Pelikán s osobními bankroty narazil u lidovců. Ti mají strach o věřitele

Autor: ČTK, deb - 
30. ledna 2017
19:42

Rozšíření možnosti oddlužení, jak je navrhuje novela insolvenčního zákona ministerstva spravedlnosti, vláda posoudí až za týden. Lidovci v pondělí požádali o zapracování svých připomínek. Chtějí například zaručit, že dlužník bude schopen v režimu oddlužení platit výživné. Ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka novinářům řekl, že během tohoto týdne si chtějí lidovci své výhrady s předkladatelem vyjasnit. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby normu vláda přijala příští týden, aby ji vláda byla schopna prosadit ve Sněmovně do podzimu, tedy do konce mandátu kabinetu i dolní komory.

Cílem návrhu ministerstva spravedlnosti je to, aby se více lidí dostalo z dluhové pasti. Do procesu oddlužení by mohli vstoupit bez ohledu na výši svých dluhů, proces by trval tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených pohledávek. Oddlužení nebo také osobní bankrot je způsob řešení úpadku, který má dlužníkovi umožnit nový start a motivovat ho k aktivnímu zapojení do umořování dluhu. Ministerstvo chce zcela odstranit stávající vstupní podmínku, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech 30 procent svých dluhů. Tuto bariéru úřad pokládá za nespravedlivou.

KDU-ČSL v návrhu vidí riziko „zhoršeného postavení poctivých věřitelů a ke snížení motivace potenciálních dlužníků zodpovědně přistupovat k přijetí a plnění závazků“.  „Prioritní je, aby dlužník v průběhu oddlužení byl schopen platit plnou výši výživného, není možné uvést děti a ty, kteří se o ně starají, do velice složité situace tím, že dlužník nebude platit výživné,“ uvedl Jurečka. Lidovci také navrhují prodloužení doby, po níž dlužník může opětovně vstoupit do oddlužení, ze současných sedmi na deset let. „A dále navrhujeme, aby na oddlužení dosáhli pouze ti dlužníci, kteří skutečně vynaložili úsilí o splacení alespoň třicetiprocentní hranice z jistiny. Velmi důležité je individuální posouzení,“ řekl Jurečka.

Podle návrhu ministra za ANO Roberta Pelikána bude dlužník oddlužen, jestliže za tři roky splatí alespoň polovinu pohledávek věřitelů, nebo za pět let alespoň 30 procent pohledávek, nebo bude po sedm let o splácení pohledávek usilovat – pak může být uspokojení věřitelů nižší než 30 procent. Výhrady k návrhu má také Svaz průmyslu a dopravy, požaduje vyšší procento splacených dluhů.

Zadlužení Češi platí za svůj bankrot miliardu ročně

Češi v osobním bankrotu ale neplatí jen své vlastní dluhy, každý měsíc posílají insolvenčním správcům 900 korun. Ti tak dohromady každý rok inkasují víc než miliardu korun. A byznys je to pro ně o to výhodnější, že si takovou sumu „dělí“ jen několik velkých hráčů. „Je pravda, že především tři skupiny správců nyní dostávají přiděleny téměř dvě třetiny nových věcí,“ přiznává mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Podle jeho statistik v Česku funguje 518 subjektů, které se zabývají insolvencemi. Nejvíc oddlužení ale má na starost správce s největším počtem provozoven.

Za co dostávají insolvenční správci odměny? Na to se podívejte ve videu:

Video Češi nezvládají dluhy a končí v osobním bankrotu. Co o něm musíte vědět? - Klára Bruclíková, Blesk Zprávy

Oddlužení se týká hlavně lidí, kteří se zamotali do spotřebitelských úvěrů. „Půjčují si úplně na všechno – od elektroniky přes dovolenou až k takovým věcem, jako jsou automobily a zařízení domácnosti,“ popsal pro Blesk.cz zkušenost soudu Luboš Dörfl, předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem. Dodal, že Češi mají se splácením problém. Snadno si naberou spotřebitelské úvěry a v řadě případů sami nemůžou věřit, že všechno splatí. 

„Dlužník má jednu velkou výhodu, insolvenční správce mu uspořádá to, co komu dluží. Dá ty věci právně do pořádku, insolvenční soudce ho poučí o té povinnosti plnit splátkový kalendář. A to, co dlužník splácí, se rozděluje stanoveným schématem mezi věřitele. Na něm je jen dodat peníze,“ vysvětlil předseda krajského soudu. Doplnil, že někteří dlužníci stále spoléhají na to, že jejich problém bude řešit někdo jiný, a i když peníze nedodají, tak to dobře dopadne.

flesch2z ( 30. ledna 2017 21:17 )

Místo toho schvalte zákon o pamlscích, jó, ten je důležitější. Pak už nebude nikdo tlustej, nikdo, ani bezdomovci, dlužníci, důchodci ani děti. Přijde pohroma, nebo válka a do Čechů nebudou muset střílet, do 3 dnů umřou sami. Pak už ani amíci nevydělaj, zůstanou jim plné sklady zbraní. To chcete, nechat amíky na holičkách? Že se nestydíte.

sleepka ( 30. ledna 2017 19:55 )

tohle je taky babišův povedenej havloidní vykuk z kovaný komunistický famílie..........

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud