Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

700 udání a 18 milionů účtenek: Evidence tržeb běží necelý týden

7. prosince 2016
20:13

Restauratéři a hoteliéři odeslali do systému EET do dnešních 19:00, tedy za skoro týden fungování evidence tržeb, zhruba 18,1 milionu účtenek. Zároveň finanční správa už eviduje 706 oznámení o nevydání účtenky. Informovala o tom mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Systém podle ní běží plynule a bez problémů.

Do EET je zatím zapojeno podle DIČ téměř 39 400 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se týká první vlna EET zhruba 40 000 podnikatelů. Finanční správa registruje 52 248 vydaných žádostí o autentizační údaje.

Doba odezvy centrálního systému je v průměru pod jednou sekundou, přesně 79 milisekund. I podle serveru HlídačEET.cz, který monitoruje měření dostupnosti a rychlosti komunikace pokladen obchodníků se servery EET, je odezva systémů dobrá a systém pracuje bez problémů. Pouze v noci na dnešek před druhou hodinou krátkodobě doba odezvy stoupla na zhruba 3,5 sekundy. Zákon stanovuje jako hraniční dobu dvě vteřiny, při delší může obchodník vystavit účtenku bez identifikačního kódu EET.

Podle provozního ředitele dodavatele pokladních systému Storyous Petra Filipce především víkendový provoz restaurací ukázal, že největším problémem EET budou nevhodně zvolené systémy pro evidenci. Filipec se tak domnívá, že současný stav povede k obměně většiny pokladních systémů v gastronomii. „Pokud se bude opakovat model ze zahraničí, tak až dvě třetiny účelových dodavatelů své EET systémy přestane rozvíjet, případně zkrachují. Část lidí EET pokladny možná zcela opustí díky novým výjimkám v zákonu, zbytek pak přesedlá na stabilní a solidní řešení, které prověří teprve praxe,“ uvedl.

Asociace: Až pětina restaurací kvůli EET zavře

Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek dnes řekl, že nejen kvůli EET svou činnost ukončí 15 až 20 procent restaurací. Důvodem není jen zavedení EET, ale další regulace, které již několik let na obor pohostinství dopadají. Konkrétně můžeme zmínit například zákon o potravinách, povinnost značení alergenů, dále připravovanou regulaci cen nealkoholických nápojů, zákaz kouření a podobně,“ uvedl. Zároveň ale dodal, že budou samozřejmě vznikat i nové provozovny.

Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.

Ministerstvo financí dnes oznámilo, že k EET spustí od poloviny příštího roku účtenkovou loterii. Ročně chce na výhrách rozdělit až 65 milionů korun.

jiri.k ( 8. prosince 2016 21:07 )

Je to zoufalé a vypovídá to hodně o čecháčkovské povaze. Těžko se divit, že za protektorátu byla odhalena většina odboje. Divil jsem se tomu, jak mohli na sebe takto práskat a jak vidno, česká povaha se příliš nezměnila. Kolaboranti, práskači a bonzáci mezi námi zůstali. Vůbec si nedokážu představit kreaturu, jak usedne a začne: Dobrý den, chtěl bych jako všímavý občan upozornit......ble ble ble....Doufám, že sjednáte nápravu. S pozdravem všímavý občan. Blééééé, je mi z nich zle.

karelka ( 8. prosince 2016 20:25 )

V hospodě by si nikdo neměl říkat o účtenku, obsluha by ji měla vytisknout a nechat na stole, jako je to běžně ve všech obchodech s potravinami.....

anna1234 ( 8. prosince 2016 10:35 )

 .. já moc nechápu těch 700, kteří oznámili, že nedostali účtenky. Proč si o ně na místě neřekli? Nebylo by to jednodušší, než oznámení na FÚ nebo kam šlo jejich udání?

salto ( 8. prosince 2016 08:20 )

18 mega účtenek a 700 udání, už jsem to psal minule - kolikpak to je promile (1 proceno=10 promile). Odpověď zní: 0,039 - takže si myslím, že je to stále méně "udavačů" než je nepoctivců (hezké slovo pro zloděje) v podnikání

1912 ( 8. prosince 2016 05:46 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa