Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Senátorka ODS bojuje proti „Babišovu“ blokování webů, podá ústavní stížnost

Senátorka ODS Veronika Vrecionová
Senátorka ODS Veronika Vrecionová  (Autor: Blesk)
Autor: bru/ČTK - 
26. srpna 2016
14:32

Senátorka Veronika Vrecionová (ODS) podá ústavní stížnost kvůli zákonu o regulaci hazardu, který nově umožní ministerstvu financí blokovat weby. Pro podání stížnosti získala podporu 21 senátorů. Vrecionová to dnes řekla novinářům.

Zákon koncem května schválila horní komora parlamentu, na začátku června ho podepsal prezident Miloš Zeman. Ústavní soud by měl stížnost proti normě obdržet v nejbližších dnech.

Ministerstvo financí získá od začátku příštího roku díky zákonu právo nařídit blokování webových stránek podezřelých, že nabízejí nepovolené hazardní hry. Podle kritiků to bude znamenat dodatečné náklady pro poskytovatele internetového připojení. Blokování navíc půjde podle nich snadno obcházet.

Podle Vrecionové je potřeba bojovat proti nelegálnímu hazardu, pravomoc k blokování webů by ale neměli mít nevolení úředníci ministerstva financí. „Tato vláda je posedlá vytvářením různých registrů a neustálými zásahy do našeho soukromí. V tomto případě zásahu do svobody slova,“ uvedla Vrecionová.

Předseda pirátů Ivan Bartoš zdůraznil, že běžně zákazy na internetu musí potvrdit soud. „S návrhem na zrušení paragrafů jdeme k Ústavnímu soudu, protože si myslíme, že ústavní práva na šíření informací jsou porušována. Je porušován základní princip dělení moci politické a soudní. Myslíme si, že toto není cesta, kterou by se měla Česká republika vydat,“ řekl novinářům Bartoš, který na přípravě stížnosti spolupracoval.

Na tvorbě stížnosti se podílela také iniciativa Přichází cenzor. Podle právníka Marka Antoše má stížnost 30 stran. Napadá to, že norma přikáže poskytovatelům internetu, kam mohou a nemohou své klienty pustit. Další kritika se týká toho, že jsou paragrafy špatně napsané a používají pojmy, které nezná právní řád. „Není jasné, jestli povinnost blokovat přístup ke stránkám dopadá třeba na zaměstnavatele, kavárnu nebo obce, které poskytují přístup k internetu,“ podotkl Antoš. Podle Vrecionové stížnost kromě senátorů za ODS podpořili zejména nezařazení senátoři.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) obavy, že jeho úřad kvůli obecné formulaci v zákoně dostane možnost zakázat jakékoli webové stránky, označil za liché. Ministerstvo má podle něj novou pravomoc využít jen k tomu, aby poskytovatelům internetového připojení nařídilo blokování stránek s nepovoleným hazardem.

Podobné opatření má ve svých právních řádech 18 z 27 členských států Evropské unie. Bez něj by se podle Babiše zákon stal bezzubým, neboť každá druhá sázka na internetu je nelegální.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa