Vláda strká hlavu do písku: Evropa chce chránit údolí a louky, Česko váhá

Jak řešit hrozící pokutu a ztrátu sedmi miliard korun z evropských dotací v souvislosti s nedoplněním seznamu evropsky chráněných území? Odpověď na tuto otázku na svém jednání vláda odložila. Znovu ji bude řešit v pondělí. Česko kvůli dopravním zájmům nezařadilo na seznam chráněných oblastí kaňonovité labské údolí a takzvané Louky u Přelouče.
Evropská komise chce, Česko ale neposlechlo. Tak by se dal shrnout jeden z posledních sporů Prahy a Bruselu. Komise požaduje zařazení labského údolí a Luk u Přelouče na seznam evropsky chráněných míst již několik let.
Řešení jsou podle ministerstva životního prostředí dvě: buď lokality na seznam nezařadit a nést případné důsledky, nebo dát přednost chráněné přírodě a seznam doplnit. MŽP vládě doporučuje druhou variantu, ministři se ale zatím nerozhodli, a řešit budou problém příště.
Problém může mít cenu sedm miliard
Pokud by se lokality na seznam nedostaly, hrozila by ze strany EK mnohamilionová pokuta a vnitrozemská vodní doprava by mohla přijít o sedm miliard korun z evropských dotací. Jejich zastavení podle Brabce hrozí již nyní vzhledem k zahájenému řízení z Bruselu. Komise už rozhodla o zahájení řízení s ČR pro porušení evropského práva a nyní požaduje vysvětlení ohledně plánů na plavební stupeň Děčín a Přelouč.
MŽP vládu rovněž upozornilo, že pokud bude ministerstvo dopravy žádat EK o změnu Operačního programu Doprava po 30. červnu, je velké riziko, že sedm miliard korun na vnitrozemskou vodní dopravu nedostane. Komise bude dotace přidělovat pouze za splnění několika podmínek, mezi něž spadá soulad se životním prostředím.
Novela o státních zastupitelstvích prošla
Vláda naopak podpořila návrh nového zákona o státním zastupitelství. Dohled nad nově zřízeným protikorupčním speciálem, který chyběl ČSSD a lidovcům, by podle kompromisního návrhu předloženého ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) mělo vykonávat v omezeném rozsahu Nejvyšší státní zastupitelství, které by do dvou měsíců od návrhu na podání obžaloby mohlo speciálu navrhnout například doplnění dokazování.
Zákon se ale nelíbí opozici. "Nelze ho přijímat při absenci nové úpravy trestního řádu a bez organizačních změn v soudní soustavě. Jako nedostatečnou a protiústavní hodnotím část návrhu, která upravuje tzv. speciální státní zastupitelství, nad jehož činností by byl omezený a z mého pohledu neúčinný dohled. Státní zastupitelství jako součást výkonné moci musí podléhat plnohodnotné kontrole a dohledu," prohlásil poslanec TOP 09 Martin Plíšek.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.