Podnikatelé dostanou bič na stát. Dlouhý jim chce ulevit od „papírování“

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý
Autor: Zuzana Štíchová - 
10. dubna 2017
12:15

Složitá a nepřehledná legislativa a nadměrná administrativní zátěž na bedrech podnikatelů. S tím by měl především bojovat elektronický Právní elektronický systém (PES). Ten by za ně měl administrativní a regulatorní povinnosti vůči státu v budoucnu pohlídat, ušetřit by měli 43 miliard korun ročně. Za zavedení systému bojuje Hospodářská komora vedená Vladimírem Dlouhým.

„Právní elektronický systém pro podporu podnikání PES by mohl trvale přispívat k odstraňování nadměrné byrokratické zátěže podnikatelů. Chceme jím přispět k vytvoření předvídatelného a přátelského klimatu pro podnikání,“ řekl už dříve k myšlence Vladimír Dlouhý. Právě on vytýká hlasitě vládě zhoršování podmínek pro podnikání.

Hospodářská komora je v posledních měsících kritická vůči zásahům státu do podnikatelské sféry. Za své si její návrh vzali poslanci napříč stranami, systém by mohla zavést novela zákona o hospodářské a agrární komoře

„Cílem je, aby podnikatelé našli vše na jednom místě a z jednoho místa mohli plnění povinností vůči státu spravovat, aniž by se museli obávat, že na něco zapomenou,“ vysvětlil Dlouhý důvod zavedení systému. PES by mohl snížit zátěž podnikatelů stejně jako v minulosti CzechPointy. Plně fungovat by mohl už od roku 2018.

„Je to věc, kterou považujeme za důležitou. Ze všech našich průzkumů a dalších zdrojů se zdá, že největším problémem pro podnikatele nejsou daně. Samozřejmě nedostatek pracovních sil, ale na prvním místě vychází také příliš časté změny zákonů a vyhlášek, jejich přílišné množství a jakýhosi voluntarismus ve výkladu," poznamenal Dlouhý. „PES je na jednu stranu pro podnikatele, umožní mu zorientovat se v jeho povinnostech, co nebude v PSOVI, nebude jeho povinností, takže to bude důležité i pro stát,“ doplnil.

Jak by mohlo fungování v praxi vypadat? To ukázal na tiskové konferenci autor systému Zdeněk Zajíček, který je například tvůrcem CzechPointů:

Video  Ukázka právního elektronického systému PES, ,který by měl ulehčit podnikatelům s papírováním a orientací v českých zákonech. Na tiskové konferenci ho předvedl jeho autor Zdeněk Zajíček, mj. autor CzechPointů...  - Blesk / Zuzana Štíchová

„Je to dlouhý seznam povinností, včetně sankcí, které mi hrozí, jak vidíte. Vše mohu vložit do svého kalendáře. Předpokládáme, že pokud stát bude nabízet formulář, nebo možnost splnění povinnosti, že by to bylo prolinkováno – na stránky nebo přímo na formulář,“ popsal během ukázky Zajíček.

Projekt by podle dřívějších reakcí měl mít podporu předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Komora má podle Dlouhého ale vyjednanou podporu napříč politickým spektrem, tedy i u opozice.

Kolik bude systém stát úřady? A kolik na něm ušetří nejen podnikatelé? Podívejte se na komentář šéfa legislativy Hospodářské komory Ladislava Minčiče:

Video  Ředitel odboru legislativy Hospodářské komory Ladislav Minčič: Podnikatele bude stát PES maximálně stovku měsíčně  - Blesk / Zuzana Štíchová

„Politici nehledí na stranickou barvu“

„Je to snad poprvé, kdy politici nehledí na svou politickou barvu a chtějí se podílet na vyřešení největšího problému současného podnikání. Každá velká společnost i nejmenší živnostník si díky tomuto projektu bude moci snadno a rychle ověřit všechny povinnosti, které se týkají právě jeho odvětví a právě jeho profese,“ poznamenal prezident Hospodářské komory.

K poslaneckému návrhu zavádějícímu tento užitečný nástroj pro podnikatele i stát se přihlásili jak předsedové politických stran Andrej Babiš (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Petr Gazdík (STAN), tak i předsedové poslaneckých klubů Zbyněk Stanjura (ODS), Roman Sklenák (ČSSD), Pavel Kováčik (KSČM) a místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Martin Plíšek.

Kdo bude za systém v ostrém provozu zodpovídat? A kolik už jeho vývoj stál? Podívejte se na rozhovor se Zdeňkem Zajíčkem:

Video  Autor systému PES Zdeněk Zajíček popsal, kolik už demo verze systému stála a kdo bude zodpovídat v reálném provozu za jeho správnost.  - Blesk / Zuzana Štíchová

„Pětadvacet let se mluví o tom, jak snížit podnikatelům nadměrnou administrativní zátěž, ale nic konkrétního jsem od politiků neviděl. Teď tady máme něco, co může podnikatelům skutečně pomoct řešit jejich povinnosti vůči státu. Nevidím proto důvod, proč bych mu měl bránit,“ uvedl například předseda ANO Andrej Babiš.

"Tato vláda různými nesmyslnými regulacemi zvýšila administrativní zátěž zejména pro malé a střední podnikatele. Doufám, že politici současé koalice po volbách nezapomenou na svůj podpis pod tímto zákonem a že jej nepodepsali jen v rámci volební kampaně," poznamenal k široké podpoře poslanec za TOP 09 Martin Plíšek.

Podívejte se na jednu z kritik Vladimíra Dlouhého směrem k vládě:

Video  Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý není nadšený z kroků vlády, které zasahují do podnikatelského prostředí. Progresivní daň může být podle něj nepřímo prostor pro korupci...  - Blesk / Zuzana Štíchová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 10. dubna 2017 15:16 )

Hlavním táborem nových kádrů je v roce 1984 založený Prognostický ústav (dnes sídlo KSČM, předsedou stranické buňky byl dnešní kandidát na prezidenta Vladimír Dlouhý). Tento typ „vědeckých“ pracovišť zakládá KGB v celém východním bloku! Byli tam připravováni ti co se, po kolapsu vlády komunistů, měli ujmout "nové" vlády. Byli tam vychováváni lidé pro pravé i levé spektrum politiky. Prognostický ústav se stává chobotnicí moci a vlivu KGB..... agent StB/KGB Karel Köcher Puč v roce 1994 a KABELKOVY PREVRAT 2013 se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě.

zdenek43 ( 10. dubna 2017 15:13 )

jek muzete vubec tolerovat?? dalsiho soudruha komunistu ......Ing. Vladimír Dlouhý, CSc. Stranická příslušnost Členství KSČ (1978–1989) OF (1990–1991) ODA (1991–1998) V roce 1978 vstoupil do KSČ, předseda Základní organizace KSČ v Prognostickém ústavu, členství ukončil v prosinci 1989. Od roku 2012 působí ve správní radě think tanku Aspen Institute Prague o.p.s (spolu s Michaelem Žantovským, Tomášem Klvaňou, poslancem za TOP 09 a STAN Janem Farským, poslancem za ČSSD Janem Hamáčkem, Janem Zahradilem a dalšími osobnostmi z politiky i byznysu); v dozorční radě zasedá mj. Zdeněk Bakala.

ivoadler ( 10. dubna 2017 14:59 )

A to je nějaká veselá fotka! Ale něco na tom je. Koupil jsem si normální stolní kalendář - daňový, a tam je, co mám kdy zaplatit. Teď tomu jen dát elektronickou podobu a zákonný rámec.

gabreta ( 10. dubna 2017 14:54 )

No to se na mne nezlob, ale na Dlouhým není nic srandovního. On byl jedním z nejúplatnějších polistopadových politiků i s jeho ODA, která měla privatizaci na hrbu!! Po rozpadu ODA se rychle a potichu vytratil z politiky, ale zůstal ve správních radách klíčových podniků, kde dál sypaly prachy a pomalu leze zase s radama před lidi! Klasickej zmetek a bolševickej aparátčík!!!

tomik007 ( 10. dubna 2017 14:01 )

Tyhle zakukleny komunisti jsou velice srandovni

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud