Turecký prezident Erdogan, jehož vládu chtěli v noci na sobotu svrhnout pučisté z řad armádních velitelů, je kritiky oceňován především za to, jak významně posunul vyjednávání o vstupu do Evropské unie. Jenže události posledních hodin zase unijními dveřmi hlasitě bouchají. Někteří čeští politici mají z Turecka v EU ještě větší obavy než před kritickým červencovým víkendem. Prohlédněte si jejich reakce:
Babiš: Turecko v EU nikdo nechce! Už členství v NATO je anomálie
1.Petr Fiala, předseda ODS
„Zmařený puč poukázal na napětí v turecké společnosti a na nestabilitu v tureckých ozbrojených složkách, což je varovným signálem pro celou Evropu, ale i Severoatlantickou alianci. Vzhledem k situaci není možné, aby se nadále uvažovalo o vízové liberalizaci s Tureckem a měly by být pozastaveny i unijní přístupové rozhovory."
2.Andrej Babiš, předseda hnutí ANO
„Turecko nikdo v EU nechce, alespoň v to doufám, už stačí anomálie, že je v NATO a má nám kvůli neschopnosti evropských politiků vyřešit migrační krizi. A ještě za to dostat tři miliardy euro,“ dodal Babiš pro Blesk.cz
3.Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny (ČSSD)
„Nemám pocit, že by neúspěšný pokus o vojenský převrat měl nějaký zásadní vliv na vyjednávání o tureckém členství v EU. V krátkodobém horizontu v této věci nejspíše nelze očekávat zásadní posun. Vyjednávání jsou složitá a v EU jsou země, které nejsou ochotny souhlasit s tureckým členstvím. To bude mít větší vliv než události minulých dnů,“ řekl Blesku Hamáček.
4.Vojtěch Filip, předseda KSČM
https://www.novinky.cz/zahranicni/409418-dalsi-zatceni-po-utoku-v-nice-atentatnik-si-trasu-zkousel-p redem.html