Bič na řidiče. Kdo odmítne dýchnout nebo nedá krev, má jít sedět až na rok

Autor: simao - 
11. listopadu 2016
10:35

Alkohol za volant nepatří, jenže při zastavení řidiče pod vlivem lze test na jeho přítomnost v krvi „sabotovat“, varují poslanci. Sociální demokrat Jeroným Tejc proto přichází s návrhem, aby za odepření testu na alkohol přišel přísný trest – až roční vězení. Uvedla to páteční MF Dnes. 

„Není možné, aby se někteří řidiči vyhýbali trestnímu stíhání jenom tím, že se odmítají podrobit dechové zkoušce nebo odběru krve. Takový člověk pak spáchal ‚pouze‘ přestupek, kdežto ten, který se zkoušce podrobí, odchází s trestným činem,“ uvedl v MF Dnes šéf sněmovního ústavně právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Za ohrožení pod vlivem návykové látky by tak dle něj měl být zpřísněn postih v případě, že řidič odmítne zkoušku na alkohol – podle Tejce by se to mělo stát trestným činem se sazbou až ročního vězení. 

Změnit by se tak měla současná praxe, kdy řidiči v případě odmítnutí testu hrozí finanční pokuta (až 50 tisíc korun) a zákaz řízení na rok až dva, což jsou někteří řidiči, přichyceni při jízdě pod vlivem, ochotni riskovat, aby nenadýchali více než jedno promile, což je hranice „pouhého“ přestupku a trestného činu.

TOP 09 připouští diskusi

Že má návrh širší podporu, dokazuje i souhlas opozičního poslance Martina Plíška (TOP 09). Podle něj o téma k diskuzi určitě jde. „Protože dnes to lze sabotovat a nějaké opatření proti tomu je namístě,“ vysvětluje Plíšek.

Sám Tejc dlouhodobě navrhuje tvrdší postihy i za samotný alkohol za volantem. Naopak jeho stranický kolega a další z někdejších účastníků lánské schůzky za Sobotkovými zády Zdeněk Škromach se bije za toleranci v případě alkoholu za řidítky. Navrhl pro změnu přípustnost až 0,8 promile alkoholu, které by cyklisté mohli mít v krvi. Vláda však jeho návrh zamítla.

jirkabr ( 11. listopadu 2016 17:59 )

dobrý nápad. Aspoň se Vás politiků takhle zbavíme.

scaero ( 11. listopadu 2016 16:51 )

Vážně? tak si zkuste alkohol za volantem ve Švýcarsku a máte pokutu 5.000 franku což je asi 100.000 v českých

tomik007 ( 11. listopadu 2016 15:54 )

Cela snemovna skonci za katrem

starypes ( 11. listopadu 2016 15:14 )

jkarl1 ( 11. listopadu 2016 13:37 )

tak dozajista to bude platit jen pro někoho...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud