Práce v open space je zlo a kazí vztahy. Lepší je dělat z domova, tvrdí studie

Autor: ČTK, ula - 
15. září 2016
14:30

Pokud všichni zaměstnanci ve firmě pracují pěkně vedle sebe, kde se mohou volně pohybovat z místa na místo, pak to nepochybně musí zvýšit spolupráci mezi nimi. Nebo ne? Kdepak, tvrdí australská studie. Vyplývá z ní, že než pracovat v otevřeném prostoru s dalšími lidmi, je lepší zvolit zaměstnání na dálku z domova, kde vám dělá společnost maximálně vlastní kočka, napsal list The Guardian.

Podle této studie je nejlepším scénářem zajišťujícím harmonii na pracovišti vlastní kancelář, kterou sdílí maximálně jeden další člověk. A když to nejde, tak práce z domova.

Naopak žhavý trend spojování kanceláří do jednoho prostoru zvyšuje u lidí podrážděnost, podezíravost a snahu uzavírat se do sebe. Stoupá také počet rozptylujících podnětů, vázne spolupráce, zvyšuje se nedůvěra a sílí negativní vztahy. A aby toho nebylo málo, zhoršuje se i pocitové vnímání přátelství mezi spolupracovníky či podpory ze strany nadřízených, zjistila citovaná studie.

Anketa
Vytáčí vás práce v open space a zejména hlasité projevy některých kolegů?
počet hlasujících: 107
Anketa
Vytáčí vás práce v open space a zejména hlasité projevy některých kolegů?
Ano.
96 %
Ne.
4 %
počet hlasujících: 107

Vědci do šetření zahrnuli 1000 zaměstnaných Australanů. Ptali se jich, zda se o kancelářský prostor dělí s ostatními lidmi, jaký druh přátelství se spolupracovníky mají, jakou podporu cítí ze strany nadřízených – a naopak jaké mají negativní pocity či zkušenosti, jako je například nedostatek spolupráce či nedůvěra.

Otevřené kanceláře jsou ale stále „in“

Ze studie vyplynulo, že sdílené prostředí přátelství mezi spolupracovníky nevylepšilo a bylo nejčastěji spojené s pocity méně vstřícného a nápomocného vedení. Příčinou tohoto zjištění může být skutečnost, že zaměstnanci, kteří jsou buď pod příliš velkým dohledem, nebo naopak jen pod dohledem formálním, vnímají práci svých nadřízených jako méně kvalitní, než když se na rozděleném pracovišti scházejí k poradám.

Také další výzkum podporuje tvrzení, že výhody spojované se sdíleným prostředím nejsou takové, jak se při vzniku open space čekalo. Naopak se ukazuje, že spolupráce je pro zaměstnance méně příjemná a tok informací se ve sdíleném kancelářském prostoru nijak nezměnil.

To nejsou dobré zprávy pro zaměstnance v době, kdy jsou otevřené kancelářské prostory a sdílená pracoviště na vzestupu. Pokud nic nenasvědčuje tomu, že se tento trend obrátí, co mohou zaměstnanci dělat, aby přežili?

Vlastní kancelář nebo sluchátka

Pokud je to jen trochu možné, měli by si vyboxovat kancelář, o kterou se budou dělit jen s jedním nebo dvěma dalšími spolupracovníky. Druhou nejlepší možností je práce z domova.

Ne všichni ale mají takové štěstí. Ti ostatní si musejí zkusit pomoci improvizovanými prostředky. Vizuálnímu vyrušování ze strany ostatních spolupracovníků je možné zabránit s pomocí panelů, knižních regálů nebo „zelených stěn“ z rostlin. Hluk kancelářského prostředí se ale dá utlumit i sluchátky na uších.

e.44 ( 15. září 2016 16:53 )

Ti slabí zakomplexovaní mindráci tam dělají a drží huby, jelikož si myslej, že na víc nemají, ty troubo. Silný sebevědomý jedinec si jde tvrdě a cílevědomě za lepším, za soukromím vlastní kanceláře.

e.44 ( 15. září 2016 16:49 )

Četla jsem studii, která přirovnává negativa open space k vězení bez cel (zavření vězňů společně do jedné velké místnosti bez možnosti soukromí), které je na psychiku mnohem náročnější a škodlivější než klasické cely. Člověk lépe snáší, pokud je po většinu dne oddělen jen v malé společnosti nebo dokonce sám, než když je po stejný čas nucen být ve společnosti mnoha lidí. Člověk potřebuje klid a soukromí nejen k práci, vůbec k životu a možnost toto soukromí kdykoli opustit a jít mezi lidi. Mě by v takový ratejně asi brzo trefilo. Navíc když si tam člověk nemůže spolupracovníky vybírat a je tam nucen být s různými existencemi. Mám vlastní pracovnu, styk se spolupracovníky a zaměstnanci dle vlastní potřeby a vlastního uvážení, spoustu pracovního času trávím i v terénu, pro mě ideální.

klotilda ( 15. září 2016 16:33 )

Jasně proto povýšení znamená samostatnou kancelář. Prostě, po nějaké době na hale, vypukne problém a mindrák a slabý jedinec se stává šéfem celého toho cirkusu.

andorea ( 15. září 2016 15:00 )

V takovém prostředí bych nechtěla dělat ani omylem!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud