Švejnar jde už zase do boje o Hrad. „Zeman není neporazitelný,“ tvrdí

Zemanova politická otočka na Východ – to je důvod, proč ekonom Jan Švejnar znovu zvažuje kandidaturu na Pražský hrad. I když už jednou neuspěl.
Autor: zst - 
3. 6. 2016
17:30

Boj o prezidentský post sice vyvrcholí až začátkem roku 2018, do hry se ale hlásí další a další kandidáti. Volební souboj chce znovu zakusit i ekonom a profesor newyorské univerzity Jan Švejnar. V rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že je připraven vyzvat aktuální hlavu státu Miloše Zemana.

„Pokud by to Zemanovi zdraví dovolilo a znovu by kandidoval a pokud by toto otáčení na Východ pokračovalo a byly zpochybňovány demokratické principy, ano, pak bych byl připraven vyzvat současného prezidenta k souboji. Není neporazitelný,“ míní profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar a netají se tím, že hlavním důvodem jeho případné kandidatury je Zemanova zahraniční politika.

„Člověk, který byl Evropanem s velkým E, je najednou silně provýchodní a zaujímá kritický postoj k Evropě a Americe, našim spojencům. Jde o neočekávanou otočku,“ diví se Švejnar v Lidových novinách.

Anketa
NaN hlasů
NaN hlasů

Klaus ho porazil, z primárek ČSSD vycouval

Už jednou neúspěšný kandidát zatím nemá jasno v tom, zda by kandidoval nezávisle, nebo se snažil získat podporu nějaké politické strany. „Politická podpora je výhodná i z hlediska organizace kampaně a jejího financování,“ poznamenal.

Připomeňme, že před volbami v roce 2013 Švejnar „vypekl“ sociální demokracii, když se měl účastnit vnitrostranických primárek společně s Jiřím Dienstbierem (ČSSD). Když měly odstartovat, tak z nich vycouval. V roce 2008 ho ještě v parlamentní volbě porazil tehdejší prezident Václav Klaus.

Zeman: Co Švejnar nabízí, je trochu málo

Na Švejnarovo prohlášení zareagoval sám Zeman. Kandidát na prezidenta by se podle něj neměl vyjadřovat k politickým problémům jen jednou za pět let. Zeman Švejnarova slova komentoval na tiskové konferenci v Třeboni na Jindřichohradecku, kde ukončil třídenní návštěvu Jihočeského kraje.

"Honzu Švejnara znám celou řadu let a myslím si, že je to docela sympatický americký ekonom. Na druhé straně si myslím, že libovolný kandidát na českého prezidenta musí mít odvahu žít v této zemi, vyjadřovat se pravidelně k problémům této země ať už vnitřní nebo zahraniční politiky, a ne se vynořit jednou za pět let a oznámit, že chce kandidovat na prezidenta. Je to trochu málo," uvedl Zeman.

Švejnar v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že jedním z důvodů, proč zvažuje kandidaturu, je i fakt, že Zemanova zahraniční politika je pro Českou republiku nebezpečná. Švejnar se ucházel o prezidentský úřad v roce 2008. Tehdy však uspěl Václav Klaus, ovšem v té době prezidenta volily obě komory Parlamentu ČR. Nyní jej vybírají v přímé volbě občané.

Příští prezidentské volby budou v roce 2018. Zeman se zatím nevyjádřil, zda bude znovu kandidovat. Rozhodne se prý až v březnu příštího roku. 

Za ANO Stropnický či Jourová. Za ODS Kubera?

Zatím nejhlasitěji se o prezidentských kandidátech hovoří v hnutí ANO. Jeho předseda a ministr financí Andrej Babiš by si na Pražském hradě dokázal představit buď ministra obrany Martina Stropnického, nebo eurokomisařku Věru Jourovou. Prozradil to ve Studiu Blesk:

Video Babiš navrhuje místo Zemana na Hrad Jourovou: Seděla neprávem. - Blesk TV

Boj o případnou nominaci zatím probíhá v ODS. Z kuloárů zaznívá, že by se ráda o nejvyšší politický post ucházela bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Kandidaturu už ale po svém, přímo prezidentu Zemanovi, ohlásil senátor a dlouholetý teplický primátor Jaroslav Kubera.

Z osobností mimo politiku se mluvilo také o generálovi Petru Pavlovi, ten však chce dokončit svou misi v NATO. Kandidaturu naopak potvrdil textař a skladatel Michal Horáček.

Takhle už ne. Textař a skladatel Michal Horáček už se nemůže dívat na prezidentování Miloše Zemana. Sám chce kandidovat.Takhle už ne. Textař a skladatel Michal Horáček už se nemůže dívat na prezidentování Miloše Zemana. Sám chce kandidovat. | 2media

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

1912 ( 2. ledna 2017 06:21 )

Táhni zůstan si v Us nepotřebujeme zde takové které řídí Nato a vojenské zájmy !! !!

tomik007 ( 5. června 2016 17:51 )

Asi mu yeblo

pravlast ( 5. června 2016 10:41 )

Četl jsem jinde o kandidátech že Švejknar potáhne na Beograd,Déczi s Horáčkem napíšou muzikál o cizích kvótách žen podle Dienst-piva,sbor Filipovská,Němcová,Fischerová a Bobošíková trhnou rekord v návštěvnosti a Halík jim požehná! Prostě volební kýč a vítěz jasný,tahle sbírka nemá šanci.

1912 ( 5. června 2016 05:56 )

do Hamburku jezdili plavci i nestraníci i kteří nespolupracovali s STB ;

1912 ( 5. června 2016 05:52 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa