„Před bílým buranstvím nás chrání romské elity,“ děkuje Bangovi za Ortel lidovec

Autor: Václav Lang - 
29. 11. 2016
19:20

Do sporu o xenofobii, který se rozhořel na hudební scéně kolem kapely Ortel, se vložil i politik, lidovecký poslanec Ivan Gabal. Ten se postavil za romského muzikanta Radka Bangu, který na protest proti vystoupení Ortelu na slavnostním večeru ankety Český slavík opustil sál a teď za to čelí stovkám rasistických útoků.

Bangy se zastal sociolog, někdejší zakladatel Občanského fóra a poslanec Ivan Gabal. „Nakonec se potvrzuje, že před nacionál-socialismem a bílým buranstvím nás budou chránit naše vlastní romské elity, thx“ napsal na svém facebookovém profilu a vzbudil tím poměrně velký rozruch mezi svými příznivci a odpůrci.

Obdobně se tomu nyní děje na „zdi“ rappera Radka Bangy vystupujícího pod pseudonymem Gipsy. Píší mu tisíce lidí, často velmi drsné rasistické urážky včetně výhrůžek a narážek na praktiky nacistického Německa.

Důvod? Při víkendovém předávání cen Český slavík Mattoni na protest opustil sál, když si pro aplaus přišla xenofobní kapela Ortel. Banga pak vysvětlil, že ho naštvalo, že členové kapely přišli v košilích s umrlčí lebkou, znakem, který používala nacistická bezpečnostní skupina SS.

Za Bangu se postavila i náměstkyně Krnáčové

„Atmosféra ve společnosti v poslední době houstne, jazyk nenávisti začíná být stále více normou, a to i mimo sociální sítě. Hudebník Radek Banga se s tím snaží nejen svojí tvorbou bojovat. Řadu let se podílí na projektu „Když chceš, tak to dokážeš“ zaměřeném na prevenci rizikového chování, spolupracuje na mnoha charitativních akcích,“ uvedla náměstkyně pražské primátorky Adriany Krnáčové Petra Kolínská (SZ).

„Za své statečné vystoupení proti nenávistné muzice dnes čelí výhrůžkám a zastrašování. Nejen proto jsem jej dnes navrhla na udělení Ceny hlavního města Prahy. Jsem přesvědčena, že si ji dnes zaslouží tak jako málokdo,“ dodala Kolínská.

Plzeňskou kapelu Ortel založil v roce 2002 Tomáš Ortel, vlastním jménem Tomáš Hnídek. První album vydala kapela v roce 2007 a jedna z písní se následně stala hymnou neonacistické Dělnické strany, kterou před šesti lety rozpustil Nejvyšší správní soud.

Samotný frontman Tomáš Ortel dříve působil v kapele Conflict 88, před kterou varovala i BIS ve své zprávě o extremismu. Skupina se ve svých textech často ostře vymezuje vůči menšinám.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud