Marksová o home office: Inspektoři vám doma ostré nože kontrolovat nebudou

Autor: Jaroslav Šimáček - 
15. prosince 2016
11:57

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se ve čtvrtek ve Sněmovně ohradila proti kritice, která padla na její hlavu kvůli chystaným změnám v zákoníku práce, jež se týkají tzv. home office, tedy práce z domova. Inspektoři dle ní ostré nože ani kluzké podlahy v domácnostech kontrolovat nebudou.

Novela zákoníku práce nadzdvihla TOP 09 či Piráty. „Ministryně Marksová zašla ve snaze ochránit zaměstnance absurdně daleko. Budou snad zaměstnavatelé kontrolovat, jestli pracovníci nemají doma kluzkou podlahu nebo jestli mají dobře utažené plynové kohoutky?“ rozčílil se šéf Pirátů Ivan Bartoš. 

Michaela Marksová komentovala výtky kritiků ve čtvrtek při tiskovce ve Sněmovně. Podle ní nejde o žádnou regulaci navíc. „Objevila se řada velmi zavádějících a nepřesných informací, které se týkají novely zákoníku práce a v této novele obsažených údajných změn o práci z domova. Já bych tady ráda zdůraznila, že ta navrhovaná úprava jenom zpřesňuje to, co už dnes je ve stávajícím zákoníku práce obsaženo,“ odmítla výtky Marksová. Kritiku si vysvětluje tak, že „lidé – a to i na úrovni politiků – často špatně čtou“.

Marksová: Není možné, aby inspektoři šli k někomu domů

Úprava zákoníku práce prošla prvním čtením ve Sněmovně, ministerstvo počítá s účinností od 1. července 2017. Marksová upozornila, že novelu již schválili zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců a novela byla upravena na základě jejich připomínek.

„V současné době není možné, aby inspektoři práce vešli k někomu domů a kontrolovali tam, jaké má pracovní podmínky. A tato novela na tom nic nemění,“ ujišťovala dál novináře Marksová.

Video Ministryně Marksová odmítla kritiku za změny u home office. - Blesk - Jaroslav Šimáček
Ministryně také upozornila, že za poslední roky se práce z domova využívá více. „Už dnes je zaměstnavatel povinen zajistit bezpečné prostředí pro toho zaměstnance, ať už vykonává tu práci kdekoli,“ podotkla Marksová. Již dnes zaměstnavatel odpovídá i při home office za bezpečnost a ochranu zdraví při práci, eventuálně i úraz, který při práci z domova vznikl.

Debaty kolem nové úpravy se točí i kolem toho, co všechno je povinen zaměstnavatel zaměstnanci proplatit – od telefonu a internetu po protopené energie, diví se kritici.

„Co se týče nákladů, už dnes je obecně stanoveno, že samozřejmě jakékoli náklady, které vznikly při práci, je zaměstnavatel povinen hradit. My jsme jenom nově na tuto povinnost upozornili u té práce z domova, v podstatě jsme jenom zpřesnili ten obecný paragraf,“ brání se dál Marksová.

„A ještě zpátky k tomu, zda budou inspektoři v domácnostech kontrolovat, jestli je tam kluzká podlaha nebo ostrý nůž – tohleto je naprostý nesmysl. Ani dnes, ani v budoucnosti nemohou jen tak inspektoři práce jít k někomu domů,“ říkala dál Marksová. Inspektoři mohou kontrolovat zaměstnavatele jako takového.

Domov by bylo třeba kontrolovat jen v situacích, kdy by byla práce riziková. „Asi naprostá většina lidí pracuje z domova tak, že pracuje na počítači nebo s telefonem. Jsou to práce, které rizikové nejsou. Tam samozřejmě platí už stávající povinnost zaměstnavatele toho zaměstnance obecně proškolit o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci,“ dodala Marksová.  

flesch2z ( 15. prosince 2016 19:19 )

Ale budou kontrolovat, i ty nože. Marksová lže. Např. taková oděvní střihačka, která pracuje doma sama na sebe nebo pro nějakou firmu, pracuje se stolní el. vertikální nebo kotoučovou pilou, kterou řeže látkové nálože. Taková pila má samozřejmě NŮŽ nebo kotouč. Když se střihačka fikne a nahlásí pracovní úraz, tak bude mít doma brzy kontrolu. Bezpečáka nebude zajímat jak se fikla, ale el. zásuvky, kudy vede kabel od pily (při řezání nesmí být na stole), kryt nože-kotouče u pily, jak ji brousí, jestli odpovídá pila EU normám, prostor kolem střihacího stolu a pily, dveře, které musí odpovídat protipožárním předpisům i malá blbá lékárnička a to nejsou jen bezpečnostní předpisy práce, ale i hygiena. Nakonec ubohé střihačce nařídí, ať si koupí jinou pilu a možná i šicí stroj a vymění dveře od bytu (nejlépe fungl novou výbavu odpovídající EU normám a speciálně oddělenou od ostatních prostor). To bude buzerace, profesí, které můžeme vykonávat doma, které jsme do dnes považovali za bezpečné je habaděj. Ale to Marksová změní, budeme se divit, jak nebezpečnou práci doma děláme. Marksová se bude vyžívat ve své úchylce zvané šikana malých živnostníků, místo toho aby nakrmila české chudé občany a důchodce a přibudou stovky inspektorů-bezpečáků a ještě větší byrokracie. Skončí to tak, že budou nařízeny i ruční krejčovské nůžky s EU normou, i židle u počítače bude muset splňovat EU normu, protože invalidovi by mohly při jeho práci z domu u počítače trnout ruce, pak by nebyl jen např. slepý, ale i pokroucený. Socdemáci si konečně našli důvod proč nám lézt do kvartýru. Ještě ty čipy do dveří, ať na centrále velkého mozku víte, kdy jsme v práci a kdy v kuchyni. Jste proti jedné velké Babišovo firmě zvané ČR, ale přitom mu nahráváte, živnostníky šikanujete a z chudých děláte ještě chudší. A co je nejhorší, že se za rok dva všechno změní a nebudeme moci doma pracovat vůbec, ale čipy ve dveřích budou muset mít všichni občané v EU krom muslimů.

111pavel111 ( 15. prosince 2016 13:33 )

Nechápu když je tu Marxová, proč tu není Engelsová a Lenínová. To by byle trojka

111pavel111 ( 15. prosince 2016 12:55 )

Má to jen jednu nevýhodu, nevíte jestli jste v práci nebo doma.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud