ČSSD má Altnerovi zaplatit 337 milionů do čtvrtka, potvrdil soud

Sobotkova ČSSD má Altnerovi zaplatit 337 milionů  (Autor: Foto Blesk - Robert Klejch, ČTK)
Autor: bru/ČTK - 
12. dubna 2016
11:48

ČSSD by měla zaplatit 337 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi do čtvrtka. Altnerův advokát Václav Veselý dnes řekl, že si rozsudek městského soudu, podle kterého má ČSSD svému bývalému právnímu zástupci zaplatit za služby ve sporu o Lidový dům, vyzvedl v pondělí. Tím se rozhodnutí stalo pravomocným. Sociální demokracie už proti rozsudku podala dovolání k Nejvyššímu soudu, to však nemá odkladný účinek.

Podle Sociální demokracie nebyl dopoledne rozsudek pravomocný, o čtvrtečním termínu se tak strana nechtěla bavit. Později však dostala nové informace od soudu.

Doručení oběma stranám potvrdila odpoledne mluvčí pražského obvodního soudu. "Teď to asi dvě minuty mám před očima, že nám přišla doručenka. Rozsudek právní zástupce pana Altnera vyzvedl 11. dubna ve 23:13, takže dnešním dnem začíná běžet třídenní pariční lhůta pro splnění povinnosti," řekla Novotná.

Altnerův advokát: Využili jsme zákonnou lhůtu

„Ano, včera nám byl rozsudek doručen,“ řekl Veselý. Ve čtvrtek by tak měla ČSSD vypršet lhůta k plnění. „Je to tak, ale ještě musíme dodat protistraně platební místo. Jsme ve spojení, my to samozřejmě včas dodáme,“ uvedl Veselý.

Čekání na převzetí rozsudku nemělo podle Veselého žádný konkrétní důvod. „V podstatě jsme využili zákonnou lhůtu, která pro to je, nic jiného,“ uvedl Veselý. ČSSD v pondělí brala fakt, že rozhodnutí ještě není pravomocné, jako pozitivní, protože dává možnost, aby Nejvyšší soud v rámci dovolacího řízení odložil právní moc či vykonatelnost napadeného rozhodnutí, jak sociální demokraté požadují.

Nejvyšší soud obvykle dostane dovolání asi měsíc po jeho podání a Veselý odmítl, že ho hrozba odkladu vykonatelnosti rozsudku přiměla uspíšit jeho vyzvednutí z datové schránky. „I kdybychom to nevyzvedli, je tam po deseti dnech fikce doručení, takže to na to nemá vliv. Třicet a deset dní, vidíte, že tam ten rozdíl je velký,“ řekl Veselý.

ČSSD v dovolání rozporuje především oprávněnost a zákonnost smluvní pokuty, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů. Penále přitom vychází z výrazně nižší částky 18,5 milionu. Vládní strana si kvůli zaplacení vzala úvěr, ale před zasláním peněz se chtějí dohodnout s exekutory ohledně toho, komu vlastně platit. V Lidovém domě už se podle strany přihlásilo 17 Altnerových věřitelů s pohledávkami přes 20 milionů korun.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že v případě úspěchu ve sporu mu bude vyplacena smluvní odměna deset procent z hodnoty budovy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

kkkastr ( 13. dubna 2016 17:33 )

Byl to Sralbotka kdo schválil soukromé exekutory

.krakonos5oo. ( 12. dubna 2016 18:18 )

A to není nic proti tomu, že státní zastupitelství falšuje dokumenty v kauze Kramný

balika ( 12. dubna 2016 18:14 )

ČSSD si vyzkouší,jak vypadá zákonem posvěcená lichva v praxi. Když obyčejný člověk přijde pro pár tisíc o dům, tak to nikoho nezajímá. Jen plaťte sosani.

zada ( 12. dubna 2016 17:23 )

ČSSD dojela na to, že tady vypěstovala takovýhle druh soudnictví. Když na naše soudnictví a advokáty doplácí řadový občan, tak jsou všichni politici vysmátí. Holt si politici musíte v řadách soudců a advokátů udělat pořádek, ono to totiž smrdí dávno, ale dokud se vás to netýkalo tak jste v tom občany nechali.... tak teď vidíte co za bahno v justici jste si za 25 let neshromáždili!!!!!! Ač ČSSD nemusím, tak se na to dívám i z jiné strany!!!!! Je to memento pro nás občany, když trochu zapřemýšlíte tak jsme kvůli justici a advokátům v pěkné kaši všichni!!!!

tomik007 ( 12. dubna 2016 15:54 )

 BOHUSZ sa dal na chlast.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud