ČSSD nemusí zatím Altnerovi platit miliony. Nejvyšší soud straně vyhověl

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)  (Autor: ČTK)
Autor: bru/ČTK - 
7. června 2016
13:04

ČSSD zatím nemusí platit advokátovi Zdeňku Altnerovi téměř 338 milionů korun za zastupování ve sporu o Lidový dům. Nejvyšší soud vyhověl námitkám sociálních demokratů a odložil vykonatelnost pravomocného rozhodnutí. ČTK to dnes řekl mediální zástupce právníků strany Jiří Chvojka. Nejvyšší soud se tak nejprve bude muset vypořádat s dovoláním ČSSD, které proti pravomocnému rozsudku podala.

„Soud vyhověl naší žádosti a odklad vykonatelnosti určil do doby, než rozhodne o dovolání. Samozřejmě to je pro nás dobrá zpráva, ale je to jen jeden z kroků. Budeme čekat na to, jak se soud vypořádá s naším dovoláním a jak rozhodne,“ řekl Chvojka. Advokáti ČSSD však věří, že se podaří obhájit, že dluh proti Altnerovi nikdy nevznikl, dodal.

Vykonatelnost rozhodnutí je hlavní podmínkou pro vedení exekučního řízení proti ČSSD, o jehož zahájení Altner usiloval. „V tuto chvíli se všechny kroky zastavují a přerušují, než rozhodne Nejvyšší soud, což je pro nás komfortnější situace,“ uvedl Chvojka. Podle informací Nejvyšší soud pouze konstatoval, že ČSSD by mohla vzniknout vážná újma. Zdůraznil, že odkladem nijak nepředjímá rozhodnutí.

"Nejvyšší soud rozhodl: Neplaťte závazky ze smluv. Ani když jsou soudem pravomocně přisouzené. Můžete si způsobit 'vážnou újmu',“ reagoval Altner pro iDNES.cz

Rozhodnutí pražského městského soudu bylo dosud pravomocné a vykonatelné, ale sociální demokracie odmítala Altnerovi peníze poslat. Odůvodňovala to obavou, že v případě úspěchu u Nejvyššího soudu už by peníze od bývalého advokáta nikdy nedostala zpět. Uspokojovala proto jen Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásili. Celkem jim zatím zaslala zhruba 9,5 milionu korun.

Bývalý advokát Altner na konci března vyhrál letitý spor se sociální demokracií, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů Kč. Sociální demokraté proti rozsudku podali dovolání, v němž navrhli i odklad vykonatelnosti. Nejvyšší soud jim vyhověl, dovoláním se teprve bude zabývat.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

flesch2z ( 7. června 2016 15:47 )

Za jak dlouho? Já už se nemůžu dočkat.

flesch2z ( 7. června 2016 15:41 )

Pane Altnere, já to tady psala, že Vám to platí dobrovolně ze svého. Držím palce, aby Vám celou dlužnou částku museli vyplatit jednorázově.

1912 ( 7. června 2016 15:12 )

NEVOLITELNÁ ULHANÁ ZLODĚJSKÁ STRANA

cassio ( 7. června 2016 14:32 )

tak když tomu nerozumíte,ještě to nic neznamená. Součástí dovolání ,je i žádost o zastavení vykonatelnosti. To je zákonný prostředek a žádné ohýbání. K rozhodnutí o věci samé teprve dojde.

cassio ( 7. června 2016 14:29 )

no nevím co na tom chce soud zkoumat. Smlouva byla uzavřena a dodavatelsky splněna. Dovolání mělo být zamítnuto.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud