Zeman dal milost muži, který měl 15 záznamů a nechtěl sedět. Pelikán byl proti

Autor: ČTK - 
2. 6. 2016
11:00

Odsouzený muž, kterému prezident Miloš Zeman v úterý udělil milost ze zdravotních důvodů, má 15 záznamů v rejstříku trestů. Mimo jiné opakovaně řídil auto bez řidičského průkazu a nenastoupil do vězení. Trpí cukrovkou, v minulosti nespolupracoval s lékaři. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) napsal Zemanovi v podnětu k vyřízení milosti, že by se přiklonil k jejímu zamítnutí.

Postoj ministra ČTK zjistila z ministrova přípisu, který si vyžádala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle hradního mluvčího žádost o milost splňovala všechna kritéria. Ministr o milostech nerozhoduje, dodal.

Hrad zveřejnil, že Zeman udělil svou v pořadí druhou milost muži, kterému prominul zbytek jednoho trestu a tři celé tresty odnětí svobody za maření výkonu úředního rozhodnutí v celkové výši zhruba 29 měsíců. Přihlédl prý k závažnému stavu omilostněného. Podrobnosti o odsouzeném ani o nemoci nezveřejnil.

„Nepřísluší mi hodnotit samotnou vhodnost žádosti, nýbrž toliko splnění podmínek pro postoupení k Vašemu rozhodnutí, které podle mého názoru nastaly. Nad rámec výše uvedeného však dodávám, že pokud bych žádost hodnotit měl, pak bych se přiklonil k jejímu zamítnutí,“ napsal Zemanovi Pelikán, který dostal spis zpracovaný od ministerských úředníků 10. května. Prezident rozhodl o tři týdny později opačně, a vyhověl tak sedmdesátileté matce odsouzeného, která žádost podala.

Podle Pelikánova přípisu se prominuté tresty týkají toho, že muž opakovaně řídil osobní vůz, ačkoliv nikdy nebyl držitelem řidičského oprávnění a soudy mu dříve uložily mimo jiné i zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. V září 2014 nenastoupil bez závažného důvodu do desetiměsíčního výkonu trestu a do vězení se dostal až poté, co ho o déle než měsíc později zadržela policie.

Omilostněný s lékaři nespolupracoval

Odsouzený měl být za mřížemi až do srpna 2018, od konce letošního ledna však ležel v pankrácké vazební nemocnici kvůli komplikacím s cukrovkou a v březnu mu soud v souvislosti s další léčbou přerušil výkon trestu. Podle lékařských zpráv muž dlouhodobě trpí souborem závažných onemocnění a je odkázán na dialýzu. Třikrát denně si aplikuje inzulin a přišel o část chodidla, přičemž do budoucna lékaři nevylučují ani amputaci celé nohy.

Muž ovšem s lékaři v minulosti nespolupracoval a léčbu odmítal, například ani přes naléhavá doporučení chirurgů nenastoupil do nemocnice a svévolně si zredukoval dialýzu ze tří na dvě týdně. Právě z důvodu trvale odmítavého postoje odsouzeného k léčbě ministr Pelikán žádost o milost už jednou zamítl, a to loni v červnu.

Hrad: Je to těžce nemocný člověk

Udělení milosti mluvčí Zemana hájí s tím, že všechny náležitosti splnila. „Jde o těžce nemocného člověka, kterému byl proto soudem výkon trestu přerušen. Dysfunkční ledviny, pravidelná dialýza, amputace prstu, hrozí u dolní končetiny. Nešlo o závažnou trestnou činnost a je zajištěna péče,“ napsal. Dodal, že „pan ministr opravdu o milostech nerozhoduje“.

Zeman před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že nebude vyhlašovat amnestie a nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc v udílení milostí převedl na ministerstvo spravedlnosti. První milost udělil v únoru, i tehdy omilostnil muže ze zdravotních důvodů.

Připomeňte si, jaký zájem byl o Miloše Zemana na Žofínském fóru:

Doporučujeme
Ruudazvostravy ( 2. června 2016 16:36 )

Holt podle Anki,sou fšecki týdle řečyčki důležytý jako chc*anki.

flesch2z ( 2. června 2016 16:33 )

Bureši, plácni toho svýho tajtrlika nevyskákanýho po hlavě, ať zbytečně neopruzuje.

Ruudazvostravy ( 2. června 2016 16:32 )

 No kchůrva,že mjel 15 flastrů,ale jynáč bil nevynnej,ný?Gdyš něgdo krade pro vlastní potřebu,tak to je samožyvytel,výme?

flesch2z ( 2. června 2016 16:25 )

Sluníčkář Horáček vyzývá k povstání, tak poklusem klus už čeká na Váš hlas. Horda si myslí, že jsme zamrzli v 89, naivka.

balika ( 2. června 2016 14:43 )

Pan prezident Zeman"inzeroval předem" možnost udělení milosti lidem NEVYLÉČITELNĚ NEMOCNÝCH !!!/tento případ/ Zeman pouze odsouhlasil navrh ministerstva "spravedlnosti". To je zase řevu kvůli ničemu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud