Německý týdeník: Babiš je český Trump. Jeho obří střet zájmů dopadá i na Evropu

Autor: mib/ČTK - 
4. srpna 2016
13:28

Střet zájmů českého ministra financí Andreje Babiše je obrovský a má evropský dosah, píše ve svém čtvrtečním vydání německý týdeník Die Zeit. Babišovy firmy podle odhadů expertů, na které se týdeník odvolává, získaly v prvním roce jeho úřadování na ministerstvu financí o 50 procent vyšší dotace. Die Zeit v textu Babiše také srovnává s republikánským kandidátem na amerického prezidenta Donaldem Trumpem.

Die Zeit v celostránkovém článku připomíná řadu kontroverzí kolem českého vicepremiéra, včetně dotací pro farmu Čapí hnízdo, které nyní prověřuje česká policie i evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF). „Bez ohledu na to, jak vyšetřování dopadne, jedno je už teď jasné: účast firemního mogula na vládě s sebou nese obrovský střet zájmů evropského dosahu,“ uvádí list.

Připomíná přitom, že na jedné straně Babišův Agrofert získává miliony eur z evropských dotací a na straně druhé Babišův ministerský úřad na rozdělování peněz dohlíží. S odvoláním na české novináře, které nespecifikuje, Die Zeit také napsal, že zatímco mezi lety 2004 a 2013 získaly Babišovy firmy v Česku 160 milionů eur na dotacích, jen za poslední dva roky, kdy je ministrem financí, to bylo 92 milionů eur.

Týdeník také cituje předsedkyni výboru europarlamentu pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleovou, podle níž je odpověď na to, jestli Babiš v politice sleduje vlastní finanční zájmy, „životně důležitá pro bezpečnost evropských peněz“. K evropským financím podle ní musí mít všichni stejný přístup.

Babiš: střet zájmů přiznávám

Babiš týdeníku střet zájmů přiznává, tvrdí ale, že ho nezneužívá a při hlasováních, která se týkají jeho firem, se zdržuje. Europoslankyně Grässleová, která ho opakovaně kritizovala, nemá ráda Česko, poznamenal Babiš už vícekrát.

Český vicepremiér a šéf hnutí ANO se v textu dočkal i srovnání s republikánským kandidátem na amerického prezidenta. „Svým způsobem je Babiš českou odpovědí na Donalda Trumpa – s tím rozdílem, že Babiš už dosáhl cíle,“ píše týdeník s tím, že Babiš ke svému vzestupu umně využil širokou nespokojenost Čechů s politickým establishmentem.

Dodnes staví český ministr financí na tom, že se prezentuje jako protipól politiků, které považuje za zkorumpované, uvádí také list. „Jako Donald Trump slibuje Babiš stát řídit jako firmu,“ naráží Die Zeit na jeden z nejznámějších slibů vicepremiéra.

Video  Andrej Babiš (ANO): Jsem chyba v systému – politickém i mediálním.  - Blesk / Jan Jedlička, Zuzana Štíchová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Samo ( 7. prosince 2016 20:24 )

Repelos, ty jsi ale kus vola. Babiš má vliv na vývoj světové ekonomiky a tím pádem i české asi takový jako na skoré brambory. Dokázal jenom to, že při růstu ekonomiky 4-6 % dělá nové dluhy místo toho aby splácel dluhy státu, které rostou téměř jako za dob krize.

2aaa2 ( 4. srpna 2016 21:08 )

To je pěkná blbost

sepondt ( 4. srpna 2016 18:27 )

Podobu mezi kontroverzním americkým uchazečem o prezidentské křeslo a českou hlavou státu vidí ruská televize RT. Stanice ovládaná Kremlem a propagující proputinovské názory dokonce na svém webu připravila test znalostí výroků Zemana a Trumpa. Oba politici jsou podle RT ve svých názorech výstřední a často šokují občany zemí, ve kterých žijí.

pragmatik ( 4. srpna 2016 18:05 )

Agrofet mě nebolí, o trochu méně šikovných je v politice plno. Pro nás je důležitý že je Babiš proti běžencům.

pragmatik ( 4. srpna 2016 18:02 )

Minulý týden spojovali Němci dvojčata Zeman Trump.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud