OKD chce další stovky milionů. „Dělá ze státu dojnou krávu,“ bouří Udženija

Autor: simao, ČTK - 
27. října 2016
15:50

Nejdřív 700 milionů korun, teď další pořádně naditý balík? Vláda v červenci schválila půjčku pro OKD, jenže podle České televize požaduje firma dalších 600 milionů korun na financování sociálního programu. První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija se čílí, že si OKD dělá ze státu „dojnou krávu“. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) si má říci firma o peníze oficiálně, pokud další požaduje.

Pokud černouhelná společnost OKD požaduje po státu další peníze, měla by to sdělit oficiálně, písemnou formou, uvedl dnes ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že firma chce znovu jednat o smlouvě z roku 2014, která slibovala uvolnění 600 milionů korun na sociální programy při útlumu těžby v Dole Paskov.

Mládek: Další pomoc pro OKD? Těžko obhajitelná

Návrh na další pomoc měl být podle ČT řešen na středeční schůzce na ministerstvu průmyslu. „Žádný požadavek tam takhle explicitně nezazněl,“ tvrdí však Jan Mládek. Podle ministra Mládka je další případná veřejná pomoc OKD těžko obhajitelná. „Dopadlo to špatně. Jasně řekli, že se nebudou bavit o dalších půjčkách pro OKD,“ potvrdil po jednání na ministerstvu i předseda hornických odborů Jaromír Pytlík.

OKD je od května v úpadku. Pohledávky vůči ní přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel. A vedení firmy vypracovává reorganizační plán.

V podniku nyní pracuje asi 12 tisíc lidí. Uvolnění balíku veřejných peněz na sociální program přitom schválila v roce 2015 i Evropská komise. Mělo to však háček. Dohoda by byla neplatná, pokud by od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři čtvrtletí po sobě klesla cena uhlí pod 110 USD za tunu. A právě to se stalo.

Smlouva proto přestala být platná, OKD by se však nyní hodila. „Obsahovala ale klauzuli, že obě strany budou znovu jednat, aby v co největší míře omezily sociální rizika v Moravskoslezském kraji,“ argumentuje mluvčí OKD Čelechovský.

Udženija: Drzý a nepřijatelný požadavek

Návrh, který vzešel z OKD, však pořádně dopálil první místopředsedkyni opoziční ODS Alexandru Udženiji. „OKD si dělá ze státu dojnou krávu,“ uvedla na Twitteru.

Požadavky OKD na další státní peníze jsou nepřijatelné a drzé. Bylo ale jen otázkou času, kdy OKD přijde znovu s nataženou rukou. Na nesystematické řešení v podobě štědrého dárku jsem opakovaně upozorňovala a varovala před tím, že si OKD dělá ze státu dojnou krávu,“ rozvinula svou myšlenku v obsáhlejším komentáři. 

„Jenže vláda před volbami štědře rozdávala a kupovala si hlasy za peníze nás všech. Peníze, které stát dal OKD, už nikdy neuvidíme, říkala jsem to tehdy a dnes to opakuji,“ varuje Udženija. Insolvenční správce a vedení OKD by dle ní mělo využít současné příznivé situace na trhu s uhlím k postupnému útlumu ztrátové činnosti.

Odbory se bouří: Budou stávkovat?

„Ve spolupráci s insolvenčním správcem a věřitelským výborem stávající management hledá takové řešení, které by umožnilo překlenout nedostatek finančních prostředků na profinancování těžby a zajistilo postupný a hlavně důstojný útlum těžby především s ohledem na sociální situaci v kraji,“ uvedl mluvčí OKD Čelechovský. Odmítl, že by stávající vedení OKD bylo zodpovědné za situaci, do které se těžařská firma v posledním období dostala.

Nespokojení jsou však i odboráři OKD. Ti nyní žádají odstoupení představenstva i dozorčí rady firmy. Představenstvo OKD dle jejich mínění svými rozhodnutími škodí celé firmě, dozorčí rada prý v minulosti neučinila potřebné a zásadní kroky ke stabilitě firmy.

Podle šéfodboráře Pytlíka nesouhlasí odbory také s rozhodnutím o zrušení sociálního programu, což však doposud nebylo oficiálně potvrzeno. Již samotné úvahy o tom ale nenechávají odboráře v klidu.

Podle odborářů chce vedení OKD co nejdříve zavřít Důl Paskov, nemá ale peníze na odstupné, a tak chce horníkům vyplatit méně peněz, než kolik jim zaručuje kolektivní smlouva. Odboráři tvrdí, že důl by měl být uzavřen k 31. lednu 2017. 

„Stávkovou pohotovost máme vyhlášenou. Pro stávku v této chvíli není zákonný důvod, jestli budou další opatření, uvidíme podle toho, jak bude reagovat představenstvo i dozorčí rada. Pokud se ta situace nezlepší, budeme nuceni udělat další opatření,“ uvedl Pytlík. V úvahu prý ale právě stávka či demonstrace přichází.

Odbory také požadují podání žaloby na náhradu škody na všechny zodpovědné osoby, které zapříčinily současnou situaci v OKD, ale také zrušení odměn právě pro představenstvo a dozorčí radu.

Aussie ( 29. října 2016 08:39 )

NWR/OKD is making a profit now of at least 40 million euro dollars a month maybe more for it's Q4 coking coal contracts around $180 euro per tonne. Also thermal/power station coal has over doubled. All the information is here as I have written and you only have to do a little research to verify that I am telling the truth. The false bankruptcy petition on NWR/OKD was blackmail to the Czech Government. And use the debt notes rules to take control of the company. Paskov is making big profits now so my would you close it down. Also there is very strong demand for Paskov MV Coking coal. Please read my petition as I promise to keep everyone’s details private and confidential and you only be used with regulators, ombudsman’s, Czech government and possible court action against NWR/AHG Group. https://www.change.org/p/we-urge-the-regulators-to-investigate-the-misleading-and-unfair-and -corrupt-business-practices-of-new-world-resources http://www.kurzy.cz/nazory/default.asp?A=C&i d_m=60038

tomik007 ( 27. října 2016 16:40 )

Souboj Udzenie s Kakalou je v podstate morgosska bitka

rockyshowman ( 27. října 2016 16:21 )

 Zrušit a znárodnit, Bakalu a ty co mu to umožnili potrestat !!!!!!!!!!!!!!!!!

starypes ( 27. října 2016 16:09 )

N A S R A T J I M !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud