Parkanová projela soud: Obnažila výpovědi Kalouska i Nečase a bude platit

Autor: bru/ČTK - 
30. 11. 2016
10:49

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová musí zaplatit pokutu za zveřejnění výpovědí svědků v trestní kauze CASA. Soud dnes zamítl její žalobu na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), rozsudek je pravomocný. Právník Parkanové argumentoval tím, že úřad klientce upírá právo na svobodu projevu a také hrubě porušuje její právo na obhajobu.

„I když soud může chápat důvody, které vedly žalobkyni (Parkanovou) ke zveřejnění údajů, které získala v rámci trestního řízení vedeného proti ní, se zveřejněním těchto údajů nemůže souhlasit s ohledem na skutečnost, že zveřejněním těchto údajů dochází k porušení práva na soukromí těchto osob,“ uvedl soudce Jiří Tichý z pražského městského soudu.

Někdejší politička dlouhodobě čelí v případu nákupu letounů CASA obvinění ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku. V roce 2013 zpřístupnila na svém webu záznamy výpovědí nejen obviněných, ale i svědků, například bývalého premiéra Petra Nečase nebo exministra financí Miroslava Kalouska. Její advokát Tomáš Sokol dnes podotkl, že vzhledem k rozsáhlé medializaci kauzy i k délce trvání trestního řízení nenašla jiný možný způsob obrany proti obvinění.

Ochránci dat za to Parkanové uložili pokutu 16.000 korun s tím, že informace uvedené svědkem ve výpovědi je nutné považovat za osobní údaje. Povinnost zachovat mlčenlivost tak prý mají všichni, kdo přijdou do kontaktu s trestním spisem – tedy nejen například policisté či znalci, ale i obvinění. Parkanová podle ÚOOÚ překročila zveřejněním osobních údajů rámec nezbytné obhajoby.

O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009, nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Parkanová pokládá své stíhání za bezdůvodné. Soud nedávno vrátil obžalobu k došetření, nařízení hlavního líčení je tedy stále v nedohlednu.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

arne127 ( 5. prosince 2016 03:07 )

Podívej se na sebe co jsi to za humus ty byvali volic

flesch2z ( 30. listopadu 2016 18:56 )

Tak zaplatí pár šupek za volovinu, ale za milionový podvod sedět nepůjde, tak už to v našem zkorumpovaném soudnictví chodí. Proč o to vůbec píšete?

byvalyvoliccssd4 ( 30. listopadu 2016 18:29 )

My, co se bijeme za ČSSD, jsme už takoví Podívej, jaký humus je teď na Hradě

mrd.vola ( 30. listopadu 2016 16:59 )

když tě tvá máma ta vožralá k.urva z E55 v chomutovské porodnici vyp.rdla, spad si z ku.ndy na chodbě rovnou hlavičkou na schody, blbe

byvalyvoliccssd4 ( 30. listopadu 2016 16:49 )

Odvedení pozornosti od zlodějin ČSSD.

Zobrazit celou diskusi
Další videa