Zápalné lahve u Stropnického bez trestu? Studenta zprostili obžaloby

Ruského studenta Igora Ševcova dnes soud zprostil obžaloby.
Autor: bru/ČTK - 
27. dubna 2016
13:36

Ruského studenta Igora Ševcova dnes soud zprostil obžaloby z útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Pro jeho odsouzení chyběly důkazy.

Soud však mladíka vyhostil ze země na dva roky za to, že hlídal u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval na zeď anarchistické nápisy. Ševcov, který se sám označil za anarchistu, obžalobu odmítá. Rozsudek Městského soudu v Praze není pravomocný.

Nebylo prokázáno, že obžalovaný skutek (útok na dům Stropnického) spáchal, nebylo však prokázáno, že ho nespáchal,“ uvedla v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu. Ševcova v prvním bodě obžaloby zprostila, pomoc při sprejování na zeď věznice byl podle ní prokázán dostatečně, Ševcov ho totiž nepopřel. Nepovažoval ho ale za trestný čin. „Každý skutek, který je v trestním zákoníku, je trestným činem,“ řekla dnes soudkyně.

Co na to Stropnický?

Stropnický soudní rozhodnutí nekomentoval. „Já k tomu můžu něco říkat jako občan Stropnický, samozřejmě si o tom můžu něco myslet. Jako ministr obrany Stropnický k tomu nemůžu říct vůbec nic, a taky to neudělám. Jako občan Stropnický si to nechám na dobu, až budu občan Stropnický,“ řekl novinářům.

Později napsal na twitter, že rozhodnutí soudu bere na vědomí. Uvedl také, že "rostoucí radikalizace je ale fakt, proti kterému je třeba se postavit".

Podle obžaloby vhodil Ševcov v noci ze 6. na 7. června loňského roku do zahrady rodinného domu, který patří Stropnického manželce Veronice, pivní lahve naplněné hořlavou směsí. V domě bydlí šest lidí, v době útoku byli na místě tři, ministr mezi nimi nebyl. Státní zástupkyně dnes před rozhodnutím soudu navrhla Ševcova v tomto bodě obžaloby zprostit. S místem činu totiž Ševcova spojuje pouze pachová stopa, která byla nalezena na jedné z lahví. Ta k usvědčení i podle verdiktu soudu nestačí.

Podle druhého bodu obžaloby, za který byl dnes Ševcov potrestán, hlídal student loni v květnu u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval na zeď anarchistické nápisy. Podle verdiktu se tak dopustil napomáhání při poškozování cizí věci. Ševcov přiznává, že si muže natáčel, k činu ale podle svého tvrzení nijak nepřispěl. „Nemyslím si, že je to trestný čin, natáčet si můžu cokoliv,“ řekl soudu v úterý.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

rentierskej ( 27. dubna 2016 15:48 )

na lahvi byly pachové stopy toho rusa. (nezastávám se ho), ale na druhou stranu: sám v tv pronesl, že "nesouhlasí s politikou česka." o.k., na to má právo, pak ale nechápu, proč tady chtěl zůstat dál studovat, že?! on je to obyčejný vyčůránek, tak ať to zkusí v rusku. (tam bude rád, že za stejný čin, nedostane provaz)!

rentierskej ( 27. dubna 2016 15:45 )

a co by stropnický, jako MINISTR OBRANY mohl asi říkat? akorát dokázal, že jako ministr OBRANY, neumí "ubránit" ani vlastní rodinu a dům! zřejmě není člověkem na svém místě...

balika ( 27. dubna 2016 15:28 )

Tenhle hoch je mi ukradený, ale jedna rada - Pokud budete natáčet kamerou ,nepohybujte s ní doprava a doleva. Mohli byste být odsouzeni za to,že hlídáte,jestli někdo nejde

tomik007 ( 27. dubna 2016 15:26 )

Ze pujde zpatky do ruska je pro nej horsi trest nez vezeni.

balika ( 27. dubna 2016 15:24 )

Neprokázali mu nic, tak ho alespoň vyhostili.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud