Šance na „grilování“ ministrů: TOP 09 chce povinnou účast na interpelacích

Autor: ČTK - 
30. června 2016
14:57

Povinnou účast ministrů na poslaneckých interpelacích chce do jednacího řádu Sněmovny prosadit opoziční TOP 09. Poslanci strany Věra Kovářová a Martin Plíšek ve čtvrtek představili návrh, podle nějž by v případě, že členové vlády nepřijdou odpovídat na dotazy poslanců, byly na program jednání zařazeny návrhy opozice. Podle Kovářové to bude ministry motivovat k tomu, aby se interpelacím přestali vyhýbat.

„Ministři se dlouhodobě neúčastní interpelací, účasti se vyhýbají a neplní tak své povinnosti,“ prohlásila Kovářová. Poslanci tak podle ní nemají šanci vyjádřit nespokojenost s prací vlády a dostat odpovědi na své stížnosti. Sněmovně je tím upřeno, aby plnila jednu ze svých funkcí – kontrolu vlády. „Interpelace jsou součástí demokratického parlamentního systému,“ podotkla poslankyně.

TOP 09 navrhuje několik změn jednacího řádu. Ministry by z interpelací omluvily pouze závažné důvody. Těmi jsou například účast na jednání, kde člena vlády není možné zastoupit, nebo nemoc.

Pro interpelace je pevně stanovená doba. Pokud ministři v této době nejsou přítomni, vyměřený čas není možné využít na projednání jiné agendy. Podle návrhu TOP 09 by místo toho, aby se schůze přerušovala, byly na program zařazeny návrhy opozičních poslanců. Kovářová toto řešení nazvala motivačním prvkem pro ministry. Nejen TOP 09, ale i další opoziční strany si opakovaně stěžovaly na to, že na předlohy, které nejdou z vlády, není ve Sněmovně prostor.

Podporu pro navržené změny TOP 09 zatím nemá, chce o ní jednat se všemi politickými stranami. Ačkoliv při současném rozložení sil ve Sněmovně nemusí vládní strany s novým systémem souhlasit, v budoucnu by to mohlo být jinak. „Není to změna pro jedno volební období,“ řekla Kovářová.

Změny v jednacím řádu Sněmovny už několikrát avizovalo hnutí ANO. Jejich cílem mělo být omezení debat na plénu. Jednotlivé poslanecké kluby by dostávaly vymezený čas na vystoupení svých poslanců podle toho, jak velkou podporu získaly jejich strany ve volbách.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

xiiioma ( 30. června 2016 17:55 )

Umřeli by bolestí

kurna1 ( 30. června 2016 17:51 )

 Nejlepší by bylo rozpustit parlament a ty darmožrouty poslat do normální práce

xiiioma ( 30. června 2016 17:32 )

prcllacky ( 30. června 2016 16:31 )

Výborně se ztrapnil.

mescaIin ( 30. června 2016 16:21 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud