Hrad se za Peroutku zatím omlouvat nemusí. Způsobilo by mu to újmu, tvrdí soud

Autor: ČTK - 
2. listopadu 2016
07:39

Omluva za nepravdivá slova prezidenta Miloše Zemana a pokuta 100 000 korun by Kanceláři prezidenta republiky způsobily závažnou újmu. Takto Nejvyšší soud (NS) vysvětluje, proč minulý týden rozhodl, že Hrad se prozatím nemusí podřídit pravomocnému rozsudku a omluvit se za Zemanův výrok na adresu novináře Ferdinanda Peroutky. Informuje o tom web Českého rozhlasu, který má třístránkové usnesení k dispozici. Podle advokáta Peroutkovy vnučky Terezie Kaslové Františka Vyskočila rozhodně neexistoval důvod, aby Nejvyšší soud odložil vykonatelnost rozsudků.

„České republice žádná závažná újma neplyne. Závažná újma nemůže vzniknout někomu, kdo se omluví za to, že nemluvil pravdu. A ukládané pokuty jsou pouze důsledkem toho, že někdo nesplní pravomocný rozsudek soudu,“ uvedl Vyskočil. K podobnému kroku se podle něj přistupuje v případě, kdy by někomu exekuce zničila život, například by mu rozvrátila rodinu. „Domnívám se, že v případě bohaté České republiky tím, že se omluví za lež, takové následky určitě nehrozí,“ míní advokát Kaslové.

Soudce Pavel Pavlík si podle ČRo při vysvětlení vystačil s jediným odstavcem. „Vzhledem k tomu, že by neprodleným výkonem (exekucí) napadeného rozhodnutí odvolacího soudu hrozila žalované (Kanceláři prezidenta republiky), s ohledem na charakter uložené povinnosti, závažná újma, Nejvyšší soud (aniž by tím předjímal rozhodnutí o dovolání) rozhodl, že se vykonatelnost dotčeného rozhodnutí odkládá až do právní moci rozhodnutí o dovolání podaném v označené věci žalovanou,“ zní klíčová pasáž usnesení.

Hrad se omlouvat nebude

Peroutkově vnučce přiznaly soudy nárok na omluvu za to, že Zeman označil jejího děda za autora článku „Hitler je gentleman“. Hrad se v dané lhůtě od právní moci rozsudku Městského soudu v Praze neomluvil, a Kaslová proto podala návrh na exekuci. Hrad podal návrh na odložení omluvy a NS mu vyhověl. Nehrozí mu ani obstavení účtů kvůli exekuci.

Video Lid se ptá Miloše Zemana: Lhal jste o Peroutkovi? A zabil se Masaryk sám? - redakce Blesk

Jestliže by Nejvyšší soud vrátil případ nižším instancím k novému projednání, omluva by už byla nevratně vyřčena. Pravomocný rozsudek totiž nařizuje Hradu omluvit se osobním dopisem Peroutkově vnučce a také zveřejnit omluvu po 30 dnů na webových stránkách. Závažnou újmou je podle Nejvyššího soudu i pokuta 100 000 Kč za nerespektování rozsudku, kterou prezidentské kanceláři uložil exekutor.

Nejvyšší soud k obsahu usnesení odmítl cokoliv říct, jeho mluvčí Petr Tomíček to odůvodnil tím, že o rozhodovací činnosti neinformuje ani ji nekomentuje. Blíže se nevyjádřil ani mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Bez odpovědi tak podle ČRo zůstal dotaz, zda by pro kancelář prezidenta letos hospodařící s rozpočtem 460 milionů korun představovala stotisícová pokuta závažnou újmu.oldedek ( 2. listopadu 2016 16:25 )

Zeman - Nenechám se vydírat, Herman je lhář... Na tebe je Milouš (Přibližný počet výsledků:529 000 - 0,59 s) na Google při zadání hesla "zemanovi lži" 529 tisíc odkazů ... Já bych řekl, že kdybych ti dal velkou šanci, tj. že je jen 10% odkazů relevantních, tak pak tedy 5 tisíc odkazů o tobě píše jak lžeš ... Pak mi potom řekni co by si mi uměl říci, abych uznal, že nekecáš ?!?

Samo ( 2. listopadu 2016 15:49 )

A v těch kanálech by narazila na tebe Baliko, protože tam patříš a zřejmě jsi se tam i narodila.

lambrika ( 2. listopadu 2016 13:37 )

Co říkal v roce 1996 jako premier . http://www.lidovky.cz/kdyby-prisli-cinane-tak-si-nechaji-zesikmit-oci-kritizoval-zeman-drive-podl ezavost-gzj-/zpravy-domov.aspx?c=A160331_113726_ln_domov_mpr

auslak ( 2. listopadu 2016 13:24 )

za nic se neomlouvat ! ani za článek , který Peroutka nenapsal ani za sprosté slova do médií . . pussy sem , pussy tam atd. nechtěli by jste toho nějak moc ????

.krakonos5oo. ( 2. listopadu 2016 13:21 )

Soudruh Zeman nám razí cestu k světlým zířkům! Hrad se nemusí omlovat, protože by mu to způsobilo újmu. Takže páni soudruzi exekutoři, táhněte do (_!_), protože by jste mi způsobili újmu! Už konfident StB Paroubek (krycí název Roko) nás poučoval, že se dluhy platit nemusí!! Díky soudruhu Zemane!

Zobrazit celou diskusi
Další videa