Samoživitelky vmetly Bělobrádkovi: Muže hledáme, ale s dětmi nás moc nechtějí

Autor: ula - 
26. 4. 2017
11:30

Když jste samoživitelka, tak si najděte chlapa, vzkázal Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) matkám bez partnera. I když se později za svůj výrok v rozhovoru pro E15 omluvil, pobouřil tím řadu žen. Asociace neúplných rodin proto provedla rychlý průzkum mezi samoživitelkami a ty posílají Bělobrádkovi pádný vzkaz: Muži často nejsou ochotní přijmout ženu s cizími dětmi.

Asociace neúplných rodin na základě aktuální diskuze nad tématem provedla rychlou sondu mezi 231 maminkami samoživitelkami, které jsou momentálně bez partnerů.

Největší část oslovených maminek (21 procent) zmiňuje, že partnera intenzivně hledá. Připadá jim však, že muži, kteří by byli ochotni přijmout často zadluženou ženu s pošramoceným sebevědomím a s cizími dětmi a doplácet na skutečnost, že jejich biologický otec na ně neplatí, prostě neexistují.

Druhá nejpočetnější skupina matek (16 procent) už po několika špatných zkušenostech hledání vzdala a došla k názoru, že samotným jim je přes veškeré problémy nejlépe.

Dalších 15 procent maminek si stěžuje na málo času – partnera tedy nemají jak najít. A v případě, že by ho chtěly potkat třeba ve společnosti, nemají na to jednoduše peníze (13 procent).

Podívejte se, co řekl o výživném premiér Bohuslav Sobotka:

Video Sobotka o náhradním výživném - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Špatné zkušenosti nebo nevyjasněné vztahy

A pak hraje roli i vztah k dětem. 11 procent matek cítí, že časté střídání partnerů při hledání toho pravého deprivuje jejich vlastní děti, které se odnaučily na mužský protějšek jakkoli fixovat. Stejné množství matek odmítá s někým být jen kvůli zajištění a stěžuje si na omezený výběr – ani obtížnou situaci nepovažují za důvod, proč by měli slevit z důležitých charakterových vlastností, které požadují.

Pět procent matek se přiznalo, že mají přímo špatnou zkušenost s muži, kteří využívají jejich nelehké situace, další čtyři procenta pak mají nevyjasněný vztah s předchozím partnerem, stejný počet pak za překážku považuje svůj dlouhodobý psychický vztah.

Poradkyně: Matka je často vyloučená z běžného života

„Jasně se ukazuje, že najít si nového partnera není o chtění nebo nechtění matky samoživitelky. Je třeba si uvědomit, že díky spirále snižující se životní úrovně je matka často vyloučená z běžného sociálního života. Problematické pro ni může být již pouhé navázání hlubšího přátelství. Oporou se tak stávají především internetové seznamky, jenže zde se hledání partnera podobá spíše ruletě a lidská kvalita zde hledajících mužů bývá velmi diskutabilní,“ zmiňuje Denisa Vopinková, odborná poradkyně programu Vaše Výživné.

„Nejlepší cestou, jak v takovém případě pomoci, je být matce oporou a podporovat jí při získávání běžných sociálních vazeb. Tím, že se spirála snižující životní úrovně přeruší, vzroste šance nejen na navázání, ale hlavně udržení partnerského vztahu.“

Podívejte se na příběh Petra, kterému otec dluží na výživném 800 tisíc korun:

Video Otec nám dluží 800 tisíc, říká Petr. Poradíme, jak peníze vymáhat - Andrea Ulagová, Jan Jedlička, Lukáš Červený
1080p 720p 480p 360p 240p

Co podle průzkumu říkají samoživitelky:

  • Muž, který by chtěl zadluženou ženu s cizími dětmi, nejspíš neexistuje, hledám, ale nedaří se mi ho najít (21 procent)
  • Špatné zkušenosti mne naučily, že často je lepší být sama, než si zadělat na nové problémy (16 procent)
  • Málo času na hledání nového partnera (15 procent)
  • Nedostatek peněz na vedení společenského života (13 procent)
  • Nemohu střídat partnery a hledat toho pravého - děti to špatně nesou (11 procent)
  • Omezený výběr - není dobré být jen tak s někým pouze kvůli zajištění (11 procent)
  • Špatné zkušenosti s muži, kteří se zaměřují právě na ženy v nouzi (5 procent)
  • Nevyjasněné vztahy s předchozím partnerem (4 procenta)
  • Psychické problémy, deprese (4 procenta)

Co je spirála snižující se životní úrovně

Jedná se o jev, který je běžný u rodičů samoživitelů. Vlivem péče o rodinu se snižuje jejich flexibilita a časové možnosti v zaměstnání. Kvůli tomu jej často musí vyměnit za méně lukrativní. Tím však začnou vydělávat méně peněz a přibírají si brigády, které způsobí, že jim nezbývá žádný čas na navazování a udržování sociálních kontaktů. Situace může vést k úplnému vyloučení samoživitele ze společnosti.

Doporučujeme
flesch2z ( 26. dubna 2017 17:43 )

Takže berte si jen čmoudy, pokud chcete spokojenou rodinu, ti se nerozvádí, ti vás dřív ukamenují. To jsou ti lepší chlapi, kapito?

flesch2z ( 26. dubna 2017 17:40 )

Jo ženský, budete to mít těžké. Vláda bude podporovat už jen rodiny uzavřené sňatkem. Takže nejvíc peněz dostanou čmoudi, ti mají i několik manželek a nerozvádějí se. A vám slečny nařídí povinně potrat, pokud se do porodu nehodláte vdát. No a jak to bude řešit s homosexuálními úchláky? Těm dají zabavené děti z rozvedených rodin k adopci.

tomik007 ( 26. dubna 2017 15:58 )

NA KAFILERCE to Belohrabkovi sluselo daleko vice

ivoadler ( 26. dubna 2017 13:48 )

Bělobrádek je namistrovaný hovado, o tom není pochyb. Osamělé ženy s dětmi to nemají jednoduché, o tom není pochyb, ale je to důsledek všeobecné nezodpovědnosti. Snadno se seznámím, popř. otěhotním s člověkem, který může být jako partner problematický a když nejedná podle mých představ, tak od něj uteču, však on se stát postará. Řada dcer mých známých ve věku na vdávání říká: nejsou muži. Jó, takoví muži, jako byli v mé generaci, se už nerodí. Nezodpovědnost je oboustranná.

sores ( 26. dubna 2017 13:39 )

Stát by měl být rád za každého nového občánka, kvůli důchodům pro další generace! Pracovat musí každá generace aby bylo na stáří na důchody! když nebudou děti, češi vymřou a nakonec budem rádi že u nás budou rodit muslimky!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa