Den v kalendáři pro Karla IV. a jeho matku? Vláda řekla „ne“

Autor: ČTK - 
23. 11. 2016
14:25

Vláda ve Sněmovně nepodpoří poslanecký návrh, podle kterého by měli císař a král Karel IV. a jeho matka Eliška Přemyslovna významný den v kalendáři. Předkladatelé úpravy v čele s Augustinem Karlem Andrlem Sylorem (Úsvit) navrhují, aby významný den připadal na 14. května, tedy den císařova narození. Ve středu k návrhu vláda přijala negativní stanovisko, informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.

Novela, pokud by ji parlament schválil, by rozšířila počet oficiálních významných dnů na 12. Na rozdíl od svátků jde o dny pracovní, mají spíše symbolický význam.

Obdobná novela zákona se už loni a letos v parlamentu projednávala, kvůli jiným pozměňovacím návrhům ale nakonec nebyla přijata.

Loni v dubnu předložila skupina poslanců novelu, která měla významným dnem připadajícím na 31. srpna připomenout spojení Přemyslovců s Lucemburky. Sněmovna ji upravila tak, že by měl 14. května významný den Karel IV. a 1. října senioři, navíc by se doplnil název svátku Den boje za svobodu a demokracii o Mezinárodní den studentstva.

Senát pak doporučil připomenout spolu s Karlem IV. Elišku Přemyslovnu. Poslanci letos v dubnu hlavně kvůli navrhované úpravě pojmenování svátku 17. listopadu nepodpořili sněmovní ani senátní verzi předlohy. Nyní je ve hře prostřednictvím jiné novely opět i doplnění názvu listopadového svátku.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

sportak ( 23. listopadu 2016 14:41 )

Sobotko řešte běžence, ať se nemusí stavět zdi. Turek chystá zásobu vypustit, až Vladimír pískne.

Zobrazit celou diskusi
Další videa