. „S panem Babišem, jehož jsem vnímal jako svého šéfa, jsem se sešel třikrát. Nikdy jsem nikoho nenahrával, natož abych pracoval pro Chovance, jehož jsem úhlavním nepřítelem. A to i v rámci soudních sporů. Více se k této věci nebudu a nehodlám vyjadřovat. Přátelům děkuji za podporu,“ napsal.

Marek Přibil nastoupil do deníku MF Dnes jako redaktor na začátku roku 2015, tedy 1,5 roku poté, co se majitelem vydavatelství Mafra stala Babišova skupina Agrofert. Předtím pracoval v časopise Týden, kde zastával pozici vedoucího speciálních projektů. Před příchodem do Týdne působil několik let jako redaktor deníku Právo a pracoval i pro Český rozhlas.

Babiš v pátek současně označil za směšné, že mu ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou vyčítá „nějaké daňové úniky, protože žádné nemá“. Premiérův páteční návrh na jeho odvolání považuje za šaškárnu. Zároveň znovu odmítl Sobotkovy argumenty a důvody svého odvolání a vše označil za „šílenou kampaň“.

Proč si Andrej Babiš myslí, že je nahráván?

panda82 ( 8. května 2017 11:16 )

oni si nesnižují daně, ale mají vysoké náklady , musí si odepsat auta, benzín, dovolenou jako služební cesty)no najde se více, malý podnikatel má problém vydělat 4tisíce na soc+zdr., co jim to Kalous zrušil jako odečitatelnou položku

panda82 ( 8. května 2017 11:05 )

Pane Babiš "vydržať" po volbách je to vaše, komploty proti vám se jim vymstí to nejsou politici, ale mstivé baby z pavlače, nepotrvdil se jediný důkaz proti vám, horší to budou jejich kauzy, kolik ministrů zlikvidoval Sobotka, vč. Zimoly, ale kdo čím zachází tím schází, co ty jeho dotace na ministr školství a Valachová o tom neví ministryně, tož jak tam pracují, levá ruka neví co dělá pravá, tok peněz kde? že by zase nějaký byt? jo Sobotka šikanuje Babiše a na svým hnojišti má bordel, ČSSD to má v krvi

vendik3 ( 5. května 2017 17:26 )

 Chuďátko Babiš. On by za nás i dýchal a enem ho bacají jen svatozář mu ještě chybí.😯

Nezadat ( 5. května 2017 17:09 )

Nezadat ( 5. května 2017 16:37 )

Po volbách až ten ksindl čssd propadne si to povíme kdo je trol.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa