Peníze za vyřazení „rachotin“ mají zdržení. Vláda jednání o příspěvcích odložila

Autor: ČTK, tmp - 
13. září 2016
07:15

Vláda v pondělí v noci přerušila na měsíc projednání návrhu na zavedení příspěvku na vyřazení přestárlých aut z provozu a na pořízení vozů na alternativní pohon od roku 2018. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Ministerstvo průmyslu a obchodu tak chce přispět k omlazení tuzemského vozového parku, jehož průměrné stáří činí 14,9 roku. Peníze na příspěvek, jehož parametry však MPO zatím blíže nespecifikovalo, mají být čerpané ze Státního fondu životního prostředí. Resort životního prostředí je však proti.

Ministerstvo životního prostředí upozornilo na to, že vedle příspěvku na likvidaci aut, u kterých budou majitelé motivováni právě finanční kompenzací, se ročně vyřazují desítky tisíc starých vozů i bez kompenzace – a i ty bude nutné do čerpání příspěvku zahrnout.

Už dříve se uvažovalo o tom, že by lidi k nákupu nového auta motivovalo tzv. šrotovné, tedy příspěvek na nový vůz při vyřazení starého. To však v Česku na rozdíl od okolních zemí nikdy nebylo zavedeno. Stát naopak vybírá poplatek při registraci vozidel, která neplní alespoň emisní normu Euro 3.

Návrh na zlepšení struktury vozového parku v České republice pro vládu obsahuje dalších šest opatření, která by mohla věkovou strukturu aut na tuzemských silnicích změnit k lepšímu. MPO chce mimo jiné přimět státní instituce k vyššímu využívání operativního leasingu, které by podle něho vedlo ke zvýšení obrátky relativně mladých ojetin na trhu. Zároveň si od tohoto kroku slibuje úspory na pořízení nových referentských vozů v řádu až statisíců korun.

Peníze za nová auta

Úřadů se týká i zavedení příspěvku na nákup aut s alternativním pohonem, kdy na každý elektromobil dostane veřejná správa 150 000 Kč, na nákup hybridu 100 000 Kč a na auto s pohonem na CNG 50 000 korun. Program by se měl rozjet již letos. Státní správa by navíc podle návrhu MPO měla od roku 2018 pořizovat v rámci pravidelné obměny vozidel polovinu aut v rámci veřejných zakázek na alternativní pohon.

Při nákupu nových aut by měl systém bonusů a malusů v rámci registrace motivovat motoristy k nákupu vozidel s nízkými emisemi skleníkových plynů. Bonus při registraci by se navíc mohl zvýšit při předložení dokladu o ekologické likvidaci starého vozidla. Součástí navrhovaných opatření MPO je také analýza současných forem zpoplatnění a zdanění vozidel, tedy například silniční daně, dálničních známek nebo mýta. Materiál uvádí, že například zavedení silniční daně pro všechny osobní i lehké užitkové vozy by znamenalo roční příjem fondu dopravy nejméně 4,5 miliardy Kč.

Dalším opatřením je zavádění nízkoemisních zón v centrech měst, kam budou mít vjezd jen vozy plnící emisní limity. Počet osobních aut v registru vozidel letos za pololetí podle údajů Svazu dovozců automobilů vzrostl o 116 000 na 5,275 milionu. Proti konci roku 2015 se zvýšilo i stáří vozidel ze 14,3 na 14,9 roku.Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

lobotom ( 5. října 2016 20:12 )

Tady se neustále autofašisticky řeší vpodstatě podpora automobilismu. Zřejmě díky úplatkům od jejich výrobců... Především by se měla dávat odměna za úplné zbavení se automobilu a zrušení řidičáku. Potom zrušit nesmyslný komunistický paušální poplatek za dálnici, který podporuje co největší využívání a šikanuje ty co jedou jen párkrát do roka. Poplatek za hromadnou dopravu zaměstnancům odečítat z daně. Slevy pro rodinu cestující hromadnou dopravou. Pořádně zdanit dýzlový smrady, kontrolovat emise a pokutovat. Zvýšit kontrolu dodržování předpisů a pokutovat při recidivě pokaždé násobně více. Vhodné by bylo do automobilů instalovat nějaké černé skříňky a omezovače rychlosti.

tgbg ( 14. září 2016 10:07 )

Hlavně by měli vyřadit hradní rachotinu.

joudajoudovy ( 14. září 2016 09:18 )

blivaci chce to blizsi specifikaci. navrh socanu je dalsi placnuti do vody a z pohledu HDP na hlavu v eu, zcela nerealne sci-fi, kdy cesi jsou na 19.miste. http://www.banky.cz/evropa-prumerny-duchod bohuzel nam socani zapomneli rici, kde lide, kteri maji rachotiny, neb na novy vuz nemaji, nabydou zbytek penez na nove vozidlo? ze by nam nejdrive rapidne zvysili platy, duchody a financne zvyhodnili samozivitele, kdyz u sebe problem nevidi a radi si sve platy i odmeny zvysuji? nebo se vozidla budou prodavat za vyrobni cenu? to je potom jine a vsichni jdou do toho! bohuzel, jak je u nas zvykem, nakonec to dopadne tak, ze kdo ma na novy vuz, dotacemi usetri. opet nasi mocipaci predvadi, ze ziji mimo realitu a pro sve potomky nasli vhodny zpusob k vylepseni nadstandardu.

noacojezase ( 13. září 2016 21:56 )

Jen další zhovadilost, podporovat majetnější.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud