Zeman chce rozšířit Visegrád: Koho z našich sousedů by vzal „do holportu“?

Prezident Miloš Zeman
Autor: bru/ČTK - 
8. 9. 2016
15:05

Česká republika a Slovensko potřebují posílit Visegrád (V4), pokud chtějí hrát v Evropě důstojnou roli. Na oslavě slovenského státního svátku Den ústavy, který připadá na 1. září a který si dnes připomněli hosté na slovenském velvyslanectví v Praze, to řekl český prezident Miloš Zeman. Vítaným spojencem V4 by podle něho mohlo být i Rakousko.

Zeman v projevu připomněl pověst o třech prutech knížete Svatopluka. Velkomoravský kníže podle legendy na smrtelné posteli vyzval své tři syny ke svornosti, která jim měla pomoci zachovat moc říše. Jako příklad ukázal tři svázané pruty, které nebyli synové schopni zlomit.

Podle Zemana jsou dnes tyto pruty čtyři. Na mysli měl členské země visegrádské čtyřky. „To, co máme učinit, abychom v Evropské unii hráli důstojnou roli, je posílit Visegrád, jako když už mám použít německý výraz, Wahlverwandtschaft, tedy jako spojení volbou,“ řekl Zeman. Země V4 mají podle něj společné zájmy, například v otázce migrační krize. Zároveň poznamenal, že „soudě podle některých prohlášení rakouského ministra zahraničí“ si myslí, že i Rakousko by mohlo být vítaným spojencem. „Všichni odmítáme nevyžádané rady nejrůznějších evropských i jiných úředníků, protože si dokážeme vládnout sami,“ dodal.

Slovenský velvyslanec Peter Weiss v projevu vyzdvihl pokojný způsob, jakým se rozdělilo Československo. Poznamenal, že Česko a Slovensko sdílejí podobné hodnoty a mají podobné zájmy. I on podotkl, že obě země mají silný zájem na dobrých vztazích a vzájemné podpoře v rámci V4. „Činí nás to všechny silnějšími a naše názory viditelnějšími a respektovanějšími v Evropské unii,“ řekl. Poděkoval za českou podporu při nynějším slovenském předsednictví EU.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

balika ( 8. září 2016 18:57 )

Unikla ti podstata věci.

kukuku ( 8. září 2016 15:57 )

To všechno, co píšeš, jsou bezvýznamné záležitosti. Schwarzenberg (s dalším protizemanovským oponentem Diensbierem) v době maximálního rozpuku přijímání uprchlíků Milkou Makrelovou vyhlašoval "okamžitě jich můžeme vzít 10-15 tisíc" - to by byla tragédie a v této věci měl Zeman 100% pravdu, když byl od začátku jasně proti.

elektrokutilkutil ( 8. září 2016 15:44 )

Zemana už nelze brát vážně - kolik toho nasliboval. Bude raději objímat stromy a do politiky se nevrátí. Bude prezidentem "dolních 10 000 000 nebo téma Mynář a jeho bezpečnostní prověrka, povolební utajovaná Lánská schůzka s haškovci a Chovancem atd...

Zobrazit celou diskusi
Další videa