Obchodníci: Kvůli 28. říjnu vyletěly miliardy oknem. Bodoval dovoz jídla

Autor: Zuzana Štíchová - 
6. 11. 2016
06:10

Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) postupně analyzuje dopady prvního státního svátku, na který musely být velké obchody ze zákona uzavřeny. Část nákupů zřejmě lidé přesunuli na jiné dny, část jich ale zmizela v nenávratnu. Vydělaly naopak e-shopy a malé prodejny, kde se tvořily fronty. Blesk.cz to prozradila mluvčí svazu Irena Vlčková.

Ačkoliv přesná čísla budou známa teprve mnohem později, už teď je jasné, že část tržeb budou muset velcí obchodníci zcela oželet. Soudí tak ze zatím jediného státního svátku, o kterém musely mít obchody větší než 200 metrů čtverečních zavřeno. Nákupy z 28. října přesunula část lidí na jiný den, o část ale obchodníci nenávratně přišli.

Bezesporu došlo ke ztrátám na tržbách, protože určitá část spotřeby se již nikdy nezrealizuje, což bude mít dopad i do státní kasy v podobě neodvedených daní. Nedojde za tento den k odvodům sociálního a zdravotního pojištění za zaměstnance, dále se neodvede DPH z nákupů, které nebyly realizovány (nákupy cizinců či impulzivní nákupy), daně z příjmu právnických osob budou nižší,“ popsala dopady mluvčí SOCR Irena Vlčková.

Potraviny: Bodoval internet a malé obchody

Jeden z největších dopadů novely zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě zaznamenaly obchody s potravinami. Právě proti velkým řetězcům a jejich praktikám oficiálně novela vznikla. Naopak o desítky procent si minulý pátek polepšily internetové obchody s potravinami i malé obchody.

„Dle vyjádření některých internetových obchodníků s potravinami došlo k nárůstu jejich prodejů v daný den v řádech desítek procent, rovněž stoupla i průměrná hodnota nákupu a došlo i k získání nových zákazníků, kteří dosud potraviny na internetu nekupovali. V oblasti prodeje potravin došlo i ke zvýšenému zájmu o nákupy v menších prodejnách, které mohly zůstat otevřené,“ řekla Blesk.cz Vlčková.

Výdejna prodejny Alzy.cz v pražských Holešovicích měla i přes zákaz prodeje otevřeno. Čeká ji zřejmě pokuta.Výdejna prodejny Alzy.cz v pražských Holešovicích měla i přes zákaz prodeje otevřeno. Čeká ji zřejmě pokuta. | Zdeněk Matyáš,Mária Rušinová

Právě v menších prodejnách se prý proto tvořily fronty a prodavači nestíhali. „Nikdo nebral ohledy na tyto zaměstnance, kteří museli pracovat ve svátek naopak s větším nasazením. Objevily se i případy, kdy menší prodejny, které byly v minulosti ve svátek zavřené, naopak tentokrát otevřely,“ vidí Vlčková protiklad praxe proti smyslu zákona, kterým má být ochrana zaměstnanců. Ti by měli volný čas o svátcích trávit s rodinou nebo provozováním svých koníčků.

Obchoďáky „na vážkách“

Odpověď na otázku, zda nechat otevřeno, nebo zavřít i malé obchody, zatím dál hledají obchodní centra. Zcela zavřeno měly 28. října například pražské Arkády Pankrác. Většina obchoďáků napříč republikou ale měla otevřeno s tím, že velké obchody neprodávaly.

Bude třeba zhodnotit ekonomické výsledky obou variant a dále o zvoleném postupu jednat s jednotlivými nájemci, kteří si rovněž budou muset zhodnotit danou situaci,“ vysvětlila Vlčková, že rozhodnutí není jen na provozovatelích center, ale i jednotlivých nájemcích.

Nákres prodejny v rukou inspektora ČOI. Chybí však popis metrů čtverečních, takže je pro výpočet plochy bezcenný. Bude se pokračovat jindy.Nákres prodejny v rukou inspektora ČOI. Chybí však popis metrů čtverečních, takže je pro výpočet plochy bezcenný. Bude se pokračovat jindy. | Zdeněk Matyáš,Mária Rušinová

Podle Vlčkové si SOCR potvrdil, že jde o nesystematický a diskriminační zákon. „Je to opětovné potvrzení našeho názoru, že se jedná o zcela nadbytečnou legislativu. Každý podnikatel by se měl svobodně rozhodnout sám, zda bude, či nebude mít otevřeno,“ míní za svaz Vlčková a dodává, že ztráty budou hodnoceny až v porovnání s celoročními zisky z předchozích let. Odhadují se ale ztráty kolem 4 miliard korun.

Proti zákonu se dlouhodobě staví také Hospodářská komora, která chce spolu se SOCR iniciovat ústavní stížnost. Naopak omezení prodejní doby vítá řada prodavačů a prodavaček. Někteří si prý ale rádi o svátcích přivydělali. Komentář prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého:

Video Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý o tom, jak to bude 28. října v obchodech vypadat. - Blesk / Zuzana Štíchová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

vlajo ( 6. listopadu 2016 15:53 )

Ty asi nevíš co to je bída.

zemekf ( 6. listopadu 2016 15:19 )

mě o obchodě nemusíte nic vykládat, o bídě také ne, obojí sem poznal. Jen dotaz - o svátcích nesvítíte, netopíte, netelefonujete atd. že )))))

agfor ( 6. listopadu 2016 14:58 )

Jak kdo. Důchodci si většinou nic moc vynahrazovat nemůžou. O vše je okrade nenažraný stát.

zkratik ( 6. listopadu 2016 14:49 )

nedělej ze sebe primitiva,moc dobře víš,proč maj tyhle obory nepřetržitej provoz.A jejich plat s platama prodavaček je nesrovnavatelnej

ferryx ( 6. listopadu 2016 13:05 )

Tohle nejsou argumenty, ale demagogie.

Zobrazit celou diskusi
Další videa