Ani Zeman nešel 28. října na Hrad, odradila ho Havlová. Jurečka: „Teď vydírá.“

Autor: simao - 
25. října 2016
10:25

Před pátečním předáváním státních vyznamenání se množí hlasy těch, kteří odmítají 28. října na Hrad dorazit. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) argumentuje tím, že prezident podle něj „vydírá člena vlády“. Prázdnou židli za sebou však nechal svého času i Zeman. To když na hradní ceremoniál nešel coby premiér. A to i kvůli sporům s tehdejší první dámou Dagmar Havlovou, se kterou si nechtěli podat ruku.

Kauza Jiřího Bradyho, který přežil holokaust a nyní měl mít dle svých slov z Hradu slíbený Řád T. G. Masaryka, strhla lavinu reakcí na hradní počínání. Pod tlakem jsou Miloš Zeman i jeho mluvčí Jiří Ovčáček spolu se šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem.

Brady a jeho synovec, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) míní, že se vyznamenání nebude konat kvůli Hermanově schůzce s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. To se řadě politiků – především lidoveckých a také opozičních – vůbec nezamlouvá. A používají to jako hlavní argument, proč 28. října nepřijdou na ceremoniál na Pražském hradě. 

Když Zeman nešel na Hrad: Odradila ho tehdy Havlová

Na sociálních sítích se však také při této příležitosti objevil odkaz na letitý článek iDnes.cz, který popisuje, proč Miloš Zeman ještě coby premiér nešel na Hrad 28. října 2001. „Protože mimo jiné nechtěl podat ruku první dámě. Dagmar Havlová ho totiž v době jmenování guvernéra ČNB urazila výrokem, že lže a že mu už nikdy nepodá ruku,“ uvádí sdílený text. 

Zeman to tehdy ironicky glosoval: „Ať už si myslím o paní Dagmar Havlové cokoli, respektuji ji jako první dámu a nechci ji uvádět do trapné situace v otázce podání, nebo nepodání ruky.“ A svou neúčast omlouval také mj. tím, že se připravoval na zasedání vlády a že se pozdě večer vrátil z konference ve španělském Madridu.

Jurečka: Prezident vydírá člena vlády

Důvodem, proč nejít na Hrad, je momentálně pro jiné politiky sám Zeman. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se zastal svého vládního a stranického kolegy Hermana.

„Na Hrad nemohu jít v situaci, kdy prezident demokratického státu vydírá člena vlády, nemohu tam jít v situaci, kdy toto vydírání je spojeno s neudělením státního vyznamenání člověku, jehož životní příběh a příběh jeho rodiny odráží příběh tisíců lidí, kteří se nezlomili v nejtěžších dobách tohoto státu,“ vysvětluje Jurečka v obsáhlém prohlášení, které umístil na Facebook. 

Státní svátek však slavit bude, jenom jinde a jinou formou. S rodinou navštíví Vítkov, mši svatou a poté alternativní oslavu 28. října na Staroměstském náměstí, kterou svolal místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) a kterou by měl moderovat textař a pravděpodobný prezidentský kandidát Michal Horáček.

K hradní neúčasti vedle toho Jurečka podotkl: „To, že tam nepůjdu, mi nedělá vůbec žádnou radost. Naopak, je mi smutno a stydno, že takovým způsobem musím dát 27 let od roku 1989 najevo, že takovéto jednání hlavy státu a jeho okolí je nedůstojné, nedemokratické, prostě ubohé.“ V úterý se pak jal přemlouvat i vedení KDU-ČSL a lidovecké ministry, poslance a senátory, aby svou účast na Hradě zvážili. 

Němcová vyzvala poslance, ANO účast zváží

Poslance napříč politickým spektrem pak ke zvážení účasti v pátek na Hradě vyzvala bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). „Byli jsme to právě my, kteří jsme návrh na propůjčení Řádu T. G. Masaryka Jiřímu Bradymu schválili,“ připomněla, že návrh na vyznamenání Bradyho prošel Sněmovnou. O důvodech vyškrtnutí Bradyho ze seznamu adeptů na vyznamenání mluví jako o „zavrženíhodných“.

O účasti na hradních oslavách 28. října přitom bude kromě lidovců dnes jednat i poslanecký klub hnutí ANO.  

Ovčáček: Herman zneuctil 28. říjen, měl by se omluvit

Zatímco Jurečka se Hermana zastává, hradní mluvčí Jiří Ovčáček ministra kultury silně tepe. Na Twitteru hned několikrát: „Je mi smutno z faktu, že se pan Brady, který si zaslouží úctu, stal obětí politické hry ministra Hermana,“ uvedl Ovčáček. „Ministr Herman si udělal ze svého strýce razicí štít, kterým si buduje své politické metro,“ míní také hradní mluvčí.

„Celá ta kauza vypukla na základě lživé informace, že pan prezident někoho vyškrtnul ze seznamu vyznamenaných. Tak to prostě nebylo,“ odmítl Ovčáček následně v rozhovoru pro zpravodajství Seznam.cz, že by Zeman vyškrtl Bradyho po schůzce Hermana s dalajlamou. Ovčáček nadále tvrdí, že si Herman „buduje kariéru na svém strýci“. Upozorňuje však také: „Všechno to říkám prezidentovým jménem.“

Ministr Herman by se podle hradního mluvčího měl za celou aféru omluvit české veřejnosti. „Myslím, že až se lidé dozvědí večer 28. října jména vyznamenaných, uvidí mnohé úctyhodné osobnosti. A já myslím, že pak by se pan ministr Herman měl omluvit... Za to své chování, kterým dehonestoval 28. říjen,“ dodal Ovčáček s tím, že toto říká jeho prostřednictvím právě prezident Zeman.

 

Herman: Bezostyšné lhaní

Ministr kultury Herman si však Ovčáčkovy narážky líbit nenechal. „Památku 28. října pošpiňují lidé, kteří bezostyšně lžou. Notabene pod vlajkou s nápisem Pravda vítězí. To je a zůstane paradoxem 28.10. 2016,“ kontroval taktéž na sociální síti.

Vše o kauze Brady a státních vyznamenáních čtěte zde >>>

Inka ( 26. října 2016 15:35 )

Vlezdoprdeové, Okamura a spol, ale že i hnutí Ano ?! Fuj, fandila jsem Vám !!!

sportak ( 25. října 2016 16:21 )

Vidím že se tady s bolševikama nikdo do diskuze nepouští , tak honem pryč než mor chytnu.

velka_0 ( 25. října 2016 15:50 )

Sobotka dá metál Bradymu :https://www.novinky.cz/diskuse?id=462723&articleId=/domaci/418653-sobotka-oceni-bradyho-dostane -pametni-medaili-karla-kramare.html&sectionId=8&page=1#c16393323 : "Občanů s podobným životním osudem a odvahou si musíme vážit,“ řekl Sobotka. Reakce od: a) Milan P., Rakovník: Tak začni, Sobotko, u Čechů. Kolik jich prošlo stejnou cestou,jen neutekli,a pracovali doma. Za to důchod na hranici žebroty a cizákům medaile. b) Andrea B., Javorník : Tak, teď ještě očekávám ocenění od Svazu zahrádkářů, Mysliveckého spolku Horní-Dolní a motorkářů c) Vítězslav V.,Strašecí:Sobotkovi radu.Kdyby se ten metál Kramáře,což je možné nenašel,tak ať nechá provrtat,nějaké Gotwaldy(to tam určitě najde),a provázek také a dá to bábě a dědkovi osobně na krk.Může být klidný,oni to nepoznají.A ať jim nezapomene dát na vlak na Slovensko ze svého,protože bába a dědek tam určitě vyrazí.A všichni budeme spokojeni.Ten Stropnický by jim mohl dát odznak Fučika,za armádu.A Herman a svatouš Bělobrádek železný kříž třetí třídy,za výdrž.Určitě ho u sudeťáků splaší i narychlo.A Chovanec,tam snad má,nějakého Dzeržinského ne?Jen chtít.Mládek by mohl nějaký údernický a Gagarina.No a za Havla,koupit deset kozlů a utopence.Ty Havel velmi obliboval.Jen chtít a je to v kupě Senátoři a poslanci KDU nejdou na Hrad!parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Poslanci-a-senatori-KDU-CSL-nepujdou-28-rijna-na-Hrad-459907/ diskuse : Tisk "mako": Děkujeme,že jste nám KDU ukázala,jak si váží st.svátku! To lze považovat za rozvracení republiky! Doufám,že jihočeši+jihomoravané vidí,jakou udělali chybu,že je volili.Nebýt Čunka,tak by byli v p.!Nazval bych to předvolebním tahem..Až budete v říjnu 2017 dělat analýzu, vzpomeňte. KDU politici, nepůjdete na Hrad - neodejdete z Hradu, Pero: Lidovcům narostl hřebínek po senátních volbách.Neměli by zapomínat,že volilo 15% voličů.Mají ambice na předsedu vlády.Doufám,že jim to voliči za rok spočítaj.

velka_0 ( 25. října 2016 14:45 )

Nevyužila pravice intrikánsky k naplánování zničení Zemana jeho školácké chyby - absurdně a navíc před svědky (jak nediplomatická, nevojenská strategie !) podmiňovat udělení metálu absencí u dalajlámy, jehož p. Větvička v PL dnes nazval skinhedem v beránčím rouše ? On ten dalajláma asi také nebude svatoušek, jak se na svět tváří. Pravičáci jdou s médii po Zemanovi jako slepice po flusu, jak říkával můj otec.

aaobcanka ( 25. října 2016 14:38 )

1) Pozor na štvavá, intrikující a s lidmi manipulující pravicová média ! PL, Flekovi: Bacha na pravicová štvavá, prolhaná, manipulující s národem, média ! Pravicová média zřejmě chtějí zastřít původního pravičáckého pachatele (TOP, ODS, KDU a asi USA) Zemanovy dehonestace s rozhodnutím o Bradym-Hermanovi evidentně Zemanovou rozhádanou dvojicí : chytřejší Forejt s Ovčáčkem versus Mynář. ....................................... 2) Stop muslimům a zahalování ! Islamizujíci se Teplice, poděkujte senátorovi Kuberovi ODS a podnikatelům : http://infokuryr.cz/news.php?item.13471.2

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud