Protikuřácký zákon opět ve Sněmovně. Koalice: Druhá blamáž je neúnosná

Autor: Václav Lang - 
28. 6. 2016
08:30

Boj o nekuřácké restaurace se opět dostává do centra dění. Po měsíci klidu budou poslanci v úterý odpoledne znovu debatovat, zda z restaurací vypudí cigaretový kouř. V květnu koalice nebyla schopná v naprostém závěru schvalování svůj návrh protlačit. Teď to zkusí znovu a dušuje se, že podobnou blamáž nedopustí.

Ve rozjitřené atmosféře kvůli reorganizaci policie probíhala minulou středu koaliční rada. V této věci měli ale zástupci ČSSD, ANO a lidovců společnou řeč: Ve Sněmovně tentokrát protlačí protikuřácký zákon.

Šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří MiholaŠéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola | 

„Na protikuřák došlo. Myslím, že je to jasně nastavené už z předhozích dohod,“ uvedl pro Blesk.cz předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola, který se schůzky zúčastnil. Zástupci koaličních stran se dohodli, že jejich poslanci podpoří taková stanoviska, ke kterým se při hlasování přikloní ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). 

A Němeček má jasno. Po blamáži z minulého měsíce předložil na výzvu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) novou verzi zákona, která obsahuje takové změny, na nichž se do té doby sněmovna shodla. Zákon tak povolí užívat elektronické cigarety v divadlech, kinech, sportovních halách či restauracích a zákaz se vyhne také vodním dýmkám v čajovnách.

Vláda nechce připustit, aby se opakovala situace z počátku května, kdy pro přijetí zákona nakonec hlasovalo jen 80 zákonodárců z přítomných 172. Normu, na které koalice pracovala měsíce a která budila velkou pozornost u tabákových firem i provozovatelů pohostinství, nakonec nepodpořila ani část poslanců hnutí ANO. Ministr Němeček to označil za porušení koaliční dohody.

Poslanci smetli ze stolu protikuřácký zákon. Podívejte se, kdo byl proti.Poslanci smetli ze stolu protikuřácký zákon. Podívejte se, kdo byl proti. | 

Hlavní vina padla na pozměňovací návrh poslance ODS Marka Bendy, jednoho z hlavních odpůrců protikuřáckého zákona. Navrhl, aby restaurace mohly ve svých prostorách zřizovat oddělené „kuřárny“. Pro tuto změnu hlasovalo i několik poslanců ČSSD. Poslanci hnutí ANO - podle svých slov právě kvůli tomu – pak hlasovali proti vládnímu zákonu jako celku. „Klasický podraz koaličních partnerů. Na vládě si odhlasujeme podobu zákona a pak ji ve sněmovně socialisté upravují ve shodě s opozicí,“ obhajoval to Babiš.

Podle Miholy je ale vyřešená i situace kolem Bendova pozměňovacího návrhu, kdy poslanci mají následovat Němečkovo zamítavé stanovisko. „A tím pádem ten problém nenastane. Tohle byl neuralgický bod (citlivé místo – pozn. red.),“ řekl a dodal: „Vidíme to snad v koalici všichni tři stejně. Druhá blamáž už by byla neúnosná.“

Také jeho kolega z ČSSD Roman Sklenák to vidí podobně. „Nepředpokládám, že by byla větší vůle mezi poslanci zamítat návrh už v prvním čtení, takže předpokládám, že projde a vrátíme se k němu po prázdninách,“ predikoval pro Blesk.cz. Stejně jako Mihola počítá s tím, že opozice vetuje jejich snahu schválit návrh zrychleně už v prvním čtení.

Doporučujeme
zdenek43 ( 28. června 2016 10:34 )

zadna blamaz nebude ... vubec jste nepochopili, ze si soudruzi uz tenkrat VYTAHOVALI MEZI SEBOU KLADY??? A DAVALI SI NAJEVO kdo je silnejsi ....... a prave si vybrali protikuracky zakon - tam je uplne fuk , kdy se veskutecnosti schvali ..... ON SE SCHVALI - protoze to se Ceska republika jeste za budovani socialsimu zavazala - podepsala mezinarodni smlouvu , ze se bude STARAT ?? O ZDRAVI ?? LIDU ............ TEN PROTIKURACKY ZAKON NEMA s levosti a s pravosti nic spolecneho - nikde nejsou stanoveny nejake zavazne terminy.... AZ TO BUDE TAK TO BUDE TO CO POSLANCI LEVICOVI PREDVEDLI MEZI SEBOU je skutecne jen a jen si pred necim VELMI DULEZITYM zmerit-upozornik-pripomenout JAK JSOU VESKUTECNOSTI U KOALICE CSSD+ANO2011+KDU-CSL skutecne SILY a co bylo to TO?? velmi dulezite - reorganizace POLICIE CR ..... +++++++++++++++ČSSD, ANO a KDU-ČSL.[31] V poslanecké sněmovně měla koalice většinu 111 hlasů... z 200 TAKZE CO SI CHTEJI SCHVALIT TO SI SCHVALI

1pepan ( 28. června 2016 09:15 )

Elektronická cigareta v divadle, co je tohle za blbost. To se v divadlech budou nad diváky vznášet obláčky páry, nebo to platí jen pro herce? "Druhá blamáž", tak se Němeček sesype, nebo co? Prosazuje především zákon o omezování podnikatelů, ne protikuřácký zákon, protikuřácký zákon by zněl úplně jinak.

fouk.si ( 28. června 2016 09:04 )

To ti blbci nemají nic jiného na práci než projednávat takové pitchoviny ?

kobyla1 ( 25. června 2016 00:58 )

Doufám, že se jednou dožiju i toho, že vyženeme ty zmetky z poslanecké sněmovny, které nám tu znepříjemňují život....ti totiž lidem opravdu škodí

kobyla1 ( 25. června 2016 00:53 )

Ano - kuřákem se člověk nerodí, ale debilem ano - což je tvůj případ. Tebe bych taky zavřel do nějaké hermeticky uzavíratelné místnosti a ještě by musela být odhlučněná, aby nebyly slyšet tvé debilní kecy ty fašoune

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa