Homosexuálové si mohou osvojit dítě partnera, schválili ministři

Autor: simao, ČTK - 
24. října 2016
14:19

Poté, co se již devítka členů Sobotkovy vlády vyfotila v tyrkysovém triku na podporu rodin homosexuálních párů, se ministři v pondělí na vládním zasedání rozhoupali k akci - a podpořili možnost osvojení dětí homosexuálů ze strany jejich partnerů. Osud více než tisícovky dětí ve stejnopohlavních rodinách jim není lhostejný, radují se příznivci návrhu.

Sobotkova vláda chce umožnit osvojení partnerova biologického dítěte v homosexuálních párech. Ministři v pondělí schválili návrh novely zákona o registrovaném partnerství, která s tím počítá, informovala na Twitteru ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Novelu vládě předložil ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) společně s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (za ANO).

Proti podobným návrhům se dlouhodobě staví vládní KDU-ČSL, která je zastáncem tradiční rodiny. O změně, která by poskytla větší právní jistotu dětem v registrovaných partnerstvích, se diskutuje několik let.

Ministři oblékli tyrkysová trika. A podpořili homosexuály

Obdobný návrh obsahuje poslanecká novela, jejíž projednávání Sněmovna po bouřlivé debatě v červenci přerušila. S původním návrhem, který by umožnil adoptovat partnerům dítě jejich protějšku, přišli zákonodárci předchozí Sněmovny. Kvůli pádu vlády Petra Nečase (ODS) se ale předloha nestihla projednat.

Novou verzi předložila skupina poslanců hned po nástupu vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) v roce 2014, vláda k ní nepřijala žádné stanovisko. Nyní tedy došlo k posunu. Ministři stanovisko přijali. Poté, co se v rámci kampaně „Různé rodiny, stejná práva“ oblékli do tyrkysových triček.

Devítka ministrů podpořila v kampani osvojování dětí u homosexuálních párů.Devítka ministrů podpořila v kampani osvojování dětí u homosexuálních párů. | Stejnarodina.cz

Autoři ministerského návrhu poukazují na to, že partner biologického rodiče nemá vůči dítěti, které společně vychovávají, plnohodnotná práva ani povinnosti.

Nemá automaticky právo na informace o jeho zdravotním stavu ani právo na udržování kontaktu s dítětem po rozchodu nebo úmrtí biologického rodiče. Nemá vůči dítěti vyživovací povinnost. Proces takzvaného přiosvojení by měl být stejný jako u osvojení druhým manželem, který není biologickým rodičem dítěte.

„Novela se týká dětí, u nichž jeden z partnerů je rodičem dítěte, tedy dětí, které stejně již v daných rodinách žijí, ať už z předchozího vztahu, nebo z umělého oplodnění. Pro dítě jsou oba rodiče zpravidla sice rovnocenní, jenže vztah s druhým partnerem není nijak právně ošetřen,“ uvedl k návrhu Dienstbier.

PROUD: Osud víc než tisícovky dětí jim není lhostejný

Při sčítání lidu v roce 2011 žila ve stejnopohlavních rodinách asi tisícovka dětí. Nyní to pravděpodobně bude více, uvádí organizace PROUD (Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu), která se zabývá problémy LGBT komunity.

Usnesení vlády PROUD samozřejmě uvítal. „Velmi si ceníme toho, že politikům není osud více jak tisícovky dětí, které vyrůstají ve stejnopohlavních párech, lhostejný a pevně věříme, že se novela, když se jedná o vládní návrh, který by měl mít prioritu, stačí v Poslanecké sněmovně projednat do konce volebního období. Moc času totiž nezbývá,“ upozornil v reakci na vládní rozhodnutí koordinátor PROUDu Petr Laně.

„Stovky rodin jsou už z více jak tříletého čekání na novelu opravdu nervózní, mají strach z právních komplikací a velmi bedlivě a dlouhodobě sledují vývoj celé situace,“ podotkl.

Laně upozorňuje, že v mnoha státech světa a Evropy bylo již dávno přiosvojení schváleno. „A nepřineslo rozhodně nic negativního. Jen dalo dětem vyrůstajícím ve stejnopohlavních rodinách oba rodiče a tomu nebiologickému rodiči práva, ale i povinnosti k dítěti partnera/ky,“ dodal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 24. října 2016 17:47 )

ODPORNÉ ABY CHLAPY MĚLI DÍTĚ U SEBE A VYCHOVÁVALI !!!

zednik ( 24. října 2016 16:25 )

V pořádku. Konečně. Alespoň že většina vlády vykročila ze středověku.

al.bunda ( 24. října 2016 15:16 )

To budou mít bukvice ze samé radosti zase laufy v tranzu

babamotorkarka ( 24. října 2016 15:12 )

Komunisti, vraťte se, za vás tu byl řád a pořádek ! Tohle už je i na biology a zoology příliš ! Zasouvání pyyyje do řiiitě. Bože, a co vy na to, Klausovou amnestií a restitucí obohacené KDU ?! Kdeže loňské sněhy jsou, jak nám bylo blaze za bolševika ... Komunisti, spojte se s ANO a socany a zabojujte proti všem. Proberte se, ČSSD + KSČM + ANO, odhoďte privátní malicherné půtky, šarvátky a zájmy a jděte v jednom šiku proti tunelářským pravičákům ODS + TOP ! V jednotě je síla ! Jinak nevyhrajeme my, váš národ.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud