Soud podržel Nováka ve vazbě. Exsenátor ODS zůstává za mřížemi v Německu
Bývalý senátor za ODS Alexandr Novák zatím zůstává ve vydávací vazbě v Německu. O jejím prodloužení rozhodl soud ve Frankfurtu nad Mohanem. Soud to sdělil ČTK. Nováka zadrželi Němci ve Frankfurtu na letišti loni na Štědrý den.
Vydání bývalého senátora Nováka z Německa do České republiky se protahuje. Vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem totiž zatím stále nedostal žádost, aby přípustnost vydání posoudil. Důvodem může být zaneprázdněnost státního zastupitelství, které takovou žádost podává. Novák zatím z rozhodnutí soudu zůstává ve vydávací vazbě, sdělil mluvčí soudu.
Nováka, který v Česku čelí obvinění z manipulací při rozdělování evropských dotací, zadržela německá policie ve Frankfurtu 24. prosince při cestě z Los Angeles. Začátkem ledna ho vrchní zemský soud poslal do vydávací vazby. Protože Novák odmítl zjednodušené řízení, musí tento soud posoudit přípustnost jeho vydání do Česka.
„Drží“ Nováka ve vazbě teroristé?
Příslušnou žádost ale zatím soud podle mluvčího Inga Nöhreho neobdržel. Případem se i tak tento týden zabýval. Ve středu svým rozhodnutím prodloužil vydávací vazbu, sdělil v pátek Nöhre. Otázku, jestli je nutné, aby byl Novák nadále ve vydávací vazbě, musí soud přezkoumávat pravidelně. Pokud by shledal, že se případ neúměrně protahuje, může ho z vazby propustit.
Proč zatím vrchní státní zastupitelství ve Frankfurtu, které má případ primárně na starosti, žádost o posouzení přípustnosti vydání nepodalo, není zcela jasné. Jeho mluvčí Alexander Badle ale naznačuje, že za tím může být zaneprázdněnost úřadu. Státní zástupci, kteří řeší případ Nováka, mají totiž na starosti i vyšetřování osob podezřelých z terorismu. A takové případy mají prioritu.
Obvinění Nováka se týká manipulací v rámci Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé.
Jedenašedesátiletý Novák, který má i německé občanství, byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.
Zavřít ho,miliony-miliardy vrátit ! ! !