Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Směšné a ubohé. Politici se za Anděly strefili do Ovčáčka, ten se nedal

 • Autor: Zuzana Štíchová - 
  10. 4. 2016
  16:35

  Politici napříč stranami se vzácně shodují. Přirovnání slov Lenky Dusilové a Davida Kollera k podepisování Anticharty tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana přehnal. Podle předsedy ODS Petra Fialy je to od Jiřího Ovčáčka nevkusné, podle exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (za TOP 09) dokonce směšné. Zpátky se ale nedrželi ani členové vládních stran. Pavel Telička (ANO) vmetl Ovčáčkovi ubohost, hradní mluvčí se ale zviklat nenechal.

 • 1.Netahejte nás na východ a nedůstojný Zeman

  Slušně, ale tvrdě. Legendy české hudby Lenka Dusilová a David Koller se v sobotu večer během živého přenosu z předávání cen Anděl opřeli do prezidenta Miloše Zemana a dalších předních politiků. Dusilová svá slova vložila do písně, Koller využil děkovačky, když dostal cenu za nejlepší album.

   

  „Mám na srdci pár slov. Je to důležitý. Nesouhlasíme s tím, že se prezident naší země ve svém úřadu chová nedůstojně a i naším jménem podlézá režimu popírajícímu svobodu a demokracii. Jestli se to nelíbí ani vám, prosím, nebojte se dát najevo svůj názor. Děkujeme,“ pronesla Dusilová.

   

  „Ještě k té politice. Já bych byl rád, kdyby se naše vláda o nás postarala a netahala nás na východ za těma lidma, který to evidentně dělají, je to pan Babiš nebo pan Klaus, nebo dokonce soudruh Zeman,“ doplnil ji David Koller. Se svým souhlasem přispěchala během přenosu také Zpěvačka roku Klára Vytisková.

  Lenka Dusilová a David Koller se pustili do českých politiků během předávání hudebních cen Anděl. Lenka Dusilová a David Koller se pustili do českých politiků během předávání hudebních cen Anděl. | ČTK

 • 2.Ubohost, vzkazuje Ovčáčkovi Telička

  Z Pražského hradu na konto protestujících umělců zaznělo, že jsou „angažovaní“ a mohli by uspořádat seanci v duchu Anticharty. „Angažovaní umělci. 1948, 1977 a teď 2016. Třeba opět uspořádají seanci v Národním divadle a budou podepisovat prezenční listinu,“ napsal doslova v reakci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. To ovšem popíchlo ke komentářům nejen další umělce, ale také politiky.

   

  „Reakce hradního mluvčího na Kollerovu kritiku mj. Zemana z Andělů je další ubohostí hraničící s umlčováním svobody projevu,“ napsal na svém Twitteru například europoslanec ANO Pavel Telička, jehož šéf Andrej Babiš se taktéž dostal do hledáčku Davida Kollera.

  A právě se zpěvákem legendární kapely Lucie si údajně Babiš přes noc vyměnil několik SMS zpráv. „Že inklinuju na východ? Já tam nepodnikám,“ napsal podle Parlamentních listů Babiš Kollerovi a později připojil také fotogalerii ze svých cest do USA.

  Europoslanec Pavel Telička ve své bruselské kanceláři Europoslanec Pavel Telička ve své bruselské kanceláři | Foto Blesk - Jaroslav Šimáček

 • 3.Pospíšil: Jste směšný, buďte profesionál

  „S tou kritikou souhlasím a nepřijde mi na tom nic špatného, když zazní v takovémhle pořadu,“ řekl Blesk.cz k včerejšímu vystoupení umělců europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. Hradní mluvčí ale podle něj přestřelil.

   

  „Přirovnání pana mluvčího Ovčáčka je absurdní. Anticharta byla komunistickou mocí organizovaná akce. Tohle byla svobodná vůle. Pan mluvčí Hradu je směšný, nebojím se použít to slovo, protože srovnává nesrovnatelné. Je příliš proaktivistický a občas mám pocit, že je to takový ‚viceprezident‘. Je placen z kapes daňových poplatníků a je placen za to, aby byl profesionálním mluvčím, nikoliv politikem. Protože do své funkce nebyl zvolen,“ dodal Pospíšil.

  Exministr a europoslanec Jiří Pospíšil v Bruselu Exministr a europoslanec Jiří Pospíšil v Bruselu | Foto Blesk - Jaroslav Šimáček

 • 4.Opatrný vicepremiér Bělobrádek

  Mírněji mluví o sobotním galavečeru a následných reakcích vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „Mnozí umělci v kampaních podporovali Miloše Zemana, Andreje Babiše a další politiky i strany. Vzpomeňme také na přímý přenos z Velké pardubické,“ napsal v SMS zprávě a připomněl tak veřejnou podporu Andreje Babiše žokejem Josefem Váňou. Ten by měl mimo jiné za ANO kandidovat v následujících senátních volbách.

   

  „Tomu se zabránit nedá a umělecká scéna je tvořena lidmi a ti vyjadřují svoje postoje i k politice, často protichůdné. To k demokracii patří. Reakci Hradu hodnotit nehodlám,“ poznamenal ke slovům Jiřího Ovčáčka.

  Vicepremiér Bělobrádek chce zavést nové ministerstvo. Vicepremiér Bělobrádek chce zavést nové ministerstvo. | Foto Blesk - Ladislav Křivan

 • 5.Fiala: Doučte se dějepis

  „Je dobře, že jim není jedno, co se děje. A proč by měl někdo umělcům určovat, co mají říkat a jaká forma protestu je ‚vhodná‘? Buďme rádi, že se každý může svobodně vyjádřit a každý si na to může udělat svůj názor. A tuto možnost svobodného projevu přece musíme chránit!“ kvitoval na dotaz Blesk.cz kritiku umělců předseda ODS Petr Fiala.

   

  Stejně jako Jiřímu Pospíšilovi se mu nelíbí srovnání s Antichartou. Jednoduše proto, že je historicky špatně. „Srovnat včerejší projevy s antichartou je nevkusné a zcela mimo realitu a historické souvislosti. Pan Ovčáček by se měl lépe seznámit s historií,“ poznamenal exministr školství.

  Šéf ODS Petr Fiala při rozhovoru pro Blesk.cz Šéf ODS Petr Fiala při rozhovoru pro Blesk.cz | Foto Blesk - Zbyněk Pecák

 • 6.Na Západě standard, míní Chvojka

  Ani z ČSSD se Ovčáček shovívavosti nedočkal. Mladý poslanec Jan Chvojka je by ale prohlášení umělců nepřeceňoval. „Srovnání s Antichartou je nejen nepřesné, ale také nevhodné. Žijeme ve svobodné společnosti, kde má každý právo vyjádřit veřejně svůj názor, zvlášť pokud jde o umělce,“ řekl.

   

  „Dopad těchto projevů bych ale nijak nepřeceňoval. Podobná politická prohlášení při udělování různých cen jsou zvykem i na Západě. Nemyslím, že by kvůli tomu někdo chtěl, aby se podobné pořady předtáčely,“ dodal v reakci na dotaz, zda bude někdo usilovat o to, aby Andělé napříště nebyli živě nebo zda by se Dusilová s Kollerem mohli ocitnout na „blacklistu“ České televize.

  Poslanec ČSSD Jan Chvojka po boku ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) Poslanec ČSSD Jan Chvojka po boku ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) | ČTK

 • 7.Ovčáček: Je to důkaz toho, že mám pravdu

  Mluvčí prezidenta Miloše Zemana ale zůstává pevný v kramflecích a kritice vůči své osobě neustupuje. Dokonce ji vidí jako důkaz, že má pravdu.

   

  „Tím, že se zmínění politici takto bijí za Davida Kollera a Lenku Dusilovou, jen potvrdili přesnost mé reakce. Prohlásit v roce 2016 v přímém přenosu České televize antizemanovské floskule je stejně odvážné, jako prohlásit v roce 1977 v přímém přenosu Československé televize, že nepodporujete renegáty,“ vzkázal Blesku.

  Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se zdraví s čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem, který navštívil Prahu koncem března 2016. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se zdraví s čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem, který navštívil Prahu koncem března 2016. | Twitter / Jiří Ovčáček

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

ohrazenice ( 15. dubna 2016 10:26 )

Kam se Zeman sere na soudruha Havla.

ohrazenice ( 15. dubna 2016 10:22 )

Ovčáček upozornil na fakta. Soudruzi politici z vládnoucích stran by nejraději o takových věcech psát. Je stále ještě dost lidí kteří si to pamatují. Cenzurovaný tisk nenapsal že Čínský prezident se zastavil na návštěvě ČR cestou do USA na státní návštěvu. Hlavně že napadal prezidenta. Proč nepíší vládní noviny o návštěvě Čínského prezidenta v USA?

dinguos ( 12. dubna 2016 14:16 )

Dusilovou si na CD pouštím od rána do noci

villi ( 11. dubna 2016 16:01 )

PRAŽŠTÍ FEŤÁCI SI ROZDALI CENY !!! K ČEMU JE NÁM TO UŽITEČNÝ ??!!!!

gabreta ( 11. dubna 2016 10:37 )

Dědek to logicky je. Ovšem ve svej době stejně angažovanej a stejně slavnej jako tyhle dvě vemena z Andělů synku!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa