Rodiče vícerčat dostanou od státu 330 tisíc na dítě. Polepší si i další

Autor: vei - 
12. 4. 2017
17:00

Vládní koalice i přes protesty opozice schválila ve Sněmovně změny v příspěvcích pro rodiče, která potěší hlavně mámy a táty vícerčat. Vzroste ale i daňová sleva na první dítě a rozšíří se navíc okruh rodin, které budou mít nárok na přídavky. Zvýší se v domácnostech, kde aspoň jeden rodič pracuje nebo má příjem nejméně na úrovni životního minima. Matky a otcové s vysokými příjmy budou moci rodičovský příspěvek také vyčerpat rychleji. Zákon míří do Senátu. 

Sněmovnou prošlo zvyšování přídavků na děti i daňové úlevy. A polepší si také rodiny s vícerčaty. Úpravu prosadil ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD, sám otec dvojčat.

„Návrh zvýší rodičovský příspěvek pro rodiny s dvojčaty a vícerčaty na jeden a půl násobek současné částky,“ řekl v Poslanecké sněmovně ministr. Za zády měl několik sourozenců, kterých se právě tento návrh týká.

Příspěvek by se měl tedy zvýšit z 220 tisíc na 330 tisíc korun. V prvním roce by tak stát utratil o 400 milionů korun víc.

Ministr a otec dvojčat Jan Chvojka (ČSSD) prosadil změny pro rodiče vícerčat. Proč? 

Video Rodiče vícerčat mají dostat přidáno - s návrhem přišel ministr pro místní lidská práva - otec dvojčat Jan Chvojka z ČSSD - Jakub Veinlich

Pokud zákon projde a začne platit podle plánu od příštího roku, peníze navíc dostanou také rodiny, které už vícerčata vychovávají, ale nejsou jim víc než čtyři roky. „Pokud rodičům dvojčat nárok na rodičovský příspěvek z důvodu vyčerpání částky 220 tisíc korun už zanikl a oni nadále pečují o dvojčata do čtyř let věku, tak mohou požádat o dodatečný rodičovský příspěvek ve výši 110 tisíc,“ dodal k návrhu Chvojka, který bude kandidovat jako jednička ČSSD v Pardubickém kraji ve volbách do poslanecké sněmovny.

Paterčata Alexandry Giňové se narodila v červnu 2013. Podle nových pravidel se jich tedy změna zákona nejspíš nedotkne.

Rodiče obecně změny vítají. Jsou rádi, že dostanou peníze navíc. Jako například matka téměř tříletých dvojčat Tadeáše a Tobiáše Lucie Charvátová. Doma má ještě pětiletou dceru – výchova dvojčat se oproti její výchově – přepočteno na peníze nedá prý vůbec srovnat.

„V případě jednoho dítěte jsou to jedny plíny, jedno mlíko, jedno očkování. Nemůžu jim rozdělit postýlku, zimní fusak, mikinu, to prostě nejde,“ uvedla. Podle schválených pravidel už se sice Lucie Charvátové nebude týkat celých 110 tisíc korun, protože její dvojčata budou mít narozeniny v červnu – i 70 tisíc jí ale pomůže. „Určitě jim dám část na spoření, určitě to nikde nerozfofruju,“ řekla spokojeně maminka.

Pro předlohu s podpořenými poslaneckými úpravami hlasovalo 134 ze 173 přítomných poslanců. Proti jich bylo 12.

Sobotkova ČSSD utrácí jako za Paroubka?

Pravicová opozice dává zvyšování příspěvků do souvislosti s podzimními volbami. „Útok na mandatorní výdaje je nevídaný,“ řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl předvolební období roku 2006 za vlády Jiřího Paroubka, kdy se také schvaloval růst zákonem daných výdajů. „Jdete po úplně stejné cestě,“ vzkázal Kalousek zejména sociálním demokratům. Jde podle něho o rozhazování bez odpovědnosti.

„Musím odmítnout, že by naše návrhy byly účelové a související s volbami,“ oponoval předseda klubu ČSSD Roman Sklenák. Sociální demokracie vedená Bohuslavem Sobotkou podle něho stále podporuje zaměstnance, seniory a rodiny s dětmi. „Tohle je jeden z dalších kroků,“ dodal.

Nárok na přídavky na děti by měly podle dalšího schváleného koaličního návrhu, jenž předložil právě Sklenák, rodiny s příjmy do 2,7 násobku životního minima místo nynějšího 2,4 násobku. Přídavky v rodinách, v nichž aspoň jeden rodič pracuje nebo má příjem nejméně na úrovni životního minima, se mají zvýšit o 300 korun na 800, 910 a 1000 korun měsíčně podle věku dítěte.

Bohatší rodiče můžou mít víc peněz na kratší dobu

Vládní novela ruší nynější horní hranici čerpání rodičovského příspěvku 11 500 korun měsíčně. Rodič by mohl pobírat dávku až do výše odpovídající peněžité pomoci v mateřství, tedy 32 640 korun měsíčně. Na tuto částku budou mít nárok rodiče, kteří vydělávají víc než zhruba 81 tisíc korun. Do zaměstnání by se vraceli kolem jednoho roku dítěte.

Z předlohy ale vypadla pasáž, která by u rodičovského příspěvku zrušila sledování docházky dětí do školky. Nadále bude platit, že rodiče mohou dát dítě do školky nejvýše na 46 hodin měsíčně, jinak o dávku přijdou.

Poslankyně opoziční TOP 09 Jitka Chalánková prosadila zvýšení odměn pro pěstouny. Neuspěla naopak například Pavla Golasowská (KDU-ČSL), jež chtěla rodinám s příjmy do 2,4 násobku životního minima vrátit pětitisícové pohřebné.

Poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Jitka ChalánkováPoslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková | Foto Blesk - Zbyněk Pecák, Ladislav Křivan

Za doktoranty bude platit stát

Sněmovna nepodpořila ani Sklenákův návrh, podle kterého by se přídavek na dítě nezapočítával do příjmů rozhodných pro přiznání příspěvku na bydlení. Před jeho zamítnutím varovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), podle níž tak někteří lidé o dávku na bydlení přijdou.

Dolní komora naopak kývla na požadavek Vlasty Bohdalové (ČSSD), který zařadí doktorandy starší 26 let ve standardním denním studiu mezi takzvané státní pojištěnce. Znamená to, že stát by za ně nově hradil zdravotní pojištění. V samostatné předloze změnu prosazoval vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Úpravu, která by ročně vyšla stát asi na 49 milionů korun, podpořila i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zdenek43 ( 13. dubna 2017 09:59 )

 anooooo jak socanske pridame vam na deti .......... ale okamzite vam to v e z m e m e ..... V současné době platí v Česku pro zaměstnance tzv. rovná daň 15 procent ze superhrubé mzdy....... ČSSD chce revoluci v daních z příjmu lidí Pokud vyhraje říjnové volby do Sněmovny, slibuje ČSSD zavést pro zaměstnance čtyři daňová pásma. ČSSD si představuje daňová pásma takto: -- do hrubé mzdy 30 000 korun měsíčně včetně by zaměstnanci platili na daních ze superhrubé mzdy 12 %, -- pro hrubou mzdu 30 až 40 tisíc korun by platila daň 15 % ze superhrubé mzdy, -- pro 40 až 50 tisíc 25 % -- a nad hrubý příjem 50 tisíc korun by platila daň 32 % ze superhrubé mzdy. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku za třetí čtvrtletí loňského roku činila 27 220 korun.

tomik007 ( 12. dubna 2017 17:53 )

MUSULMANI budou mit velkou radost

love69 ( 12. dubna 2017 17:45 )

Je to jen dobre. Rodiny s malimy detmi se maji podporovat co nejvice. Stejne to ty zmr.i ve vlade vsecko rozkradou. Podivejte se na ty ku..y imperialisticky. Rodinam daj ho..o a vse provalcej

Zobrazit celou diskusi
Další videa