Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Horáček a Gazdík čelí za plný Staromák útokům. Ovčáček: Šířili zlobu

Autor: Jaroslav Šimáček - 
29. října 2016
20:50

Michal Horáček a Petr Gazdík (STAN) zaplnili 28. října pražské Staroměstské náměstí. Svolavatel alternativní oslavy státního svátku Gazdík požádal o pomoc Horáčka, jenž se stal moderátorem akce, kterou jeho agentura organizovala. Jenže tohle spojení některým nevoní. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček to označil za kampaň a nenávistnou zlobu. Přisadil si i Michal Hašek (ČSSD).

„Státní svátek 28.10. v kostce. Na Hradě důstojné oslavy, oceněny skvělé osobnosti. Na ‚Staromáku‘ kampaň Horáček-Gazdík a nenávistná zloba,“ komentoval dění během 28. října Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček

„Já jsem tam žádnou nenávistnou zlobu nezaznamenal směrem z pódia. Ba naopak. Kampaň je nesmysl. Ale pan Ovčáček rád uvádí nesmysly, v posledních týdnech jsme jich slyšeli mnoho. Naposledy před týdnem říkal, že je to kampaň pana Halíka, který tam podle všeho vůbec nebyl. Pana Ovčáčka je třeba brát s rezervou, obvykle říká věci, které se pak ukáží, že nejsou pravda,“ kontroval v reakci pro Blesk.cz Petr Gazdík.

Michal Horáček už dříve odmítl, že by šlo o začátek jeho kampaně v boji o Hrad. Nyní však Ovčáčkův další atak řešit příliš nechtěl. „Nemohu reagovat na výroky všech podřízených úředníků všech institucí. A už vůbec ne na ty, které se skutečností nemají vůbec nic společného,“ uvedl pro Blesk.cz textař Horáček. 

Horáček sám má z akce v podhradí diametrálně odlišný pocit než Ovčáček, jenž slavil svátek na Hradě. „Každý, kdo na Staroměstském náměstí byl nebo se aspoň díval na nějaký přenos, podle mého soudu zaznamenal, že jsme se sešli s dobrou vůlí, radostí a občanským sebevědomím, a zášť a zlobu, natož nenávist, jsme odmítli,“ dodal Michal Horáček.

Horáček: Pojďme si to udělat pěkný

Očekávaný prezidentský kandidát Horáček se ujal moderátorské role, jeho agentura pak organizovala devadesátiminutový program s řadou vystoupení známých osobností od Petra Pitharta po Daniela Hermana s jeho strýcem Jiřím Bradym. Ale i hudebními čísly Ondřeje Rumla a dalších zpěváků, zapalováním svíček i společně zpívanou hymnou.

Horáček coby moderátor z pódia říkal: „Sešli jsme se tady, v podhradí, abychom společně oslavili státní svátek své země. Je to země, kterou milujeme. A do lásky nepatří žádná zloba, žádná zášť. Pojďme si to udělat pěkný, s dobrou vůlí dneska. Jak se setkáváme tady na tom Staroměstském náměstí v Praze, tak já vím, že ne všichni v Praze žijete. Že jste přijeli z lecjakého koutu naší vlasti.“ On sám poznamenal, že přijel z Roudnice nad Labem. 

Během programu vystoupili expremiér Petr Pithart, ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), Miroslava Němcová (ODS) a také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se svým strýcem Jiřím Bradym, který na pódiu převzal ocenění, konkrétně diplom a medaili od olomoucké univerzity.   

Útok na Gazdíka s Horáčkem: Platili to poplatníci

Řada politiků, kteří nešli na Hrad, se objevila právě v podhradí. A to i v tísnícím se davu, kde byli třeba lidovečtí europoslanci Pavel Svoboda a Michaela Šojdrová (oba KDU-ČSL) či jejich kolegové z Bruselu Pavel Telička (za ANO) a Jiří Pospíšil (za TOP 09), který spěchal po skončení akce do Musea Kampa oslavit 28. říjen na akci s mecenáškou Medou Mládkovou. 

Do akce na „Staromáku“ se však někteří politici začali strefovat. „Jestli mi někdo kdekoli, třeba na Staromáku či kdekoli jinde, vzkazuje, že se máme sjednocovat, tak já tvrdím, že tím, co udělali, právě tu společnost dál a dál dělí,“ míní europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). „Porovnejme, která oslava našeho dne státnosti byla opravdu důstojná,“ uvedl na sociální síti Zdeněk Škromach (ČSSD), který nechyběl na Hradě ani při recepci, která po ceremoniálu ve Vladislavském sále následovala.

„Takže jednoduše. Antizemanovskou oslavu 28. října na Staromáku zaplatil Gazdík z peněz daňových poplatníků (STAN dostává státní příspěvek). Zaplatil ji Horáčkově agentuře, která zajišťovala produkci. Ať žije republika!!!“ navezl se do Gazdíka s Horáčkem taktéž na Facebooku Michal Hašek (ČSSD). 

„Za co utrácí politické strany peníze, je věcí jejich členů. Horší je, když hejtman utrácí peníze kraje k sebepropagaci a k podivným veřejnost manipulujícím průzkumům své popularity,“ vrátil úder Gazdík.

Gazdík: Transparenty proti Zemanovi mě mrzí

Petr Gazdík se kromě úvodního slova ujal po odzpívání státní hymny i toho závěrečného. „Prosím, rozneste tu zprávu po celé zemi. Běžte do svých domovů a budujme demokracii odspodu, ne shora,“ říkal lidem a třásl si rukou s Horáčkem.

Jak hodnotí večer 28. října na Staroměstském náměstí Gazdík den poté? „Já jsem velmi spokojen, bylo to velmi poklidné, bylo to důstojné uctění státního svátku,“ řekl Blesk.cz Gazdík. „Určitě velmi silný moment bylo vyznamenání pana Bradyho a jeho věta, že člověk musí mít štěstí, kterému musí i pomoci a nevzdat se a on měl to štěstí, že nedostal medaili a tím pomohl demokracii. To se mi moc líbilo,“ pokračoval.

Lidé, kteří na náměstí dorazili, podle něj ukázali, že by se také rádi vrátili k odkazu generace 28. října, která „založila svobodný stát, uznávaný ve světě, který se před nikým nehrbil, který byl ekonomicky silný, který byl státem práva a slušnosti“. A že by takový stát chtěli mít i u nás, dodal místopředseda Sněmovny.

Objevily se však i transparenty proti Miloši Zemanovi, na kterého se i pískalo. „To mě mrzí, my jsme od začátku zcela jasně říkali, že to má být důstojné shromáždění, já jsem neuměl obejít každého, kdo měl nelichotivý transparent, je škoda, že se to bez toho neobešlo. Naopak mě potěšily transparenty typu Jsme západ, protože to jasně ukazuje, co chceme,“ dodal šéf STAN.

majordomus ( 3. listopadu 2016 11:36 )

prezident dělá dobře,že drží nadhled. normální člověk i tak vidí, kde je pravda. ta banda na náměstí může oslovit akorát stejné lidi nebo naivy a zaslepence. Kraus,Šiklová,Ruml,Horáček,Pithart,biomasa,třeštíková,a všichni ti kluci a holky,co spolu kamčarádí, je to jedna banda, která umí akorát bourat a pořád mají potřebu žít v revoluci.

mirkli ( 31. října 2016 22:00 )

Když dělají Gazdík, Herman, Horáček a Halík pro likvidaci Zemana toto, tak až budou u moci, co teprve pak budou dělat se svými odpůrci.

montevideo ( 31. října 2016 21:00 )

Pan Brady řekl, že tím, že dostal tolik metálů, pomohl demokracii .....

oltec ( 31. října 2016 12:04 )

Myslí si snad Gazdík,že lidi jsou blbci hejtman použil na svoji propagaci peníze danovych poplatníku a on je použil také jen nikomu nemá po tom nic být co dělá ten neám slovo s penězi daňových polatníku .No Gazdík víte vubec co kecáte ?Věřím že jak budou volby lidi vás pošlou tam kde slunce nesvítí

harm10 ( 31. října 2016 08:27 )

Pokud bude pan Zeman kandidovat, můžou se Horáček a Pospíšil třeba pos..,já doufám ,že zdraví ho nezradí,jinak je to jasné,pan Zeman je jediný kandidát,který nás neposílá do asie a šarii.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa