Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Záchranu dítěte ministerstvo neproplatí: Vrtulník zasahoval mimo provozní dobu

Autor: ČTK - 
14. března 2017
20:24

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo uhradit leteckým záchranářům v Hradci Králové a Ústí nad Labem devět letů k akutním případům kvůli tomu, že byly mimo provozní dobu. ČTK to řekl Daniel Tuček, místopředseda představenstva firmy DSA, která leteckou záchrannou službu v těchto krajích zajišťuje. Záchranáři podle firmy vzlétli vždy k akutním případům, když byli požádáni operačním střediskem. Ministerstvo tvrdí, že podle právního výkladu nemůže hradit zásahy mimo sjednanou dobu.

První problémy s uhrazením nákladů za vzlety záchranářů se podle Tučka objevily už loni v únoru. Tehdy podle něj ministerstvo žádalo vysvětlení, proč vrtulník zasahoval mimo dobu pohotovosti. Zásah se týkal dvou kojenců, jeden z nich byl popálený a druhý měl alergickou reakci. Tehdy ministerstvo náklady zaplatilo.

Další případ se podle Tučka stal v prosinci v Ústí nad Labem. Záchranáři dostali žádost z operačního střediska v 6:57 a o dvě minuty později vzlétli. Pohotovost ale mají držet až od 7:00. „Bylo nahlášeno sražené dítě v bezvědomí, dispečink věděl, že už jsme připraveni na službu, tak přeci nebude koukat na hodiny,“ řekl ČTK Tuček. V tomto případě ale už ministerstvo let odmítlo uhradit.

Na začátku února se na Jižní spojce v Praze vybouraly tři kamiony, musel zasahovat i vrtulník:

Stejný problém pak firma eviduje u osmi zásahů, které se v minulých měsících odehrály v Královéhradeckém kraji. Jeden z nich se týkal zástavy srdce v lokalitě Medvědín u Špindlerova Mlýna v době po skončení sněhové kalamity. „Sanitka neměla šanci se tam dostat, vrtulník tam byl za 15 minut a člověk přežil, protože do hodiny byl na kardiocentru v Hradci Králové,“ uvedl Tuček. Celkem v šesti případech se záchrana podařila, u dvou zásahů ale pacienti zemřeli. „Je tedy vidět, že to jsou vždy akutní stavy,“ poznamenal Tuček. Náklady na jeden takový let se pohybují kolem 10 000 korun.

Ministerstvo zdravotnictví minulý týden dopisem požádalo všechny provozovatele letecké záchranné služby, aby mimo dobu pohotovosti nevzlétali. Krajské záchranné služby pak vyzvalo, aby o vzlet záchranářských vrtulníků mimo uvedenou dobu nežádaly. V dopise, na který v úterý upozornil poslanec a bývalý ředitel liberecké krajské záchranné služby Stanislav Mackovík (KSČM), náměstek ministra Roman Prymula tvrdí, že podle právního názoru ministerstva není možné lety mimo dobu pohotovosti uhradit. Mackovík v úterý přístup ministerstva kritizoval a žádá ministerstvo, aby provozní dobu letecké záchranné služby přehodnotilo.

Nejen v Česku, ale i na Slovensku je někdy nezbytná záchranářská pomoc vrtulníku:

Video  Pád záchranářského vrtulníku na Slovensku  - TV JOJ
Video se připravuje ...

zednik ( 15. března 2017 08:56 )

A jaká je tedy přesná pracovní doba záchranky ? Abych si tu nějakou životohrožující nehodu nebo náhlou nemoc mohl tedy naplánovat? Já blbec se domníval, že letecká záchranka je tu od toho, aby fungovala 24h denně.

jeffs ( 14. března 2017 22:58 )

Asi mi něco uniká, já myslel, že záchranná služba je od toho, že zachraňuje kdykoliv! Netušil jsem, že je třeba si případnou nehodu a podobnou událost vyžadující leteckou záchrannou službu naplánovat, aby se stala v době, kterou určuje min. zdravotnictví. Já jen doufám, že ministra Ludvíka trefí šlak v 6,55 někde, kam sanitka bude mít problém včas se dostat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa